sağlık

Grip Nedir? Grip Ne Kadar Sürer?

 

Grip Nedir?


Doğru tedavi edildiği takdirde 1 ya da 2 hafta geçen bir sağlık sorunu olarak grip nedir sorusuna yanıt verebiliriz.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, yaşlılarda ve çocuklarda dikkat edilmediğinde grip hayati tehlike oluşturabiliyor. O nedenle gripten korunmak adına mutlaka önlemlerin alınması gerekiyor. Mevsim geçişlerinden ya da soğuk havalardan kaynaklı olarak beliren grip; yüksek ateş, öksürük ve halsizlik gibi durumlara yol açıyor. İnfluenza A ile B virüsleri, gribe yol açıyor. Gribin salgınlaştığı dönemlerde kişiler; sağlıklı beslenmeye, havaya göre giyinmeye çok dikkat etmeliler. Hatta gripli kişilerle temas etmekten de kaçınmaları gerekiyor. İnsanlar gribi genellikle nezleyle çok karıştırıyorlar. Grip tedavisi doğru uygulanması adına mutlaka nezleyle çok iyi ayırt edilmesi gerekiyor.

Grip Nedir?

İnfluenza isimli virüsün oluşturduğu bir hastalık olan grip, 39 derece ateşe sebep olmasıyla biliniyor. Grip; bitkinlik, yüksek ateş, kuru öksürük, halsizlik, eklemlerde ağrı, kaslarda ağrı, titreme ve baş ağrısı belirtileriyle dikkat çekiyor. Kış döneminde gribin 6 ile 8 hafta arasında sürdüğünü söyleyebiliriz. Gribe sebep olan influenza virüsünün 3 tane tipi vardır. İnfluenza A, B ve C olarak ayrılan bu tiplerin özellikleri şöyledir: İnfluenza A tipinde; hastalık hafif geçirilir. İnfluenza B tipi; çocukları çok fazla etkiliyor. İnfluenza C’yse; insanlarda kesinlikle hastalık yapmıyor.

Gribin buluşma şekliyse, hastaların solunum salgıları sağlam kişilere temas ettiğinde gerçekleşiyor. Gribin kuluçka süresi, 1 ile 3 gün arasında değişiyor. Gribin bulaşma süresi 5 gün kadar sürebiliyor. Gribi; kronik rahatsızlığı olanlar, bebekler, çocuklar diğer insanlara oranla daha ağır geçiriyorlar. Eğer erkenden önlem alınmazsa kişide önemli sağlık sorunlarına da grip yol açabiliyor. Gripten korunmak adına kişisel temizliğe çok önem vermek gerekiyor. Bilinçsiz ilaç kullanmak yerine doktora giderek onun uyguladığı tedavi doğrultusunda ilaç kullanmak en doğrusu olduğunu söyleyebiliriz.

Grip Belirtileri Nelerdir?

İnfluenza virüsünün vücuda girmesinin arkasından 1 ile 3 gün arasında grip semptomları ortaya çıkmaya başlıyor. Grip genel olarak şu belirtilere yol açıyor:

 • ·         Katı ve devamlı öksürük
 • ·         Vücutta genel ağrı
 • ·         38-39 derece ateş
 • ·         Boğazda ağrı
 • ·         Baş ağrısı
 • ·         2 ile 3 hafta devam eden halsizlik ve yorgunluk
 • ·         Burunda tıkanıklık

Gripten kaynaklı olarak ortaya çıkan komplikasyonları şöyle dile getirebiliriz: Miyokardit-kalp zarı iltihabı, zatürre, ensefalit-beyin iltihabı… Grip kontrol edilemediği takdirde ölümlere yol açabiliyor. Gripten kaynaklı gerçekleşen ölümler çoğunlukla komplikasyonlardan olduğunu söyleyebiliriz.

Grip Tanısı ve Tedavisi

Gribin belirtileri genellikle soğuk algınlığınınkiyle karıştırılıyor. Grip ile ilgili kesin tanı, gribin ilk 3 günü içerisinde burundan alınacak sürüntü sayesinde belli olur. Gribin tedavisinde; çeşitli aşılarla, antiviral ilaçlar önemli rol oynuyor. Garibin her sene antijenik değişimlere yol açtığını söyleyebiliriz.

O nedenle grip aşıları üretilirken; önceki senedeki grip virüsü baz alınarak üretim gerçekleştirilir. Grip aşıları; eylül ile kasım aylarında uygulanmaya başlıyor. Aşı sayesinde gribi kişi hafif geçirip, komplikasyonları da önlenmiş oluyor. Grip tedavisi için önemli rol oynayan aşıların koruyuculuğuysa, %70 ile 90 arasında değişiyor. Grip aşısı şu kişilere uygulanabilir:

·         Uzun zamandır aspirin tedavisi olanlar

·         65 yaş üzeri kişiler

·         AIDS virüsü taşıyanlar

·         Bağışıklık sistemi zayıf olanlar

·         Yaşlı bakım evlerinde konaklayanlar

·         Şeker hastaları

·         Sağlık çalışanları

·         Astım hastalığı olanlar

·         Böbrek hastaları

·         Kalp hastaları

·         Grip aylarında hamilelikte 2. Ya da 3. Ayda olanlar

·         Yaşlı merkezlerinde çalışanlar

Grip aşısının diğer aşılarla uygulandığını söyleyebiliriz. Emziren annelere de grip aşısı uygulanabiliyor. Grip aşısı küçük çocuklara uygulanırken, ilk uygulama için 1 ay ara verilip 2 yarım doz yapılması gerekiyor.

Grip İlaçları

Gribin tedavisinde antiviral ilaçlar önemli görev üstlenmiştir. Gribin belirtilerinin başlamasından ilk 48 saat içerisinde grip ilaçlarının kullanılması gerekiyor. Tüm grip hastaları ilaç kullanacak diye bir kaide yoktur. Hastalığın seyrine göre doktor kontrolünde ilaçlar kullanılabilir. Gribin tedavisinde; ateş düşürücülerle, ağrı kesiciler önemli rol oynuyor. Bu hastalığın tedavisinde aspirin kullanılmasını uzmanlar hiç önermiyor. Onun yerine bol vitaminleri besinler tüketmek daha doğrudur.

Grip İçin Besinler

Gripten koruyacak besinlere geçmeden önce hastalıktan korunmak adına mutlaka birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Örneğin salgın döneminde kalabalık ortamlara girilmemelidir. Eller devamlı yıkanmalı, bol sıvı tüketilmeli ve dinlenmeye zaman ayrılmalıdır.  Gribe iyi gelen besinler şöyle sıralanabilir:

 • ·         Portakal
 • ·         Soğan
 • ·         Tavuk çorbası
 • ·         Zencefil
 • ·         Kekik çayı
 • ·         Paça çorbası
 • ·         Bal
 • ·         Kuşburnu
 • ·         Limonlu çay
 • ·         Sarımsak
 • ·         Ada çayı
 • ·         Greyfurt
 • ·         Ekinezya
 • ·         Okaliptus çayı

Tanıtım Yazısı : Kelebek Lupus Hastalığı Nedir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu