Genel

Aile İçi Şiddetin Sebepleri Nelerdir?

Aile İçi Şiddetin Sebepleri

 Hem dünyada hem de ülkemizde toplumun kanayan yarası olarak aile içi şiddet karşımıza çıkıyor. Tam olarak aile içi şiddet; ailedeki bir üyenin diğer üyelere gösterdiği kaba ve saldırgan davranışlardır.

Kişiyi istemediği davranışa zorlamakla başlayan süreç şiddetin başlangıcı diyebiliriz. Aşağılamak, cinsel saldırı, zorla evlendirme, darp etme, tehdit ve kısıtlama gibi davranışlar şiddetin temelini oluşturuyor. İnsanların hem ruhlarında hem de bedenlerinde şiddet büyük yaralar açıyor. Aile içi şiddet, çevremizde çok fazla gördüğümüz olumsuz durumların başında geliyor. Şiddet gören kişide ruhsal açıdan problemler oluşuyor. Özellikle kişinin çocukluk döneminde şahit olduğu aile içi şiddet, yetişkinlikte de birtakım ruhsal sorunları ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. İnsanoğlu için aile kavramı çok önemlidir. İnsanın mahrem alanı, sıkıntılarının giderildiği yer olarak aileyi belirtebiliriz. Özetle; sığınılacak güvenli yerdir. Fakat kişi, ailesinden şiddet gördüğünde bu sığınılacak liman tabiri caizse çöplüğe dönüşüyor. Genellikle aile içinde şiddete maruz kaldığında kişi, bu durumu gizler. Kolay kolayda canına tak etmedikten sonra şiddete maruz kaldığını söylemez. Kişinin şiddete maruz kaldığını gizlemesindeki en büyük sebep ülkemizde, çarpıtılmış gelenek ve göreneklerden dolayıdır. Örneğin; “dayağın cennet çıktığı”, “erkeğin karısını sevme ve dövme hakkının olduğu” ve pek çok düşünce maalesef çarpıtılmış geleneklerden kaynaklanıyor.

Aile İçi Şiddetin Nedenleri Nelerdir?

Aile içi şiddetin nedenleri, 3’e ayrılıyor. Sosyal, biyolojik ve psikolojik olarak aile içi şiddet nedenlerini sıralayabiliriz.

Sosyal Nedenler

Şiddet uygulamak, temel olarak öğrenilen bir davranış olarak karşımıza çıkıyor. Şiddetin öğrenmenin en temel kaynağıysa, uygulayanın kendisi olduğunu söyleyebiliriz. Hem çocukluk hem de gençlik dönemlerinde şiddete maruz kalanlar, kendileri de şiddet uygulamaya meyilli oluyorlar. Şiddet kuşaktan kuşağa geçen bir sosyal neden olarak karşımıza çıkıyor. Şiddetin sosyal nedenleri; iletişim kurmada zorluklar, yanlış ahlak ve namus kuralları, bilinçsizce suçlamalardır… Aynı zamanda madde ve alkol bağımlılığı, yoksulluk, işlerin yolunda gitmemesi, beklentilerin boşa çıkması gibi sebeplerde sosyal nedenlere bağlıdır.

Biyolojik Nedenler

Aile içi şiddetin en önemli biyolojik nedenleri içerisinde, erkeklik hormonları etkisi geliyor. Paranoid şizofreni, normal şizofreni ve anti sosyal kişilik bozuklar birtakım ruhsal bozuklukların temelini oluşturuyor. Aile içinde şiddeti uygulayan tarafın genellikle erkek olması ve ilerleyen yaşta şiddetin azalması; erkeklik hormonlarıyla ilgidir. Biyolojik nedenlere örnekleri şöyle sıralayabiliriz:

 • ·         Halüsinasyonlar
 • ·         Sosyal ilişkilerde bozulma
 • ·         Hezeyanlar
 • ·         Gerçeklerden uzaklaşma
 • ·         Kıskançlık,
 • ·         Şizofreni
 • ·         Kendini beğenme
 • ·         Şüphecilik
 • ·         Sorumsuzluk
 • ·         Düşüncesiz hareket etme
 • ·         Çok tepki verme
 • ·         Suç teşkil eden davranışlar
 • ·         Vicdanı arka plana atan davranışlar

Psikolojik Nedenler

Şiddeti uygulayan eşler genellikle ilk evlendikleri dönemlerde şiddet uygulamazlar. Şiddet, derin şekilde ruhsal bağların kurulmasıyla uygulanmaya başlar. İlk kez eşinden şiddet gören taraf durumun ciddiyetini algılayamaz. Hatta şiddet eğilimi olarak da görmez. Aile içi şiddet, zamanla şiddete maruz kalana ağır gelmeye başlar. Şiddet gören kişi yaşadığı durumu kabullenemez. Eşini eğer terk ederse daha çok şiddet göreceğine inanır. O nedenle tek başına yaşam kuracağına asla şiddet mağduru kişi cesaret edemez.

Aile İçi Şiddetin Tipleri

Aile içi şiddet tipleri, 3 çeşittir… Şiddetin ortaya çıkışı ve uygulanışı farklı farklı sebeplerden kaynaklanıyor.

Ekonomik Şiddet

Kişilerin çalışıp gelir elde etme haklarının ellerinden alınması aile içinde ekonomik şiddet olarak karşımıza çıkıyor. Mal alıp satmanın engellenmesi, gelir elde etmesi için kişiyi zorla çalıştırma ve gelire el koyulması da ekonomik şiddettir. Ekonomik şiddete ülkemizde daha çok kadınlar maruz kalıyor.

Fiziksel Şiddet

Aile içi şiddetin en fazla görüldüğü şeklidir diyebiliriz. Hırpalama, kişiye cisimler atma, dayak ve tokat atma, dövme, zorla cinsel ilişkiye girme gibi daha pek çok husus fiziksel şiddete örnektir.

Duygusal Şiddet

Kişiyi başkalarının yanında küçük düşürme, düşüncelerini açık şekilde ifade etmesini engelleme, gurur kırma vb. pek çok davranış duygusal şiddettir. Duygusal şiddete; kişinin ruh sağlığını bozan tüm eylemler örnek olarak verilebilir.


    Tavsiye yazısı : Binance Borsası BNB Coin Nedir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

12 Yorum

 1. Aile içi şiddetin nelerden dolayı ortaya çıktığını güzel açıklamışsınız. Olayın başrolünde çoğunlukla erkekler bulunuyor. Hormonlar buna sebepse kadınların daha çok çekeceği var demektir diye düşünmeden edemedim…

 2. Çok büyük bir sorun oysa geleceği düzeltebilmenin tek yolu huzurlu bir aile ve o ailede yetişen çocukların toplumunda sayısını arttırmak gerek. Böylece daha güzel bir geleceğimiz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu