Geleceğin Popüler MeslekleriYapay Zeka Uzmanları

Geleceğin Popüler Meslekleri

Gelecekte Popüler Olacak Meslekler

Hızla gelişen bilgi teknolojilerinin beraberinde getirdiği dijital dönüşüm, iş hayatında birçok farklı mesleğin ortaya çıkmasını sağladı. Önümüzdeki dönemde isimlerini daha sık şekilde duyacağınız meslekleri sizin için derledik.

1. Beş Duyu Reklam Tasarımcılığı

Gelecekte, birtakım şeyleri deneyimleyerek ya da çağrışımlar yoluyla o nesnenin içerisinde olma güdüsü hissedilebilecek. Bu aşamada yapay zeka ile koku almak, hissetmek gibi duyusal kavramlar uzakta bulunanlara dahi iletilebilecek. Gelişen teknoloji ile sunulacak bu yaratıcı reklam ve tanıtımlar için beş duyu reklam tasarımcılığında önemli adımların atılması aslında sanılan kadar çok da uzak değil. 

Yapay zeka ile koku almak, hissetmek vb. duygular da uzaklara iletilebilecek. Gelecekte 5 duyuyu hissettirebilecek teknoloji ile sunulan reklamların tasarımcılığı en popüler, yaratıcılık gerektiren alanlardan olacak gibi gözüküyor.

2. Yapay Zeka Uzmanları

Gelişen teknolojiyle birlikte robotların hayatımıza dahil olması artık kaçınılmaz. Önümüzdeki 30 yılda bu alanda büyük bir ilerleme kaydedileceğini düşünürsek robot yazılımları ve modelleme yapmak için yapay zeka uzmanlarına ihtiyaç doğuyor.

3. Sanal Gerçeklik Programcılığı

Sanal Gerçeklik, kullanıcıların görme ve ses duyularını kullanarak dahil oldukları ve aksiyonları ile şekillendirdikleri sanal ortamlardır. Gelecekte çalışanlar için hazırlanacak eğitim programları ile sanal gerçeklik iş dünyasında da vazgeçilmezler arasında yer alacak.4. Giyilebilir Teknoloji Tasarımcılığı

Giyilebilir teknoloji terimi, aksesuar olarak kullanabildiğimiz teknolojik aletleri ifade ediyor. Ürünlerin giyilebilir bir teknolojiye sahip olabilmesi için kablosuz bluetooth ile bağlanabilmesi gerekiyor. Günlük hayata pratiklik kazandıran bu ürünlerin tasarımcısı olmak geleceğin en ideal mesleklerinden biriyle buluşmak demek. Bu mesleğin en popüler meslekler arasına gireceği açık.


5. Bilişim Hukuku Uzmanlığı

Dijitalleşme hayatımızı kolaylaştırırken kredi kartı bilgilerinin çalınması, sosyal medyada hakaret ve suçlama içeren mesajlara maruz kalınması gibi çeşitli problemleri de beraberinde getiriyor. Bu konularda gerekli önlemlerin alınması ve problemlerin çözümü için bilişim hukuku uzmanları çok önemli bir yere sahip olacak.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

60 Yorum

  1. Bütün meslekler çok etkileyici ve bir o kadar da korkutucu… Teknoloji büyük bir hızla gelişiyor, her şeyi kolaylaştırıyor ve bizim de bu hayatta yaşayabilmek için o kadar çabuk adapte olmamız gerekiyor…

  2. Gelecek hızlı geliyor meslekler ilgi çekici değişik ve güzel yalnız endişem bizim buralarda bu mesleklerin eğitim hakkı nasıl verilir ? Yeterli eğitimi görebiliyor mu genclerimiz?
    Bazen düşünüyorum da ne kadar da geride kalmışız ve çocuklarımız icin çok üzülüyorum 😔

  3. Valla çok isterdim bu mesleklerden birine yeteneğim ve bilgim olsun ama maalesef yok. Gelecekte bize yer olmayacak sanırım bu gidişle:) Yapay zeka tasarlamayı çok isterdim ama düşünsene ne cool mesleğin ne diye sorana yapay zeka tasarımcısıyım vayy bee havaya bakk 🙂

  4. Okuduğum kitapta teknoloji ile ilgili bu tarz örnekler verilmiş. Karakterler gözlerine taktıkları ve "planlayıcı" dedikleri lensler ile iletişim kuruyorlar böylece telefona ihtiyaç olmuyor falan. Her ne kadar eğlenceli meslekler gibi görünseler de aslında teknolojinin insanın görevlerini bu şekilde hızla ele geçiriyor olması korkutucu geliyor bana.
    Yazı için teşekkürler emeğinize sağlık 🙂

  5. ilgimi en çok sanal gerçeklik çekiyor. acaba ilerleyen zamanlarda o sanal gerçeklik gözlüklerinde gördüğümüz şeyleri hissedebilecek miyiz? vücudumuza elektrotlar bağlanarak bu işlem bence gerçekleşebilir. bakalım gelecek neler gösterecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu