tarifler

Sivas Gülüt Kek Tarifi

 

Sivas Gülüt Kek Tarifi kuzey yıldızı

 Türkiye zengin bir coğrafyada yer alıyor. Türkiye’nin bu özelliği her  alanda olduğu gibi yemek kültürüne de yansımıştır. Sivas yöresine özgü mısır unlu gülüt keki, Türkiye’nin en önemli lezzetleri içerisinde yer alıyor.

Gülüt kekinin çok lezzetli bir tadı olduğunu söyleyebiliriz. Gülüt kekinin, diğer kek türlerine göre çok farklı bir tadı olduğunu söyleyebiliriz.Özellikle ağızda dağılan tarafına gülüt kekinin hayran kalacaksınız. “Kuzey Yıldızı” adlı diziyle birlikte daha popüler hale, bu kek türü gelmiştir. Dizi dışında gülüt keki, “Masterchef” adlı programda da kamuoyuna tanıtıldı. İçerisindeki mısır unu yanında, üzerindeki ceviziyle ve mavi haşhaşıyla süngere benzeyen yumuşacık bir kek tadacaksınız.

Sivas Gülüt Keki Malzemeleri

Gülüt keki nasıl yapılır aşamasına geçmeden önce tarifte kullanılacak malzemeleri şöyle sıralayalım:

  • ·         3 yumurta
  • ·         1.5 su bardağı şeker
  • ·         2 su bardağı süt
  • ·         1.5 su bardağı mısır unu
  • ·         1 su bardağı sıvıyağ
  • ·         Kabartma tozu 2 paket
  • ·         2.5 su bardağı un
  • ·         Vanilya 1 paket

Kekin üzerine;

Kırılmış fındık ya da ceviz yanında mavi haşhaşta kullanabilirsiniz. Aynı zamanda pudra şekeri de gülüt kekinin üzerine katabilirsiniz. Üzerine katacağımız bu malzemeler, keki hem görünüm hem de tat açısından zenginleştirecek.

Sivas Gülüt Keki Hazırlanışı

Sivas gülüt kekini hazırlamak için ilk olarak geniş kap içerisine 3 adet yumurtayı kırmanız gerekiyor. Daha sonra yumurtaları iyice karıştırınız. 1.5 su bardağı şekeri, sütü ve sıvı yağı da ilave edip çırpıcıyla karıştırma işlemine devam ediniz. Arkasından 1 paket vanilyayla 2 paket kabartma tozunu da ilave edip karıştırma işlemini sürdürünüz.

Karışım içerisine; 2 su bardağı buğday unuyla, 1 su bardağı mısır ununu da yavaşça döküp iyice karıştırınız. Hazırlamış olduğunuz gülüt keki hamurunu her yerini yağladığınız büyük borcam içerisine dökünüz.

Gülüt kekinin üzerini süslemek için yukarıda bahsettiğimiz gibi mavi haşhaş, fındık ve ceviz gibi malzemeleri de kullanabilirsiniz. 180 derece ısıttığınız fırın içerisinde kontrollü olarak 35 dakika gülüt kekini üzeri kızarana dek pişiriniz.

Sivas Gülüt Keki Püf Noktası

Gülüt kekini yaparken kullanacağınız borcamın ve kek kalıbının az miktar yağlanmış ve çok az unlanmış olmasına dikkat ediniz. Bunlar kekin hoş aromaya sahip olmasını sağlar. Ayrıca limon kabuğu da dilerseniz kekinize ilave edebilirsiniz.

Gülüt kek kalori miktarı da özellikle çok merak ediliyor. Bu muhteşem lezzet belirttiğimiz üzere mısır unundan yapılıyor. Mısır unlu bir kekin 1 porsiyonu, 5404 kaloriden oluşuyor.    Tavsiye Yazısı : Minimalist Bir Ev İçin Kolay Adımlar

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu