ekonomi finanspara

Nasıl Finansal Okur Yazar Oluruz?

 

Nasıl Finansal Okur Yazarlık

 Kişinin tam anlamıyla hem mal varlığına hem de parasına hâkim olmasına finansal okur yazarlık ismini veriyoruz. Finansal okur yazarlar, parayı yönetme konusunda profesyonellerdir.

İnsanların maddi sıkıntılar yaşamaması için parasal konularda dikkatli olması gerekiyor. Gelir durumu göz önüne alınarak oluşturulan bütçe; özel ve genel planlamalardan oluşmaktadır. Bütçenin ayarlanmasında finansal okur yazarlığın önemi çok büyüktür. Finans ve ekonomi alanlarında bilgi sahibi olmak, finansal okur yazarlık becerisinin de kazanılmasında önemli rol oynuyor. Finansal okur yazarlar; finans sektöründeki dalgalanmaları takip edip o doğrultuda kararlar alırlar. Ekonomik sürecin doğru yöneterek, maddi kayıpları engellerler. Finansal okur yazarlık ilk 1990’lı yıllarda devletler için önemli hale gelmiştir. Finansal okur yazarlık konusuna; Amerika ile Avrupa’da çok önem veriliyor. Türkiye’deyse son birkaç yıldır popüler hale gelmiştir.

Finansal Okur Yazar Nasıl Olunur?

Finansal okuryazarlık;gelirle bütçe konularında yeterli bilgi sahibi olan ve onları doğru şekilde yöneten kişileri ifade ediyor. Finansal okur yazar kişiler, gelirlerini etkili ve akıllı şekilde yönetirler. Aynı zamanda yatırım ve tasarruf konularında da tercihlerini hep doğru yaparlar. Finansal okur yazarlar parayı kullanırken ve yönetirken maddi gerçekleri ön planda tutarlar. “Finansal okur yazar nasıl olunur” kapsamında aşağıda sıraladığımız noktalara dikkat etmek gerekiyor:

 • ·         Konuyla ilgili eğitimlere katılmak gerekiyor.
 • ·         Makroekonomik veriler hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • ·         Ulusal para birimi değerleri ve yabancı yatırımla ilgili konulara hâkim olmalı.
 • ·         Parayı nasıl doğru kullanılacağını bilir.
 • ·         Tasarruf yapma konusunda bilinçlenmelidir.
 • ·         Borçlar doğru şekilde yönetilmelidir.
 • ·         Birikim yapma konusunda disiplinlidirler.

Finansal okur yazar olabilmek için eğitiminin mutlaka alınması gerekiyor. Finansal okur yazarlık eğitimi alabileceğiniz birçok kurum vardır. YouTube, Udemy gibi birçok siteden konuyla ilgili eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle YouTube üzerinde konuyla ilgili çok kaliteli, bilgilendirici videoların olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Google üzerinden finansal okur yazarlıkla alakalı makale türü bilgilendirici yazılara da ulaşabilirsiniz.

Finansal Okur Yazarlığın Önemi Nedir?

Finansal okur yazarlığın önemi maddi açıdan çok büyüktür. Genel olarak finansal okur yazarlık önemi;

 • ·         Ay sonunu getirememe derdinden kişiyi kurtarır. Gider ve gelirlerin dengelenmesini sağlar.
 • ·         Güncel olayları devamlı takip ederek, dünya genelindeki finansal gelişmeleri bilir ve sonuçlarını çok iyi tahmin eder.
 • ·         Günü ve anı kurtarmanın yanı sıra gelecek hakkında da planlar yapar. Birikim ve yatırımla alakalı geleceğini teminat altına almaya çalışır.
 • ·         Yatırım araçlarının ne olduğunu çok iyi bilir. Hangi yatırım aracının nerede kullanılması gerektiğini bilip ona göre kişiye değerlendirme becerisi kazandırıyor.

Finansal Okur Yazar Kişi Nelere Dikkat Etmeli?

Bahsedeceğimiz noktalar sadece finansal okur yazar kişileri değil bizleri de kapsıyor. Ekonomik problem yaşamamak adına bazı hususlara çok dikkat edilmelidir. Özellikle harcamalarda gelire göre hareket edilmelidir. Gelire kıyasla giderler daha az olmalıdır. Hem gelir hem de harcama doğrusunda plan oluşturulmalıdır. Alışveriş yapmadan önce plan oluşturulup öncelikli ihtiyaçların belirlenmesi gerekiyor. Aylık birikim yapmaya da özen gösterilmelidir. Küçük miktar dahi olsa yine birikim için bir kenara koyulmalıdır. Ayrıca çok iyi bilgiye sahip olduğunuz yatırım araçlarıyla da birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Plan yaparken günü kurtarmaya odaklanılmamalıdır.Finansal okur yazar kişiler;planlarını, geleceğe yönelik olmalıdır. Gelecek öngörülerek o doğrultuda adım atılmalıdır. İhtiyaç listesi oluşturulurken; ansızın ortaya çıkabilecek masrafları da düşünmek gerekiyor. Ek masraflar maalesef insanların maddi sıkıntı yaşamasına en büyük sebeplerdendir. Örneğin; kış ortasında kombinizin bozulması büyük sorundur. Aniden ortaya çıkabilecek sorunlar için mutlaka kıyıya köşeye belirli miktar para ayırınız. 

   Tavsiye Yazısı : Uzun Yaşamanın Sırrı

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu