ekonomi finanspara

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nedir?

deprem sigortası dask nedir

Zorunlu Deprem Sigortası DASK Nedir? 

Doğal afetlerde yıkılan veya zarar gören yerleşim yerlerinin sigortalanması 2000 senesinde zorunlu hale getirildi. Depremden kaynaklanan hasarları karşılamak ve depreme maruz kalan binaların yıkılması sonucu maddi zarar gören ev sahipleri DASK ile belirli bir miktarda toplu para alabilmektedir. Zorunlu olan bu sigorta her yıl binaların metre karesi, yapım yılı dayanıklılık ölçütlerine göre fiyatlandırılarak yapılır.

DASK Sadece Depremi mi Kapsar?

Zorunlu Deprem Sigortası deprem nedeni ile oluşan yangınları, yer kayması ve hatta tsunami gibi doğal felaketlerde oluşan maddi zararları karşılar. Bu yönü ile hayat kurtarıcı bir mahiyeti vardır.

DASK Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK sorgulama e-devlet üzerinden ya da DASK internet sitesinden yapılabilir. Eğer zorunlu deprem sigortanız yoksa online olarak da bu poliçeyi edinebilirsiniz.  Ödemeler tek çekim olarak yapılmakta ancak müşteri banka ile irtibata geçerek ödemesini taksitlendirebilmektedir. Tabi belli bir faiz eklenecektir.

DASK Nasıl Yaptırılır?

Sigortayı kim yaptıracaksa isim- soy isim, adres, TC no ve telefon numarası bilgileri gerekir. Bina için tapu bilgisi, inşaat yılı, bina yapılış tarzı, hasar olup olmadığı, metre kare ölçüsü ve kaç katlı olduğu gibi bilgiler gerekir .Daire ya da binanın brüt metre kare cinsinden yüz ölçümü bilinmelidir.

DASK’ın Karşıladığı Zarar Kapsamı

Mesken olarak yapılan binalar, bağımsız bölümler, iş yerleri evler bu kapsama girerler. Bu sigortanın en az karşıladığı tutar ise 240 bin TL olarak 2020 yılı için belirlenmiştir.

Hangi Meskenler DASK Kapsamı Dışındadır

İnşaatı süren meskenler, tapusu olmayan evler, köy evleri, terk edilmiş binalar bu kapsam dışındadır. Poliçe her yıl yenilenir, bitimine 30 gün kala yaptırılması gerekir. Kapsam içine giren meskenler için düzenlenen poliçenin her sene düzenlenmesi gerekir.

Kiracı Şahıslar Oturdukları ev için DASK yaptırabilir mi?

Evet ancak mesken sahibinin adına DASK yaptırabilir. Kiracı kendi adına bu işlemi yaptıramaz çünkü meskenin sahibi değildir.

Zorunlu Deprem sigortasını Neden Yaptırmalıyız?

DASK yaptırmak evinizin iş yerlerinizin doğal felaketlerin getirdiği maddi zararlardan korunması için yaptırılmalıdır.  Ülke olarak depremlerle dolu bir yıla başlangıç yaptık. Elazığ’da 6.7 şiddetinde büyük bir deprem oldu. Yıkılan evler, hasar gören binalar kullanılamaz hale geldi. Ev sahibi iken birden bire evsiz kalmak en büyük acılardan biridir.  
DASK ile meskeninizi bu tür felaketlerden sonra yeniden ve daha sağlam bir şekilde inşa etme şansınız var. Bir evin satın alınması için on yıllarca para biriktirmek gerekiyor. Onca birikimin saniyeler içinde yok olması depremzedeleri büyük ruhsal bunalımlara itecektir. 
DASK bir nebze olsun bu yaraları saran bir sigortadır. 100 metre kare başına 200 TL’ye varmayan küçük bir ödeme ile en azından binanızı maddi olarak garanti altına alabilirsiniz. Can kaybının olmadığı durumlarda hasar gören ve yıkılması gereken binalarınızın durumunu deprem sonrası kontrol ettirerek, gerekli kurumlardan yıkım için yardım alıp yeniden bir  yapı oluşturabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

54 Yorum

 1. Dask gerekli lakin ücreti yüksek ve sözleşme anlaşılamasında bir şey olursa suçu son kullanıcıya atalım maddelerini iyi okumak ve ona göre davranmak gerekiyor.

 2. Çok önemli bir konuyu kaleme almışsınız umarım hiç ihtiyaç olmaz. Ama tedbir kuldan takdir Allah'dan demişler, tabi tedbir almak önemli, faydalı bilgiler için teşekkürler.

 3. Dask önemli,biz de yaptırıyoruz ancak geri ödeme miktarı çok düşük,bir ev alabilecek miktarda değil..Bunun yükselmesi gerekiyor,Allah(cc) göstermesin bir deprem olsa,daskta ödenen miktarla ev almak bu zamanda neredeyse imkansız..Bu parayla ancak çadırda,küçük bir klubede bir kaç ay yaşarsınız..Gerçekten çok az..🤔

 4. Evet ama aslında verilen ödemelerin hepsi aynı..Yani firmayla alakalı birşey değil,devletin belirlemiş olduğu standartlar var,devletten kaynaklanan bir problem,devletin bunları düzeltmesi gerekiyor..😊

 5. Peki ben kiracıyım. Doğal afet sonucu oturduğum eve zarar geldi. Mülk sahibi bir şekilde zararını tazmin ettiriyor ama kiracının herhangi bir hak talebi olabiliyor mu abi?

 6. Dask çok önemli bir konu. Tabii bir felaket halinde binaların yıkılmaması, depreme dayanıklı olması da çok önemli. Kesinlikle artık hasarlı ve kötü binaların tahliye edilmesi, yerlerine depreme dayanıklı binaların yapılması gerekiyor. Elazığ depreminde bunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Marmara depremi an be an yaklaşıyor. İnsanların da bu konuda biraz duyalı olması, hasarlı binaları terk etmesi çok önemli. Biliyorsunuz geçen depremde Aso'nun Avcılardaki oturduğu bina hasar görmüştü. Aso oradan hemen taşındı ama binada hala kalanlar var. Israrla çıkmıyorlar. Lütfen artık deprem yüzünden ölenler olmasın. Dask hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler. Ben bu kadar ödeme yaptığını bilmiyordum. Bie felaket anında bu rakamlar mağduriyeti karşılar kesinlikle…

 7. Bir ara incelediğimde ufak fiyat farkları gördüm gibi hatırlıyorum ama zaten ödenen miktarlar ev almak için değil ev yapmak için çünkü siz yeni bir daire aldığınız da daire hissesi oranında toprakta almış oluyorsunuz. burada toprağınıza zarar gelmediği sadece yapı yıkıldığı için toprak bedeli değil sadece daire inşaat bedeli ödeniyor daha sonra o bedelle aynı toprak üzerene daire yapıyorsunuz. 🙂

 8. Evet hasarlı ve eski dayanıksız binalar boşaltılmalı ama boşaltmayanlar sanırım biraz da maddi imkansızlıklardan böyle bir tutum içerisindeler kentsel dönüşüm hızlanmalı toprak sahipleri de aç gözlü olmamalı diye düşünüyorum teşekkürler.

 9. Hım elektrik ve su faturaları üstüne değilse ev sahibi yaptırmıştır muhtemelen ondan haberiniz yok meslek emlakçılık olunca mecbur biliyoruz işte yapacak bir şey gerçi ben daha çok istanbul gebze kandıra çevresi yatırımlık tarla arazi işi ile ilgileniyorum ama daire işlerini sigortalarını bilmekte gerekli neyse öğrenmiş oldun 🙂

 10. Aynen..Siz emlakçı olduğunuz için bu işleri daha iyi bilirsiniz..Önceki yorumda dediğiniz gibi sigorta firmasını iyi tercih etmek gerekir..Tekrar bilgiler için saolun,emeğinize sağlık..😊

 11. dask için belediye rayiç bedeli ve evinizin kendi bedeli arasında değerlendirme de yapmanız gerekir. Az ödeyeyim diye evin bedelini düşük tutmamak lazım. Ne demişler mal canın yongasıdır.

 12. Çok önemli deprem sigortası…
  Son zamanlarda yaşadığımız depremler bize ders oldu…
  Artık kimse "depremin sigortası" mi olur denesin ..yaptırdın mutlaka

 13. Zoronlu Deprem sigortasını yaptırırken mecburdum bayagı bir sokranmıştım
  Son günlerde meydana gelen depremlerden sonra zorunlu olmak zorundaymış demekki …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu