sağlık

MS Hastalığı (Multipl skleroz) İçin Bitkisel Tedavi

MS Hastalığı (Multipl skleroz) İçin Bitkisel Tedavi


Multipl skleroz (MS), merkezi sinir sisteminde demiyelinizasyon ve akson kaybı ile karakterize kompleks bir otoimmün hastalıktır. MS hastalığında, enflamatuar hücreler, merkezi sinir sistemindeki aksiyon potansiyel iletimini zayıflatan miyelin kılıfını tahrip eder. İnsan vücudunda bulunan hasar onarıcı özellikte kök hücreler bu tahribatı azaltmak için çalışsalar da uzun vadede başarısız olmaktadır. 

MS Kimlerde Görülür?

MS hastalığı çoğunlukla genç erişkinlikte görülen otoimmün bir hastalıktır. MS hastalığının etiyolojisi hala tam olarak anlaşılmamıştır, ancak hem genetik hem de çevresel faktörlerin MS hastalığının başlangıcında veya ilerlemesinde önemli rolleri olduğu yapılan çalışmalar ile tespit edilmiştir.

MS Tedavisi

Bazı kanıtlar, bazı yeni ilaçların ve kök hücre tedavisinin, MS hastalığı tedavisi için yeni bir ufuk açtığını göstermektedir. Ancak mevcut tedaviler, uzun vadede kısmen etkilidir veya güvenli değildir. Son zamanlarda, zencefilzerdeçal, sarı kantaron ve ginseng ile yapılan çalışmalarda, bitkisel tedaviler MS hastalığı için umut verici bir terapötik yaklaşımı temsil etmektedir. 

Terapötik Bitkiler

Tamamlayıcı ve alternatif tıbbın, özellikle de bitkisel ilaçların kullanımı, MS hastalarında son on yılda belirgin bir şekilde artmıştır. Bitkisel tedavi, eskiden günümüze kadar olan farklı hastalıkların iyileştirilmesinde yardımcı bir strateji olarak bilinmektedir. Önceki araştırmalar, şifalı bitkilerin kanser, diyabet ve nörodejeneratif hastalıklar gibi farklı bozukluklarda birçok terapötik etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bitkisel bileşiklerin bu etkileri:
• Miyelin onarımı
• Enflamasyonun baskılanmasına yol açması
• Antioksidan etkileri
Zencefil: Bilimsel adı Zingiber officinale olan aromatik bir bitki olan zencefil Hindistan’a özgüdür ve yaygın olarak Asya, tropik Afrika ve Latin Amerika’da yetişmektedir. Zencefil kökü rutin olarak aromatik bir baharat ve geleneksel bir ilaç olarak kullanılır. Son çalışmalar ile, zencefilin MS hastalığında, anti-kansorejen, antioksidan ve anti-enflamatuar aktiviteleri kabul edilmiştir.
Zerdeçal: Curcuma longa L. olarak adlandırılan zerdeçal Güney ve Güneydoğu Tropik Asya’ya özgü tropik bir bitkidir. Zerdeçalın köklerinden elde edilen sarı renklendirici, kurkumin olarak adlandırılır. Kurkumin, baharat ve pigment olarak yaygın şekilde kullanılır. Anoreksi, öksürük, sinüzit ve boğaz ağrısı tedavisinde kullanılan bir halk ilacı olarak da tüketilmektedir. Fakat yeni çalışmalar, kurkuminin MS hastalığında anti-enflamatuar, anti-tümör ve antioksidan etkileri dahil olmak üzere çok çeşitli biyolojik aktiviteye etki ettiği göstermiştir.
Sarı Kantaron: Hypericaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. Avrupa ve Asya’da yerli bir bitki olmasına rağmen bugün dünya çapında yayılmıştır. Antik çağlardan beri, sarı kantaron, kaygı, depresyon ve adet bozuklukları gibi farklı hastalıklar için geniş bir terapötik etkilere sahip olduğu için popüler bir bitki olmuştur. Günümüzde, sarı kantaron, iltihaplanma ile ilgili bozukluklarda, kanserde ve nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. MS hastalığında ise, beyindeki kılcal kan akışını uyardığından anti-depresan etki göstermektedir.
Ginseng: Asya ginsengi olarak da bilinen Panax ginseng, Asya’da binlerce yıldır geleneksel bir bitkisel ilaçtır. Ginseng kökü geleneksel olarak vücuda ve zihni canlandırmak, fiziksel gücü artırmak ve yaşlanmayı önlemek için toz halinde kullanılır. Ginseng’in ana aktif bileşiği, anti-enflamatuar, antioksidan ve anti-apoptotik özellikler sergileyen ginsenosidlerdir.  MS hastalığına ek olarak, ginseng, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı ve Huntington hastalığı gibi farklı nöroenflamatuar hastalıkların tedavisi için en faydalı tıbbi bitkilerden biridir.
Sözün Özü
Literatür verileri, bitkisel ilaçların, MS hastalığının ve bununla ilişkili semptomların tedavisinde, miyelinizasyon harabiyetini azaltıp iyileştirme sürecine olumlu etki ederek ve merkezi sinir sisteminde enflamasyonu baskılayarak etkili olabileceğini göstermiştir. Tüm bunların yanı sıra tıbbi bitkilerin MS hastaları için sedasyon, uyku kalitesini arttırma, depresan karşıtı etkileri, kas gevşemesi ve mesane rahatsızlığını azaltma gibi başka yararlı etkileri de vardır.

Tavsiye yazı- Uykusuzluk Nedenleri, Belirtileri ve Uykusuzlukla Başa Çıkma Yolları

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. MS hastalığı tedavisi zor bir hastalık olarak biliniyor, sizinde yazınızda belirtiğiniz gibi zencefil,zerdeçal ve diğer bitkilerden yardım alınmalıdır. Çok faydalı bilgilendirici bir yazı olmuş, kaleminize sağlık, umarım hiç bir kimse boyle zor hastalıklara maruz kalmaz

 2. Sağlık konulu güzel bir paylaşım olmuş Galiba bildiğim kadarı ile bu MS hastalığı behcet hastalığının farklı bir türü olsa gerek öyle hatırlıyorum normalde behcet hastalığı insan vucudunun dışına vururken agız içinde ve farklı bölgelerde yara olarak kendini gösterirken bu tam tersi beyine ve vucud içine zarar veren bir hastalık diye biliyorum yanılıyormuyum bilmiyor aklımda oyle kalmış …güzel bilgilendirici bir makale olmuş kalemine yüreğine sağlık arkadaşım iyi yayınlar…

 3. Bitkisel tedavi yollarını paylaşmanız ve böyle önemli bizlerle paylaşıyor olmanız gerçekten çok önemli. Çoğumuz yadadigimiz rahatsızlıkları hatta sebeplerini , yan etkilerini bile bilmiyoruz.

 4. Ne varsa en ağır tabiriyle kocakarı ilaçlarında var. Alternatif tıptan kopmamalı bence. Bu arada "terapötik", "otoimmun" gibi kelimeleri anlayacağımız anlamlarını da belirterek kullansaydınız keşke.

  Yazı için teşekkürler…

 5. Değerli bilgilendirme için teşekkürler Hür Post.
  MS hastalığı için bitkisel tedavi seçeneklerinin olması ya da en azından çözüm olabilme ihtimali bile çok önemli bir bilgi. Özellikle zerdeçalın faydaları üzerine son yıllarda çok fazla araştırma yapılıyor ve inanılmaz sonuçlar mevcut.

 6. Komşumuz MS hastasıydı, göze vurdu, biraz görme kaybı yaşadı ama tedavilerle şimdi daha iyi. Zencefil ve zerdeçal tüketimini çok önemsiyordu, bitkisel tedavilerin faydası büyük gerçekten.

 7. MS çok ağır bir hastalık gerçekten. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin faydası oluyor. Zerdeçalın bu hastalıkta önemli etkiler sunduğunu duymuştum. Bir de Ginseng demişsiniz. Ginseng gerçekten her derde deva bir bitki. Hoş bir kez alayım demiştim aktar kilosu 1500 TL deyince dumur olmuştum. :):) Çok pahalı yaa, evde saksıda falan yetişir mi diye araştırmıştım o zamanlarda iyi hatırlattınız, bir deneyeyim ben. 🙂 Bu arada zencefil ms hastalığı ve diğer tüm hastalıkların önlenmesi, ilerlememesi için mutlaka herkes tarafından kullanılmalı. Ben sürekli her akşam zencefil çayı yapar içerim. Herkese de tavsiye ederim. Çok teşekkürler verdiğiniz değerli bilgiler için. Saygılar, sevgiler. 🙂

 8. Evet ağır bir hastalık her hastalıkta da muhakkak ki erken teşhisin önemi büyüktür.Umarım sizde ginseng yetiştirme de başarılı olursunuz teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu