faydalı bilgiler

Ayakkabı Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Özellikle kadınlar için ayakkabı denince akan sular durur. Hatta bir çok kadın için bir tutkudur ayakkabı. Her çeşidinden olsun ister dolabında; yüksek topuklu ayakkabılar, sandaletler, babetler, botlar… Tabii ayakkabı seçerken hem kadınların hem de erkeklerin doğru ayakkabıya yatırım yapmaları son derece önemlidir. Elbette, ayakkabı seçimi öncelikle ayak sağlığı ve konforu düşünülerek yapılmalıdır. Peki ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, doğru ayakkabı seçimi için neler yapılmalıdır?

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Ayağınızın rahat etmediği hiçbir ürünü güzel veya moda olduğu için asla satın almayın. Bu tür yanlış kararlar zamanla sadece ayak sağlığını değil, tüm beden sağlığını da olumsuz etkiler. Doğru ayakkabı seçimi ilerleyen yıllarda görülebilecek sağlık sorunlarından korunmanıza yardımcı olacaktır.
İşte doğru ayakkabı seçimi için dikkat edilmesi gereken en önemli detaylar;
 1. Yeni bir ayakkabı almaya karar verdiyseniz, alışverişe akşam çıkın. Böylece gün boyunca yorulmuş ve şişmiş olan ayaklarınızı sıkabilecek ayakkabıları direkt olarak elemiş olursunuz.
 2. Ayakkabıyı oturarak giyin ve giydikten sonra ayağa kalkıp biraz yürüyün. Bu şekilde ayakkabının ayağınıza tam olarak uyup uymadığını anlayabilirsiniz. Ayakkabıyı ilk giydiğinizde ayağınıza tam olarak oturmalıdır.
 3. Ayakkabının kaliteli malzemeden üretildiğinden emin olun.  Aksi halde ilerleyen zamanlarda ayak kokusu, mantar gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.
 4. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da ayakkabıyı denemeden önce satıcının her iki ayağınızı ölçmesini istemenizdir. Bir ayak diğerinden daha büyük veya daha genişse, daha büyük ayağa uyan numarayı tercih edin ve her alış verişte bu ölçümü tekrarlayın. Çünkü her markanın ayakkabı numaralarının kalıpları birbirinden farklı olabilir. Bu nedenle ölçü isteyin ve mutlaka ayakkabıyı deneyip, ayakkabının konforunu test edin. Ayrıca, ayakkabı ucu ile parmaklarınız arasında belli bir boşluk olduğundan emin olun.
 5. Ayakkabının içinde ayaklarınızı rahatsız edebilecek herhangi bir etiket, dikiş veya başka malzeme olup olmadığını kontrol edin.
 6. Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bulunan en önemli kural ayağınızın rahatlığıdır. Satın alacağınız ayakkabının ortopedik olması ayak sağlığı için son derece önemlidir. Buna mutlaka dikkat edin ve optimum konfor için ortopedik olarak üretilen ayakkabılara yatırım yapın. Eskiden ortopedik ayakkabılar için fazla model seçeneği yoktu, ancak son yıllarda hem şık hem de rahat ayakkabılar üretilmeye başlandı. Bu nedenle hoşunuza giden ortopedik bir model bulmakta zorlanmayacaksınız.
 7. Spor ayakkabı alırken, yapacağınız sporun türüne göre seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

52 Yorum

 1. Ayakkabı gerçekten çok önemli gün boyuna on saat kadar bizimle birlikte ayakkabı satın alma konusundai önemli bilgiler vermişsiniz teşekkürler Engin bey

 2. Çokkkkk faydalı bilgiler. Hem şık hem rahat hem ortopedik olmalı. O yüzden benim en zorlandığım alışverişlerden biri. Teşekkürler, selamlar 😊🤚

 3. Yorulmuş ve şişmiş ayaklarla alışverişe çıkmak ..ilginçti bu 🙂 oysa bu hal, ben de değil alış veriş her türlü dış aktiviteyi yapmama sebebi..faydalı bir içerik olmuş,teşekkürler…

 4. Ayakkabı alırken bu kadar detay düşünmemiştim açıkçası. Ayak sağlığıma uygun olsun ve konforlu ve şık olsun tamamdır. 1. maddeyi tuttum, aklımda olsun bundan sonra.

 5. Ayakkabı seçimi ve alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Önemli bir konuyu ele almışsınız ama birinci madde biraz zor gibi Aksam yorulmuş bir halde ayakkabiyi bulmak, seçmek zor olacak :))

 6. Ayakkabı deyip geçmemek lazım güvendiğimiz markadan satış sonrası olabilecek olumsuzluklara karşı satan firma güvenli mi bu konularda önemli teşekkürler bilgi için.

 7. Ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri gayet güzel özetlemişsiniz. 1. maddeye herkes dikkat etmeli bence de. Çünkü hayatlar yoğun geçiyor ve ayaklar şişebiliyor bazen. Bu durumlara uygun ayakkabı seçmek en doğrusu. Bir de son zamanlarda çok sağlıksız üstelik altları kayan ayakkabılar üretilmeye başlandı. Altı dümdüz olan ayakkabılar satın alınmamalı bence. Çok fena kaydırıyor bazen yürürken. Teşekkürler güzel öneriler için. 🙂

 8. Çok çok önemli bir konuya değinmişsiniz. Zavallı ayaklarımız, tüm vücudun ağırlığını taşırken bir de rahatsız ayakkabılarla onu iki kat zorluyoruz bazen. Oysa, ayakkabı satın alırken dikkat etmemiz gereken unsurlar hiç de hafife alınmamalı. Yanlış ayakkabı seçimi ile zamanla ayaklarımızın şekli bile bozulabiliyor. Mantar, topuk dikeni, tırnak batması ve nasır problemleri de özellikle yanlış ayakkabı seçiminin bir sonucu. Ayaklar bir süre sonra isyan moduna geçiyor doğal olarak… Ayakkabı satın alırken, ayak sağlığı için yazıdaki maddelerin her birine dikkat etmeli ve uygulamalıyız mutlaka.
  Değerli bilgiler için teşekkürler.

 9. Evet ayakkabıyı her yönden incelemek gerekli ki sanırım sizde öyle yapıyorsunuz.Sırf şık duruyor diye ayakkabı alınmamalı bence teşekkürler.

 10. Ayaklarımız vücudumuz için çok önemli sürekli üzerinde durduğumuz bizi saatlerce taşıyor. o yüzden daha dikkatli seçimler yapmak gerekli çok güzel bir özet çıkarmışsınız saygılar.

 11. Ayakkabı seçimi yüzünden tırnak batması sorunu yaşamıştım. Bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor. Ayrıca kullanılacak alana göre de ayakkabı seçimi yapmalıyız. Bu yüzden ayakkabı satın alırken birçok hususa dikkat etmekte fayda var.

 12. Ayakkabı seçimi gerçekten önemli bir husus, zamanla vücutta bazı sorunlara neden olabiliyor. Bu bilgilendirici içeriğinizden ötürü emeğinize sağlık.

 13. Bu bilgiler benim için altın değerinde. Omurga sıkıntım yüzünden ayakkabı almak ta, giymek te bazen işkenceye dönüşebiliyor. Özellikle akşam saatlerinde ayakkabı alışverişi olayını çok tuttum. Bunları aklımda tutucam. Çok teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu