sağlık

Akciğer Kanseri Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar

 Akciğerlerde, hücrelerin kontrolsüz olarak bölünmesiyle akciğer kanseri ortaya çıkmaktadır. Böylece nefes alma özelliği git gide azalır ve tümörler gelişmeye başlar. Erken teşhis ile tedavi edilebilir fakat geç fark edildiğinde veya tedaviye geç kalındığında diğer organlara sıçrayarak hastanın durumunu kötüleştirmeye başlar. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımı akciğer kanserini önemli ölçüde tetikler.


Akciğer KanseriAkciğer Kanseri Nedir?

Kanser, sağlıklı ve düzenli olan hücrelerin zaman içerisinde zarar görüp değişim göstermesiyle başlar. Sağlıklı hücreler belirli bir gelişim sonrasında otomatik olarak ölmeye başlar. Böylelikle insan vücudu belirli bir döngü ile yaşama tutunur fakat hücrelerin gelişimini tamamladıktan sonra ölmemesi ve gelişmeye devam etmesine kanser denilir. Hücrelerin olağandan fazla büyümesiyle tümörler büyür, kanser bu noktada etkisini göstermeye başlar.

Akciğer kanserinde, hücre büyümesi hayati bir organ olan akciğerlerde meydana gelip solunum sıkıntısıyla baş gösterir. Şuana kadar yapılan çalışmalarda iki ayrı kanser tipi görülmüştür. Bunlardan biri küçük hücreli kanser tipi, diğeri ise küçük hücreli olmayan kanser tipidir. Bu ikisinden en çok görülen küçük hücreli olmayandır. Herkes bu kanser türüne yakalanabilir ancak sigara içmek veya pasif içici olmak akciğer kanserinin bir numaralı dostudur.

 

Akciğer Kanseri Belirtileri

Alciğer kanseri olan kişiler genellikle erken dönemde bunu pek anlayamaz çünkü semptomlar kanser geliştiği zaman ortaya çıkar. Hatta ilk belirtilerde insanlar üşütmüş olabileceğini bile düşünebilir. Akciğer kanserinin başlıca belirtileri şu şekildedir;

 • Normalden daha az yemek yemeye ihtiyaç duymak. Kişinin yemek alışkanlığı eskiye nazaran değişim gösterip, iştahında ciddi derecede azalma görülmektedir.
 • Kişisin sesinde değişiklikler oluşmaya başlar, ses kısıklığı veya daha farklı olabilir.
 • Sık sık bronşit gibi göğüs hastalıkları, enfeksiyonları geçirilir.
 • Kalıcı öksürük oluşmaya başlar ve çoğu zaman bu öksürük derinden gelmektedir.
 • Nefes darlığı kişiyi rahatsız edecek derecede artış gösterir.
 • Nedensiz baş ağrıları.
 • İştah kaybına bağlı olarak hızlı bir şekilde kilo kaybı.
 • Nefes darlığında yaşanan sıkıntılarla beraber hırıltılı ve sesli solunum görülmeye başlar.
 • Akciğer kanserinde şiddetli göğüs ağrıları, kemik ağrıları ve kanlı öksürme meydana gelebilir.

 

Akciğer Kanseri Nasıl Teşhis Edilir

Belirtiler üzerine doktor hastadan birkaç test yaptırmasını isteyecektir. Bilgisayarlı tomografi ve pozitron emisyon tomografisi taramaları ile akciğerde eğer kanserli doku bulunuyorsa, bu aletler ile gözlemlenebilir.  Aynı zamanda bunlar ile kemik taramaları da gerçekleşmekte. Bu makineler ile önceden teşhis konulmuş, akciğer kanseri hastalarının tedavi sürecinde ilerleme veya gerileme olup olmadığı da kontrol edilmektedir.

Eğer doktor vücut içerisinde şüpheli bir lezyon görmüş ise oradan farklı yollarla bir doku örneği almak isteyebilir. Şimdiki sağlık teknolojileri sayesinde artık bu tür ufak operasyonlar kolay ve acısız bir şekilde yapılmaktadır.

Bir diğer yöntemde laboratuvar testidir. Doktorunuz sizden bir balgam testi ve kan testi isteyebilir.  Bu örneklerden çıkacak sonuçlar ile kısmen bir tahminde bulunulabilmektedir.

 

Akciğer Kanserinde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Diğer hastalıklarda da olduğu gibi akciğer kanserinde erken teşhis, erken tedaviyle hasta eski sağlığına kavuşabilir. Erken teşhisin en önemli noktası kanserli hücrelerin diğer organlara sıçramadan tedavi altına alınmasıdır. Aksi taktirde yayılma ne kadar çoğalırsa, tedavi o kadar zorlaşacaktır. Akciğer kanserinde, diğerlerine göre daha olan kişiler şu şekildedir;

 • 55 yaşından büyük olanlar risk grubunda yer alıyor.
 • 15 yıldır sigara içen kişiler

Bu iki risk grubuna, akciğer kanseri taramasını altı ayda bir yaptırmaları öneriliyor.

 

Akciğer Kanseri Evreleri

Akciğer kanseri evrelerinin hızlı geçiş yapması, kişinin direncine ve vücut sağlığına bağlı olarak değişim göstermektedir.

 • Gizli: Kanser bu zamanda kendini göstermez. Taramalar ve görüntülemelerde görülmesi çok zordur ancak balgamda kanserli hücrelerin görülmesi mümkündür. Bir zaman geçtikten sonra doktor, solunum yollarını kaplamış, normal olmayan bazı hücreler tespit eder.
 • Evre 1: Artık akciğerlerde tümörler kendini gösterecek kadar gelişmiştir. Bu evrede kanserli hücreler yüksek ihtimalle diğer bölgelere sıçramamış olacaktır.
 • Evre 2: Tümörün boyutu 5 cm’yi henüz geçmemiştir. Akciğerlerdeki lenf düğümlerine kadar uzanmış olabilir. Yakın dokulara da yüksek tehdit içerip, sıçramış olma ihtimalide vardır.
 • Evre 3: Kanser artık lenf düğümlerini ele geçirmiştir ve diğer bölgelere kadar ulaşmıştır.
 • Evre 4: Kanser, beyin ve kemikler gibi vücut bölgelerinin en uzak noktalarına yayılmıştır.

 

Akciğer Kanser Tedavisi Nasıl Olur?

Elbette akciğer kanserinin de tedavisi vardır ve mümkündür. En başta mutlu olmak ve hayattan umudu kesmemenin en büyük ilaç olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hüzünlenmek, üzülmek gibi olumsuz şeyler her hastalığın ilerlemesine yardımcı olur. İlk önce yapılması gerek moral ve motivasyonu kesinlikle kaybetmemek.

 • Ameliyat ile kanserli olan bölge alınabilir. Durum çok ciddi ise akciğerler tamamen alınabilir ve yerine, bağış yapılan sağlıklı bir akciğer nakli yapılabilir. Nakil sonrasında hasta eskiye göre müthiş bir fark hisseder.
 • Neredeyse her akciğer türünde kullanılan bir metot olan kemoterapi ile tedavi yapılması mümkündür. Kemoterapi vücuttaki hücrelere saldırıp, küçültüp yok etmeye çalışır. Saçların dökülmesi kanserden dolayı değil, bu tedavi yönteminden dolayıdır çünkü kemoterapi sağlıklı hücreleri de hedef almaktadır.
 • Radyasyon tedavisi ile kanserli hücrelere yüksek enerjili ışınlar gönderilip onları öldürmek amaçlanır. Radyasyon tedavisi, kanseri henüz daha ilerlememiş hastalar üzerinde müthiş etkileri olduğu gözlemlenilmiştir.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Tüm kanserlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis çok önemli. İlerlemeden müdahale etmek için belirtileri iyi analiz edilmeli. Akciğer kanseri ile ilgili çok önemli hususlara değinmişsiniz, teşekkür ediyorum.

 2. Akciğer kanseri hakkında bilinçlenmek adına herkesin okuması gereken bir yaz olmuş. Erken önlem alınması adına bilinçlenmek çok önemli bir yer edinmekte. Çok teşekkür ederiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu