bireysel emeklilikBireysel Emeklilik Sistemi (Bes) Nedirparazorunlu emeklilik

Bireysel Emeklilik Sistemi (Bes) Nedir

Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi ilk olarak 2001 yılında çıkarılan “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu” ile uygulanmaya başlamıştı. Daha önceki yıllarda çeşitli özel sigorta şirketleri “hayat sigortası” adı altında “bireysel emeklilik” benzeri uygulamalar yapıyordu.


Zorunlu BES yeni bir sistem değil. Sistemin özünü 2001 yılından bu yana uygulanan 4632 sayılı yasa oluşturuyor. Yapılan değişiklikle sisteme gönüllü giriş, kesinti oranları, yaş ve statü gibi birçok ölçüt değiştirildi.

Bireysel katkılara dayalı fon ilkesine göre işleyen BES’e 18 yaşın üzerinde fiili ehliyete sahip her birey gönüllü olarak ve kendilerinin serbestçe belirleyebileceği katkı oranına göre katılmaktaydı. Zorunlu BES ile sistem bağımlı çalışanlar için zorunlu hale getirildi.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) köklü değişiklikler yapan zorunlu BES uygulaması “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la kademeli olarak 1000 ve üzeri işçi çalıştıran işverenler için 1 Ocak 2017’de yürürlüğe girdi.

Kimler Zorunlu BES’e Tabidir?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine 29.05.2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28. Maddesi kapsamında olup 45 yaşını doldurmamış olanlar ile, 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4. Maddesinin (a) ve (c) bentlerine göre çalışanlar, işverenin belirlediği bir emeklilik sözleşmesi dahilinde zorunlu emeklilik planına dahil ediliyor. 


Bu kapsamda, zorunlu BES uygulaması sadece 45 yaş üstündeki Türk vatandaşları ile Türk vatandaşlığından çıkma izni almış olmakla birlikte Türkiye’de çalışmakta olanlardan bir hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren yanında çalışanlar için geçerli. Türkiye’de çalışan yabancılar bu yasanın kapsamına girmiyor.

Çalışanlar tarafından Başvuru Yapılması Gerekiyor Mu?

Hayır. Yukarıda belirtilen tarihler arasında zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olan iş yerlerin de çalışmaya başlayan çalışan, hizmet akdinin yürürlüğe girmesiyle birlikte kendiliğinden emeklilik planına dahil edilecektir.

Ne Kadar Kesinti Yapılacak?

Çalışanların katkı payları, çalıştıkları aya ait prime esas kazancın %3’ü oranında hesaplanacak. Zorunlu BES’te ayrıca işveren katkı payı bulunmuyor.

Bu kapsamda çalışanların prime esas kazançları üzerinden kesilen bireysel emeklilik prim tutarları, çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden iş günü işveren tarafından emeklilik şirketine aktarılacak.

Bakanlar Kurulu %3 oranını iki katına kadar artırmaya, yüzde 1’e kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye yetkili. Dolayısıyla gelecekte bu oran değiştirilebilecek.

Daha Yüksek Katkı Payı kesilmesini Sağlaya Bilir miyim?

Evet. Çalışan, otomatik katılımına ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecektir.

Emeklilik Şirketi Nasıl Seçilecek?

İşverenler, otomatik katılım için Hazine Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş en az bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi imzalamak zorundadır. İşverenlerin, sözleşme imzalayacağı şirketin sağladığı avantajları göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Zorunlu BES’e dahil olanlardan fon işletim gideri kesintisi dışında bir kesinti yapılmayacak. Kesinti tutarı tercih edilen fon tipine göre değişecek.

Ayrıca işverenler, katkı paylarının yönlendirileceği fonlara ilişkin olarak çalışanların “faiz içeren” veya “faiz içermeyen” şeklindeki tercihlerini de almak, tercihte bulunmayanlar adına tercihte bulunmak, çalışan bilgilerini şirkete göndermek ve çalışanın sözleşmesi ile ilgili olabilecek taleplerini de emeklilik şirketine iletmekle de yükümlüdür.

Kesinti Olmazsa;

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminde sorumluluk işverene aittir. İşverenlerin primleri eksik, hatalı hesaplamaları ya da ödeme günü geciktirilerek emeklilik şirketine primi aktarmaları durumunda çalışanın uğrayacağı parasal kayıptan işverenler sorumludur.

Ayrıca, yükümlülüklerine uymaması durumunda işverene her bir ihlal için yüz lira idari para cezası uygulanacak.

BES Zorunlu Mu?

Çalışan, zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunu bildirildiği tarihi takip eden iki ay içinde sözleşmeden cayabilir. Bu konudaki iradesini emeklilik şirketine yazılı olarak bildirmesi gerekmektedir.

Cayma halinde, ödenen katkı payları varsa yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilir.

BES’im var, Zorunlu BES kapsamında mıyım?

Hali hazırda bireysel emekliliği olanlar da otomatik olarak sisteme girecek. İsteyen ikisini birden devam ettirir, isteyen Zorunlu BES’den cayma hakkını kullanarak ayrılır. Dikkat! Mevcut BES iptal edilirse geçmişe yönelik haklarınız kaybedilir.

Devlet Katkısı Ne Kadar?

Çalışan, %30 devlet katkısından yararlanacak. Bunun yanında çalışan cayma hakkını kullanmaması durumunda, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1.000-TL tutarında ek devlet katkısı da sağlanacak.

Herkes  2022 yılında değişen oranla %30 devlet katkısı alır. İlk 3-4 yılda sistemden ayrılanlara hiç devlet katkısı verilmeyecek. Bu 3-4 yıl zamanı bazı bes şirketlerinin politikasına göre değişkenlik gösterebiliyor diye biliyorum.

Devlet katkısı hak ediş oranı 3-6 yıl için yüzde 15, 6-10 yıl için yüzde 35, 10 yılını dolduranlar için yüzde 60, sistemde en az 10 yıl bulunan ve 56 yaşını tamamlayan çalışanlar için yüzde 100 olacak.

Sistemde kalma süresi- %25 Devlet Katkısından Yaralanma Oranı
0-4 yıl
0

4-6 yıl
%15

6-10 yıl
%35

10 yıldan fazla
%60

10 yıldan fazla kalma + 56 yaşı tamamlama
%100

Çalışanın emeklilik hakkını kullanması durumunda, hesabında bulunan birikimi en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikiminin % 5’i karşılığında ek devlet katkısı ödemesi yapılacak.

Son olarak sıkıntılı olduğunuz, ödeme yapamayacağınız dönemler de dondurma hakkınız olduğunu da bilmenizi isteriz.

Tavsiye Yazsısı Türkiye Varlık Fonu Nedir

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Bireysel emeklilik güzel birşey ancak zorlamalı olması biraz kötü gibi..🤔 Bilgiler için elinize sağlık..✔😊

  Google plus yorum kutusu özelliğini kaldırınca buradaki yorumlarda maalesef gözükmüyor.Tekrar eskiye dönerseniz yeniden gözükür..GooglPlus yakın zamanda kaldırılıcak diye biliyom,kaldırılırsa zaten GoogePlus yorumların hepsi silincek gibi,şimdiden blogger yorum kutusuna dönüş olursa iyi olur gibi..tabii size kalmış,isterseniz yeniden dönebilirsiniz googleplus yorum kutusu özelliğine..Kolay gelsin..✔😊

 2. Dışarıdan gönüllü olarak ödeyenlere de devlet katkısı veriliyor diye biliyorum ben ama yanlış mı biliyorum acaba. Ben şu an o şekilde ödüyorum ve yüzde 25 devlet katkısı oluyor dediler bana. Ben mi yanlış anladım acaba kafam karıştı şimdi.

 3. BES sistemine gireli epey oldu, çalıştığım firma ekstra katkı sağlıyor sisteme. Ben yararlı olduğunu düşünüyorum. Zira emeklilik maaşları sürekli düşüş içinde, ilerde daha fazla gelirimiz olması için önemli.Ancak sistemden arada çıkmak avantaj sağlamıyor, sabırlı olmak gerekiyor. Teşekkürler..

 4. Burda sisetme girmek iyi fakat fon dağılımı çok önemli fonlar paranızın büyüklüğüne göre çok güzel paralar kazandıra biliyor bunu unutmayın yani 10 yılda 40 bin yatırdıysanız fonların size ayrıca 40-50 bin kazandırması içten bile değil devlet katkısı hariç büyük paralar yatırmak veya yatırım için iyi bir sistem değil ama para biriktiri gibi ufak meblağlar için iyi

 5. teşekkür ederim mehtap hanım zorunlu olması tabiki de rahatsız edici ama bence fonun önemi çok burda fon yatırımılarını dikkatli yapmak ve ara ara kontrol edip değiştirmek gerekli.

 6. Çocuklarıma 2007 yılında yaptırmıştım.En düşük primden 10 yıl ödedim.10 yıl sonra çok bir kazancım olmadı. Prim miktarı yüksek olursa kazanç artabilir. Bu sistem sonunda ne kadar emekli maaşı ya da parası alınır bilemiyorum.Tasarruf etmek açısından iyi bir yöntem ama zorunlu tutulması kanımca doğru değil. Açıklayıcı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

 7. Evet bir nevi öyle hesabınız da ki para aldığınız notlar tutarla adetler kilolar herşey matematik devlet diyor ki yatırım da yapacaksanız parayı getirin biz bilelim ne var ne yok hemde değerlendirelim. yorum için teşekkür ederim Ayrıca bende takibe aldım saygılar.

 8. BES bilgisi için teşekkürler, ne kadar çok bilinç olursa, yatırım, birikim ve harcama kalemlerimizi düzenleyebiliriz. Aslında hepimiz istatik biliminden ibaretiz. BES ile ülkemizin istatiksel kayıtları tutuluyor, sistem bireysel gözükse de aslıda kitleselidir.

 9. Bireysel emeklilik sistemi senin paranı alıp sana %25 bankanın kendısı verip senın paranı alıp daha yuksek fonlarda degerlendırme sıstemıdır. Bence

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu