Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nedir?

deprem sigortası dask nedir

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nedir? 

Doğal afetlerde yıkılan veya zarar gören yerleşim yerlerinin sigortalanması 2000 senesinde zorunlu hale getirildi. Depremden kaynaklanan hasarları karşılamak ve depreme maruz kalan binaların yıkılması sonucu maddi zarar gören ev sahipleri DASK ile belirli bir miktarda toplu para alabilmektedir. Zorunlu olan bu sigorta her yıl binaların metre karesi, yapım yılı dayanıklılık ölçütlerine göre fiyatlandırılarak yapılır.

DASK Sadece Depremi mi Kapsar?

Zorunlu Deprem Sigortası deprem nedeni ile oluşan yangınları, yer kayması ve hatta tsunami gibi doğal felaketlerde oluşan maddi zararları karşılar. Bu yönü ile hayat kurtarıcı bir mahiyeti vardır.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK sorgulama e-devlet üzerinden ya da DASK internet sitesinden yapılabilir. Eğer zorunlu deprem sigortanız yoksa online olarak da bu poliçeyi edinebilirsiniz.  Ödemeler tek çekim olarak yapılmakta ancak müşteri banka ile irtibata geçerek ödemesini taksitlendirebilmektedir. Tabi belli bir faiz eklenecektir.

DASK Nasıl Yaptırılır?

Sigortayı kim yaptıracaksa isim- soy isim, adres, TC no ve telefon numarası bilgileri gerekir. Bina için tapu bilgisi, inşaat yılı, bina yapılış tarzı, hasar olup olmadığı, metre kare ölçüsü ve kaç katlı olduğu gibi bilgiler gerekir .Daire ya da binanın brüt metre kare cinsinden yüz ölçümü bilinmelidir.

DASK’ın Karşıladığı Zarar Kapsamı

Mesken olarak yapılan binalar, bağımsız bölümler, iş yerleri evler bu kapsama girerler. Bu sigortanın en az karşıladığı tutar ise 240 bin TL olarak 2020 yılı için belirlenmiştir.

Hangi Meskenler DASK Kapsamı Dışındadır

İnşaatı süren meskenler, tapusu olmayan evler, köy evleri, terk edilmiş binalar bu kapsam dışındadır. Poliçe her yıl yenilenir, bitimine 30 gün kala yaptırılması gerekir. Kapsam içine giren meskenler için düzenlenen poliçenin her sene düzenlenmesi gerekir.

Kiracı Şahıslar Oturdukları ev için DASK yaptırabilir mi?

Evet ancak mesken sahibinin adına DASK yaptırabilir. Kiracı kendi adına bu işlemi yaptıramaz çünkü meskenin sahibi değildir.

Zorunlu Deprem sigortasını Neden Yaptırmalıyız?

DASK yaptırmak evinizin iş yerlerinizin doğal felaketlerin getirdiği maddi zararlardan korunması için yaptırılmalıdır.  Ülke olarak depremlerle dolu bir yıla başlangıç yaptık. Elazığ’da 6.7 şiddetinde büyük bir deprem oldu. Yıkılan evler, hasar gören binalar kullanılamaz hale geldi. Ev sahibi iken birden bire evsiz kalmak en büyük acılardan biridir.  
DASK ile meskeninizi bu tür felaketlerden sonra yeniden ve daha sağlam bir şekilde inşa etme şansınız var. Bir evin satın alınması için on yıllarca para biriktirmek gerekiyor. Onca birikimin saniyeler içinde yok olması depremzedeleri büyük ruhsal bunalımlara itecektir. 
DASK bir nebze olsun bu yaraları saran bir sigortadır. 100 metre kare başına 200 TL’ye varmayan küçük bir ödeme ile en azından binanızı maddi olarak garanti altına alabilirsiniz. Can kaybının olmadığı durumlarda hasar gören ve yıkılması gereken binalarınızın durumunu deprem sonrası kontrol ettirerek, gerekli kurumlardan yıkım için yardım alıp yeniden bir  yapı oluşturabilirsiniz.

Yorum Yap!

54 Yorum

 1. Zorunlu deprem sigortası dask hakkında çok detaylı bir anlatım yapmışsınız tebrik ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler umardım dask yazımız faydalı olmuştur.

   Sil
 2. Dask gerçekten çok gerekli, umarım yaptırdığımız sigortanın kullanması gereken bir durum oluşmaz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet zorunlu deprem sigortası çok önemli tabi ki İnşallah gerek kalmaz ama biz yinede önlem alalım saygılar.

   Sil
 3. Dask gerekli lakin ücreti yüksek ve sözleşme anlaşılamasında bir şey olursa suçu son kullanıcıya atalım maddelerini iyi okumak ve ona göre davranmak gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğru yerden yaptırmak çok önemli zorunlu deprem sigortasını teşekkürler.

   Sil
 4. Geri dönüş olmasını istemediğimiz bir yatırım şeklidir. Allah kullanmak zorunda bırakmasın. Elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin aynen Allah kullanmak nasip etmesin dask sigortasını teşekkürler.

   Sil
 5. Allah depremlerin büyüğünden saklasın; fakat Dask mutlaka yaptırılması gereken önemli bir sigorta bu konuda sağduyulu olmalıyız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki Allah korusun ama bizde tedbirimizi alıp dask yani zorunlu deprem sigortamızı yaptırmalıyız.

   Sil
 6. Çok önemli bir konuyu kaleme almışsınız umarım hiç ihtiyaç olmaz. Ama tedbir kuldan takdir Allah'dan demişler, tabi tedbir almak önemli, faydalı bilgiler için teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz evet tedbir alıp daskımızı yaptıralım biz yinede saygılar

   Sil
 7. Allah korusun Gerçekten çok onemli bir konuya değinmişsiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler umarım faydası dokunur dask yazımızın saygılar.

   Sil
 8. Depremlerin çok görüldüğü şu dönemde DASK hakkındaki bilgiler çok faydalı oldu. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz teşekkür ederiz lütfen zorunlu deprem sigortamızı ihmal etmeyelim

   Sil
 9. Dask önemli,biz de yaptırıyoruz ancak geri ödeme miktarı çok düşük,bir ev alabilecek miktarda değil..Bunun yükselmesi gerekiyor,Allah(cc) göstermesin bir deprem olsa,daskta ödenen miktarla ev almak bu zamanda neredeyse imkansız..Bu parayla ancak çadırda,küçük bir klubede bir kaç ay yaşarsınız..Gerçekten çok az..🤔

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte burada dask yaptırdığınız sigorta firmasını iyi tercih etmek gerekiyor.

   Sil
  2. Evet ama aslında verilen ödemelerin hepsi aynı..Yani firmayla alakalı birşey değil,devletin belirlemiş olduğu standartlar var,devletten kaynaklanan bir problem,devletin bunları düzeltmesi gerekiyor..😊

   Sil
  3. Bir ara incelediğimde ufak fiyat farkları gördüm gibi hatırlıyorum ama zaten ödenen miktarlar ev almak için değil ev yapmak için çünkü siz yeni bir daire aldığınız da daire hissesi oranında toprakta almış oluyorsunuz. burada toprağınıza zarar gelmediği sadece yapı yıkıldığı için toprak bedeli değil sadece daire inşaat bedeli ödeniyor daha sonra o bedelle aynı toprak üzerene daire yapıyorsunuz. :)

   Sil
  4. Aynen..Siz emlakçı olduğunuz için bu işleri daha iyi bilirsiniz..Önceki yorumda dediğiniz gibi sigorta firmasını iyi tercih etmek gerekir..Tekrar bilgiler için saolun,emeğinize sağlık..😊

   Sil
 10. Dask herkesin yaptırması gereken sigortalardan. Bazı sigortalar dışında aslında genel olarak sigortaların hepsi yaptırılmalı ama insanlar para kaybı olarak görüyorlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sigortalar kaskolar gereksiz görünüyor genelde ama bu daha çok insanların kazançlarının düşük olması ile de ilişkili bence :)

   Sil
 11. Zorunlu deprem sigortası dask kesinlikle boşa giden bir para olarak düşünülmemeli çünkü ülkemiz derem kuşağında bir ülke.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen deprem kuşağında bir ülkeyiz her türlü tedbiri de almalıyız teşekkürler.

   Sil
 12. Peki ben kiracıyım. Doğal afet sonucu oturduğum eve zarar geldi. Mülk sahibi bir şekilde zararını tazmin ettiriyor ama kiracının herhangi bir hak talebi olabiliyor mu abi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kiracının dask ile doğan herhangi bir hakkı yoktur sigortanın vermiş olduğu bedel tapu sahibine gider :)

   Sil
 13. hiç duymamışım yaaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl duymadınız bugün dask yaptırmadan elektrik su doğalgaz bile bağlamıyorlar daireye :)

   Sil
  2. kiracıyım ben, hiçbişi benim üstüme değil, bi ton da kira veriyom yaa, daskı senden duydum yaa, ne anlarım ben yaa böle şeylerdeen :)

   Sil
  3. Hım elektrik ve su faturaları üstüne değilse ev sahibi yaptırmıştır muhtemelen ondan haberiniz yok meslek emlakçılık olunca mecbur biliyoruz işte yapacak bir şey gerçi ben daha çok istanbul gebze kandıra çevresi yatırımlık tarla arazi işi ile ilgileniyorum ama daire işlerini sigortalarını bilmekte gerekli neyse öğrenmiş oldun :)

   Sil
  4. Nasıl olsa kiracıların işine yaramıyormuş Deep. :)

   Sil
  5. Aynen kiracılara çok bir artısı yok

   Sil
 14. Dask çok önemli bir konu. Tabii bir felaket halinde binaların yıkılmaması, depreme dayanıklı olması da çok önemli. Kesinlikle artık hasarlı ve kötü binaların tahliye edilmesi, yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması gerekiyor. Elazığ depreminde bunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Marmara depremi an be an yaklaşıyor. İnsanların da bu konuda biraz duyalı olması, hasarlı binaları terk etmesi çok önemli. Biliyorsunuz geçen depremde Aso'nun Avcılardaki oturduğu bina hasar görmüştü. Aso oradan hemen taşındı ama binada hala kalanlar var. Israrla çıkmıyorlar. Lütfen artık deprem yüzünden ölenler olmasın. Dask hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Ben bu kadar ödeme yaptığını bilmiyordum. Bie felaket anında bu rakamlar mağduriyeti karşılar kesinlikle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hasarlı ve eski dayanıksız binalar boşaltılmalı ama boşaltmayanlar sanırım biraz da maddi imkansızlıklardan böyle bir tutum içerisindeler kentsel dönüşüm hızlanmalı toprak sahipleri de aç gözlü olmamalı diye düşünüyorum teşekkürler.

   Sil
 15. Zorunlu deprem sigortasi hakkinda cok detayli bilgi vermişsiniz. Emeginize sağlık. Bilgi dolu paylaşımlarınızın devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler dask ile ilgili yazımız umarım faydalı olur tabi ki takipte kalın.

   Sil
 16. kolay gelsin. oldukca etkili bir makale olmuş. Yararlı ve bilgilendirici yazılarınız adına tebrikler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler zorunlu deprem sigortası yazımızı beğenmenize sevindim.

   Sil
 17. dask için belediye rayiç bedeli ve evinizin kendi bedeli arasında değerlendirme de yapmanız gerekir. Az ödeyeyim diye evin bedelini düşük tutmamak lazım. Ne demişler mal canın yongasıdır.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet Tapu harcı az çıksın az vergi ödeyeyim diye genelde düşük gösteriyorlar.

   Sil
 18. Çok önemli deprem sigortası...
  Son zamanlarda yaşadığımız depremler bize ders oldu...
  Artık kimse "depremin sigortası" mi olur denesin ..yaptırdın mutlaka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler katkı sağlayıcı yorumunuz için dask şart

   Sil
 19. Özellikle ülkemiz deprem kuşağında olması bu ve bunun gibi önlemlerin daha sık alınması lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dask senede bir kere yapılıyor o yüzden daha sık olmaz yani :)

   Sil
 20. Bizde zorunlu deprem sigortası yaptırdık, ülkemizde sıkı takip gerektiren bir zorunluluk :) Faydalı makale için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayırlı olsun zorunlu deprem sigortanız aslında her sene zorunlu olsa daha güzel olacak teşekkürler.

   Sil
 21. Kanunlara saygılı vatandaş olarak baştan beri ödüyoruz. Ödemeyenlerin olduğunu biliyorum. Her koyun kendi bacağından asılır. Yapacak bir şey yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıllık olarak kendimiz yaptırıyoruz ama ne mutlu size teşekkürler.

   Sil
 22. Zoronlu Deprem sigortasını yaptırırken mecburdum bayagı bir sokranmıştım
  Son günlerde meydana gelen depremlerden sonra zorunlu olmak zorundaymış demekki ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. özellikle kerdi çekerken su,elektrik doğalgaz ve satış işlerimde mecburi tutuyorlar.

   Sil
 23. Bu kadar detaylı bilgim yoktu, teşekkürler, biz de bir süre önce yaptırdık.

  YanıtlaSil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)