teknoloji

Mobil Veri Hızı Nasıl Artırılır?

İnternet için mobil veri kullananlar için, yavaş İnternet bağlantıları istenmeyen durumlardır. Telefonun interneti yavaşsa, işleminiz biraz zaman alabilir ve hatta başarısız olabilir. Daha hızlı mobil İnternet kullanmak ve mobil İnternet’i hızlandırmak için mobil İnternet hızlandırma çözümlerini kullanmayı deneyebilirsiniz…

Temel olarak söylememiz gereken, yavaş bir İnternet bağlantısının birçok farklı nedeni olabileceğidir. Bu yazıda neden sorununuza neden olabileceğini ve nasıl çözüleceğini dikkatlice inceleyeceğiz. 

Mobil Veri Hızı Nasıl Artırılır?


1- Yeniden Başlatma 

Bu basit bir çözüm gibi görünebilir, ancak çoğu durumda sistemik bir sorun yoksa akıllı telefonu yeniden başlatmak bu sorunları çözecektir. Telefonunuzu açıp kapatmak için güç düğmesini kullanma zahmetine girmek istemiyorsanız, uçak modunu etkinleştirmeyi ve ardından kapatmayı da seçebilirsiniz. 

2- Konum Değişikliği 

Temel olarak, bir akıllı telefonun İnternet hızını belirleyen en önemli faktörlerden biri şüphesiz konumunuzdur. Merkezi bir konumdaysanız, internet hızı genellikle iyi olur; eğer uzak bir yerdeyseniz, internet hızı mesafeyle orantılı olarak daha kötü olacaktır. Bu nedenle, lütfen akıllı telefonunuzun yeterli sinyal alabileceği bir yerde bulunduğundan emin olun. 

3- Fazla Güç Tüketen Uygulamalar 

Akıllı telefonunuzda kullandığınız bazı uygulamalar arka planda çalışmaya devam ederek İnternet bağlantınızı dayanılmaz hale getirebilir. Bunu anlamak için, ayarlarda “Veri kullanımı” sekmesine gidin ve hangi uygulamaların arka planda çok fazla internet kullandığını gözlemleyin. Bu uygulamaları silmek veya arka planda çalışmasını engellemek sorununuzu çözebilir. 

4- VPN Kullanımı 

Trafiğimizin gizli kalmasını istediğimizde, genellikle VPN kullanırız, ancak bu hizmetler İnternet hızınızı hayal gücünüzün ötesinde yavaşlatabilir. Bu nedenle, VPN’e ihtiyacınız olmadığında kullanmayın. 

5- Güncel Uygulamalar 

Uygulamanın yavaş ve sorunlu yönleri yeni bir güncelleme ile düzeltildi. Uygulamanın son versiyonunu kullanarak mobil internet hızınızı yavaşlatan problemlerden kurtulmanız mümkün. Mobil verilerinizin boşa gitmesini önlemek için, Wi-fi ağına bağlandığınızda uygulamayı güncellemenizi öneririz. 

5- Operatör Kaynaklı Sorunlar 

Bölgenizdeki diğer kişiler sizinle aynı operatörü kullanıyorsa ve sizden çok daha hızlıysa, akıllı telefonunuzdan veya SIM kartınızdan şüphe etmeniz gerekebilir. Sorun devam ederse, lütfen operatörünüzle ve ardından akıllı telefonunuzla yetkilendirme servisiyle iletişime geçin. 

Bazı durumlarda, SIM kart yerleştirme veya okuma sorunları nedeniyle mobil veri hızı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. SIM kartınıza zarar vermekten kaçınmak için, lütfen telefon kapatılıp yeniden takıldığında SIM kartı dikkatlice çıkarın ve mobil İnternete yeniden bağlanmayı deneyin. SIM kartınız eski veya hasarlıysa, bunu telekomünikasyon şirketinin mağazasından değiştirebilirsiniz. 

Mobil Veri Neden Yavaşlar?  

Bazı durumlarda, mobil İnternetiniz yavaşlayabilir veya çekilmeyecek hale gelebilir. Bu durumda mobil verileriniz beklediğiniz hız ve kalitede akmayacaktır. İnternette yaptığımız tüm işlemler veri gönderip alarak yapılır. 

Bazı problemler nedeniyle gönderilen ve alınan veriler yavaşladığında İnternet hızı düşecektir. Bazı nedenlerden dolayı, akıllı telefonlarda kullandığımız mobil veriler de yavaşlayabilir. Mobil İnternetin yavaş olmasının nedenlerini anlayarak, basit çözümleri deneyebilir ve mobil verilerin hızını artırabilirsiniz. 

Kalabalık Ortamlarda İnternet Yavaşlar 

Özellikle kafelerde ve benzeri yerlerde çok sayıda kişinin kullanımı nedeniyle kablosuz internet bağlantısı yavaşlayacaktır. Bu yerlerde, kullanıcılar mobil İnternet kotalarını düşürmemek için Wi-Fi bağlantılarını kullanmayı severler. 

Ancak bu durum kullanıcı yoğunluğuna yol açmaktadır. Aynısı şehir meydanında hizmet veren ücretsiz Wi-Fi noktaları için de geçerlidir. Ne kadar çok kullanıcı varsa, mobil cihazların İnternet erişim hızı o kadar yavaş olur. 

Bu nedenlerden dolayı sadece hizmet vermek için tasarlanan ve altyapısı zayıf olan bu yerler ve bölgeler aslında daha fazla pil harcamamıza neden olabilir. 

Uygulamalar Mobil Veriyi Nasıl Yavaşlatır? 

Neredeyse tüm mobil uygulamalar, kullanım koşulları sayfasındaki güncellemeleri yapmak için mobil İnternet veya Wi-Fi bağlantılarını kullanacaklarını açıkça belirtiyor ve uygulamayı yüklerken umursamıyoruz. Şu anda mobil cihaz internete bağlıyken, genellikle arka planda çalışan birçok uygulama sürekli olarak sorgulama ve güncelleme yapabilir. 

Zamanla bu, normal İnternet bağlantısının yavaşlamasına neden olabilir. Özellikle oyunlar bunu yapabilir. Bazı kişiler yenileme izni istemesine rağmen, bazı kişiler mobil sinyali keşfettikten hemen sonra güncelleme hakkında bilgi almaya başlayabilir. 

Mobil Verinizin Hız Limiti Olabilir Mi? 

Bazı durumlarda bir telekomünikasyon firmasının formülünde belli bir miktarı aştıktan sonra hızın yavaşlatılması gibi uygulamalar olabilir. Faturanızda sınırsız mobil internet paketi kullanıyor olsanız bile mümkün olan maksimum mobil veri hızı belirtilen GB miktarından sonra sınırlanacaktır. 

Kullanılan pakette böyle bir uygulama olup olmadığını kontrol edebilir, gerekirse telekomünikasyon şirketinin müşteri hizmetlerine danışabilirsiniz. 

Tavsiye- Hologram Teknolojisi Nedir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Genelde yavaş internet erişimiyle karşılaşırsam, verileri kapatırım ve ardından bir süre uçak modunu açarım … yaklaşık 3 dakika beklerim, ardından veriler tekrar açılır.
    İyi şanslar.
    Saygılarımızla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu