sağlıkyaşam

Horlama Nasıl Durdurulur?

 

Horlama Nasıl Durdurulur?

Kaliteli bir uyku için mutlaka horlama nasıl durdurulur sorusunun cevabını çok iyi bilmek gerekiyor. Horlama sorununa tamamen çözüm bulmak adına aşağıda sizlerle önemli bilgiler paylaşacağız.

Uyurken burundan çıkmış olan hava dar alandan geçer. O esnada çevresinde yer alan yumuşak dokulara değip, onlarda titreşim yaratarak ses çıkarmasına neden olur. Horlamanın sesindeki yükseklik, havanın geçmiş olduğu solunum yolundaki darlıkla bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen herkesin yorgun olduğu zaman horladığını söyleyebiliriz. Bu durum sağlık açısından hiçbir sorun doğurmaz. Fakat devamlı horlama söz konusuysa o kişinin mutlaka bir doktora başvurması gerekiyor. Horlama şikayetleri genellikle; diyabet, obstrüktif uyku apnesi tarzındaki bozukluklar ve obezite yanı sıra çeşitli kronik hastalıklarda ortaya çıkıyor.

Horlama Neden Olur?

Burnun tıkanması ile nefes alma işleminin de burunda kolayca gerçekleşmemesi horlama adını verdiğimiz sesleri ortaya çıkarır. Ciddi sağlık sorunları horlamaya neden olabiliyor. Horlamaya kesin çözüm bulmak adına ilk önce horlama neden olur konusunu çok iyi bilmek gerekiyor. Horlama genel olarak; yatış pozisyonuyla bağlantılı olarak gerçekleşmesi yanında birtakım hususlarda horlamaya neden olabiliyor. Onları şöyle sıralayabiliriz:

 • ·         Enfeksiyon hastalıkları
 • ·         Yorgunluk
 • ·         Kullanılmış olan ilaçlar
 • ·         Uykusuzluk
 • ·         Alkol
 • ·         Sigara

Belirtmiş olduğumuz hususlar kişinin horlamasını önemli ölçüde artırır. Uyku esnasında genizde bulunan yumuşak doku belirli ölçüde gevşemeye başlar. Gevşemenin gerçekleşmesiyle birlikte nefes alma ve verme işlemi de gücünü kaybeder. Hava akışları tarafından bu çevrede oluşturulan türbülanslar, yumuşak dokularda titremeye sebep olur. Oluşmuş olan titreşimde aynı zamanda horlama diye tabir ettiğimiz sesi oluşturur. Horlama sebebiyle kişi gereken oksijeni kesinlikle alamaz. O nedenle de sabah kalktığında kendini; uykusuz, yorgun ve halsiz hisseder. Horlayan kişiler, horlamalarını kesinlikle duymazlar ve fark etmezler. Buna bağlı olarak da yorgunluklarının nedenini asla bilmezler. Horlayan kişi horlandığını ancak başka kişilerin rahatsız olup belirtmesiyle öğrenir.

Horlama Tedavisi Nasıl Olur?

Kişinin önemli sağlık problemlerinin belirtisi olarak karşımıza çıkan horlamayı birkaç işlemle azaltmak mümkündür… Horlama nasıl azaltılır hususunda sizlere şu bilgileri verebiliriz:

 • ·         Fazla kiloları vermek
 • ·         Uyku pozisyonunu değiştirmek
 • ·         Alkolle sigarayı kullanmaktan vazgeçmek
 • ·         Hafif gıdalar tüketmek
 • ·         Yastığınızınız birazcık daha yükseğini tercih etmek
 • ·         Burun bandı kullanmak

Yukarıdaki maddeleri yaptınız fakat hala horlamanız geçmediyse mutlaka doktora gitmenizi öneriyoruz. Burun boğaz uzmanına giderek horlama sorunuza çözüm bulabilirsiniz.

Doktora gittiğinizde ilk; sizi muayene ederek sonrasında horlamanın sebepleriyle ilgili ek tetkikleri sunar. Ek tetkiklerin sonucunda; horlamanın nedenleri ve size uygun tedavi yöntemleri düzenlenir. Horlama ile ilgili tedavi yöntemlerinin bazılarında; multidisipliner yaklaşımla ağız içi alet kullanımları söz konusu olabiliyor. Diş doktorları tarafından kişi baz alınarak özel hazırlanan ağız içi alet; uykudan önce ağıza takılır. Bu alet, dilin arkaya hareketini engelliyor. Aynı zamanda ağız içi boşluğu artırmayı sağlayan protez diye de biliniyor.

Horlamayı gidermek için kullanılacak diğer yöntemse, cerrahi operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Fakat cerrahi operasyon öncesinde kişi mutlaka uyku laboratuvarına yatırılmalıdır. Horlama şikâyeti nedeniyle uyku laboratuvarına yatırılan kişinin uykusu incelenir. Horlama kişilerin bazılarında rahatsızlık değil de sadece belirti olarak ortaya çıkar.  Bu durum tıp literatüründe, tıkayıcı uyku sendromu diye adlandırılan bu rahatsızlığın diğer adı uyku apnesidir… Uyku apnesi eğer tedavi edilmezse, beyin damarlarında ve kalpte önemli sorunlara yol açar. Horlamaya kesin çözüm ararken uyku apnesinin karşımıza çıkabilecek bir rahatsız türü olduğunu söyleyebiliriz.


Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu


Tıkayıcı Uyku Apne Sendromu

Uyku apnesi diye tabir edilen rahatsızlık birtakım sorunlara yol açar. Bunları; gündüz çok uyuma hali, solunumun birkaç kez durması ve horlama şeklinde sıralayabiliriz. İlk olarak uyku apnesi; depresyon, dikkatte eksilme, sinirlenme ve unutkanlık tarzında sorunlara yol açıyor. Uyku apnesi tedavi edilmediğinde de kalp başta olmak üzere birçok hayati tehlikesi olan hastalıklara sebep oluyor. Uyku apnesinin belirtilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • ·         Gündüz vakti dayanamayacak kadar uyuma hissi
 • ·         Geceleri nefes almama gibi his
 • ·         Sabahları ağızda oluşan kuruluk
 • ·         Otururken dahi uyuma
 • ·         Yeteri kadar uyunduğu halde kişinin yine uyanamaması
 • ·         Baş ağrısıyla uyanma
 • ·         Odaların tümünde duyulacak seste horlama
 • ·         Uyku sırasında göğüste, başta ve boyun kısımlarında oluşacak terleme

Erkeklerde ve kilolu kişilerde tıkayıcı uyku apnesi sendromunun çok fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Aynı zamanda iri bademcikleri olanlarla, kalın ve kısa boyunlularda görülüyor. Zayıf ancak alt çene küçük kişilerde uyku apnesinin görüldüğü söylenebilir. Uyku apne problemi yaşayanların mutlaka laboratuvara yatırılarak tedavi edilmesi gerekiyor. Continuous Positive Air Pressure (CPAP) olarak adlandırılan sabit basınç üretmeyi sağlayan cihazla, uyku esnasında hava yolu daralması sorunu bertaraf edilir. Kişi gece uyumadan sadece CPAP cihazını çalıştırıp, maske takmalıdır. Cihaz, maskeye sabit basınçlı hava gönderir. Gönderilen havada, üst solunum yolu kapanmasını engeller. Böylelikle doğru solunum oluşumu gerçekleşmiş olur. Tüm bu bilgiler ışığında horlama nasıl kesilir sorusu şu şekilde yanıtlanabilir: Radyo frekans, cerrahi ve ağız içi araç ile horlama tedavisi yapılabilir.


  Tavsiye Yazısı : Tansiyon Değerleri Kaç Olmalıdır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu