sağlıkyaşam

Detoks Suyu Faydaları Nelerdir?

 

Detoks SuyuVücudu toksin maddelerden arındırabilmek için son zamanlarda detoks suyu tercih ediliyor. Tarçın, limon, salatalık gibi gıdalardan hazırlanan detoks suyunun inanılmaz faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Çok çeşitli içeriklerle hazırlanan detoks suları; kişinin sağlıklı beslenmesi içinde önemli rol oynuyor. Çoğu kişi günlük olarak yeteri miktarda su içmediğinden şikayetçidir… Çeşitli içeriklerle hazırlanan bu sular sayesinde kişi, vücudu için gerekli su ihtiyacını da karşılamış olacak. Suyun içine çeşitli meyveler, sebzeler doğranarak veya dilimlenerek detoks sularının hazırlandığı söyleyebiliriz. Detoks sularının tatları, içerisindeki meyvelere ve sebzelere bağlı olarak değişiklik gösteriyor. 1 litrelik su içerisine sevdiğiniz besinleri ekleyip, 1 saat beklettiğiniz takdirde detoks suyunu hazırlamış olacaksınız. Kilo vermeyi düşünenler için en popüler detoks suyu limonla yapılan olduğunu söyleyebiliriz. İnsan vücuduna sayısız faydası olan detoks suyu ne işe yarar noktasında sizlere aşağıda önemli bilgiler sunacağız.

Detoks Suyu Yararları Nelerdir?

Detoks suyunun en bilinen yararı; kişinin günlük su içme ihtiyacını karşılaması olduğunu söyleyebiliriz. O nedenle detoks suyu faydalıdır ibaresinde daha çok suyun öne çıkması gerektiğini söyleyebiliriz. Sade suyla arasındaki tek farksa, detoks suyunun içerisindeki içeriklerden kaynaklı olarak bol miktarda vitamin ve mineral bulunması olduğunu söyleyebiliriz. Böyle karışımların en önemli özelliğiyse, su içme alışkanlığı kazandırması diyebiliriz. Genel olarak detoks suyunun yararlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • ·         Sindirim sistemini çok iyi çalıştırır.
  • ·         Kişiyi enerjik ve zinde yapar.
  • ·         Vücuttaki pH dengesini düzenliyor.
  • ·         Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • ·         Vücuttaki toksinleri idrar yoluyla atar.
  • ·         Konsantrasyonu artırır.
  • ·         Metabolizmayı hızlandırır.
  • ·         Kilo verdirir.
  • ·         Cildi iyileştirir.
  • ·         Cildi güzelleştirir.

Detoks Suyu Zararları Nelerdir?

Yukarıda detoksun yararlarına değindik. Fakat detoksun yararlarının yanı sıra zararlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle çok tüketildiğinde bazı zararlara yol açıyor.

·         Böbrekleri tahribata uğratabilir. Böbrek hastalarının çok fazla tüketmemesini detoks sularını iyi olacaktır. Çünkü meyve içlerindeki oksalat miktarları böbrek taşı oluşumuna neden oluyor.

·         Bazı meyvelerin, sebzelerin ve baharatların birleştirilmesi sonucunda toksit durumu ortaya çıkabiliyor. Bu durumda sağlığı çok olumsuz etkiliyor. O nedenle doktor kontrolünde kullanılmasını öneriyoruz.

·         Detoks suları aşırı tüketildiği takdirde zehirleyici özelliğe kavuşabiliyor. Bağırsakları temizleme özelliğiyle bilinen detoks suyu bazen kişinin sağlığını fazlasıyla tehlikeye sokabiliyor. Bağırsaklar çok temizlendiği takdirde detoks suyu zararları doğrudan ortaya çıkıyor diyebiliriz. Detoks suyu fazla tüketildiğinde; bağırsak tıkanması, delinmesi gibi sorunlarla karşılaşma olasılığı özellikle çok fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Detoks Suyu Nasıl Hazırlanır?

Detoks suyu hazırlanışında öncelikle içerisindeki meyvelerin ve sebzelerin çok iyi yıkanması gerekiyor. Yıkama işleminin meyve ya da sebzelerinizi dilerek suyun içine atınız. Minimum 1, maksimum 12 saat meyve ve sebzeleri su içerisinde bekletiniz. Bu sayede meyve ve sebzelerin özleri suya geçmiş olacak. Suyla daha çabuk içeriklerin özleşmesini istiyorsanız, onları yavaş şekilde ezmenizi öneriyoruz. Bekletme süresi sona erince suyu içerisindeki içerikleri çıkarabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında sizlere aşağıda 2 tane  detoks suyu tarifi sunacağız:

Göbek Yok Eden Detoks Suyu

Malzemeler:

·         1 adet kabuk tarçın

·         2 dilim taze zencefil

·         1 litre normal sıcaklıkta su

·         1 adet dilimli şekilde limon

Hazırlanışı:

Tüm malzemeleri bir kaba koyup, karıştırınız. Karıştırma işlemi sonrasında kap üzerini kapatarak ortalama 6 saat bekletiniz. Bu karışımı her saat başı sadece 1 bardak tüketebilirsiniz. Karışım içerisindeki malzemeleri süzerek de süzmeyerek de içebilirsiniz. Hamilelerin doktor kontrolünde tüketmesi gerekiyor. Loğusalar diledikleri gibi tüketebilirler. Günlük tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Naneli, Limonlu ve Salatalıklı Detoks Suyu

İlk olarak 1 tane limonla salatalığı çok iyi yıkayınız. Yıkama işleminin ardından salatalığı ve limonu dilimlere ayırıp 1 litrelik su içerisine atınız. Hazırlamış olduğunuz salatalıklı limonlu suya bir de 7 yaprak nane ekleyiniz. Tüm bu işlemlerin ardından suyun demlenmesini sağlayınız. Nanenin yerine dilerseniz 4 yaprak fesleğende detoks suyu içerisine koyabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz bu detoks suyu tarifi ile kilolarınızdan kolayca kurtulabileceksiniz.    Tavsiye yazı : Grip Nedir? Grip Ne Kadar Sürer?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu