sağlık

Bağışıklığımızı Nasıl Güçlendiririz?

 

Bağışıklımızı Nasıl Güçlendiririz?


 Vücudun mikroplarla savaşabilmesi için bağışıklık sisteminin güçlü olması gerekiyor. O bağışıklığımızı nasıl güçlendiririz sorusunun cevabını çok iyi bilmek gerekiyor.

Bağışıklık sisteminin önemi, özellikle hastalıkların ortaya çıkmasıyla çok iyi anlanıyor. Bir kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse hastalıklarla savaşması da mümkün hale gelir. Zararlı organizmalarla vücudun savaşabilmesinde bağışıklık sisteminin düzgün çalışması önemli rol oynuyor. Bağışıklık sistemi; birtakım hastalıklardan ve dış faktörlerden dolayı etkilenip, zayıflayabilir. O nedenle yaşamımızda atacağımız adımlarla, bağışıklık sistemini güçlendirebiliriz. Bağışıklık sistemi konusu, özellikle pandemiyle beraber çok ön plana çıkmıştır. İlk olarak bağışıklık sistemini tanıyıp ondan sonra güçlendirmeye çalışmak gerekiyor. Bağışıklık sistemini oluşturan etkenler; dokular, organlar, proteinler ve hücrelerdir diyebiliriz. Saymış olduğumuz bileşenler, hastalıklarla enfeksiyonları doğuran bakterilere ve virüslere savaş açar. Patojenle, bağışıklık sistemi temas ederse bağışıklıkta tepki ortaya çıkar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek Adına Neler Yapmalıyız?

Bağışıklık sisteminin güçlenmesi vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Yaşamınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Bağışıklık sistemini güçlendirerek aynı zamanda yaşam kalitenizi de artırmış olacaksınız. Hastalığın önlenmesi, tedavi edilmesinden daha kolaydır. O nedenle bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayınız. Bağışıklık sistemini güçlendiren etkenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • ·         Ortalama günlük 7 saat her gün uyuyunuz. Özellikle kaliteli uyku vücut sağlığı için çok önemlidir.
  • ·         Öğünleri düzenli tüketiniz. Kahvaltıyı, öğleyi ve akşamı kesinlikle atlamayınız.
  • ·         Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketiniz.
  • ·         Stresli ortamlardan uzaklaşın.
  • ·         Egzersiz yapıp vücudunuzun esnemesini ve gevşemesini sağlayın. Spor yaparak vücudunuzu dinçleştirebilirsiniz.
  • ·         Bol bol su tüketiniz. Alkali su içmeye gayret ediniz. Devamlı içtiğiniz suyun içine karbonat ilave edebilirsiniz.
  • ·         İdeal kilonuza ininiz.
  • ·         Omega-3 tüketmeye gayret ediniz. Hafıza geriliği, yüksek tansiyon, depresyon vb. birçok sorunu gidermede omega-3 önemli rol oynuyor.
  • ·         Sağlıklı besleniniz.

Bağışıklık Sistemini Hangi Gıdalar Tüketir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar şöyle sıralanabilir:

Zerdeçal

Zerdeçalı genellikle yemeklerde kullandığımız bir baharat türü olarak biliyoruz. Sarı renge sahip olan zerdeçalın içeriğinde araştırmalara göre; antienflamatuar, kurkumin ve antioksidan bulunuyor. Zerdeçal tüketerek, bağışıklık sisteminizi önemli ölçüde güçlendirebilirsiniz. Zerdeçalı kullanırken, kurkumininin etkisini artırmak adına zeytinyağıyla, karabiberde kullanabilirsiniz. Kurkumin içeriğini, bitkisel özellikli destek ürünlerinde de görebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çayın içerisinde çok az kafein bulunuyor. O yüzden kahve ve siyah çayın alternatif içeceği gibi düşünebilirsiniz. Yeşil çayın içerisinde flavonoid bulunuyor. Flavonoid, özellikle soğuk algınlığı gibi problemleri ortadan kaldırmada önemli görev üstlenmiştir. İyi kolesterolün artırılmasında, kan lipitlerini düzeltmeyi ve trigliseritlerle kolesterolü azaltmayı sağlıyor.

Yaban Mersini

Antioksidan özelliğine sahip flavonoid, yaban mersininin içerisinde yer alıyor. Flavonoid, solunum yolu problemlerini gideriyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren yaban mersini kurutulduğunda özellikle flavonoid bakımından daha da zenginleşiyor.

Brokoli

C vitamini barındıran brokoli, sülforafan tarzı antioksidanlardan oluşmuştur. Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına mutlaka brokoli tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Bitter Çikolata

Bağışıklık sistemini güçlendiren gıdalar kapsamında bitter çikolatanın da önemi çok büyüktür. Bitter çikolatanın içerisindeki teobromin maddesi, vücut sağlığı açısından çok önemlidir. Teobromin içeriğinde antioksidan bulunuyor. Antioksidanlar, vücuttaki zararlı atıkları dışarıya atmakla görevlidirler.

Ispanak

Ispanağın içerisinde; E ve C vitaminleri, karotenoidler, flanoidler yer alıyor. Antioksidan özellikli ıspanak aynı zamanda çok sayıda temel besini de içinde bulunduruyor. Ispanak ayrıca DNA onarımı ve hücre bölünmesi gibi sorunlarla da baş edebiliyor.

Sarımsak

Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok problemi gideriyor. Çok eski yıllardan beri bağışıklığı güçlendirme adına kullanılan besinlerin başında geliyor.

Kefir

Sağlığa faydalı canlı bakteri kültürlerinin olduğu fermente içecek olarak karşımıza çıkıyor. Araştırmalara göre düzenli şekilde kefir tüketildiğinde; antioksidanların aktiviteleri artıyor, bakterilerle savaşıyor ve enflamasyon azalıyor.

Asitli Meyveler

Portakal başta olmak üzere kivi, mandalina ve greyfurt gibi meyvelerin içerisinde C vitamini bulunuyor. Bağışıklık sistemini nasıl güçlendirebiliriz noktasında karşımıza çıkan asitli meyveler; solunum yolu hastalıklarıyla soğuk algınlığı problemlerini gideriyor. 


    Tavsiye Yazısı : Sivas Gülüt Kek Tarifi

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu