sağlık

Migren Hastaları İçin Önemli İpuçları

Migren, kronik baş ağrılarının en yaygın nedenidir. İş gücü kaybına neden olur ve kadınlarda erkeklere göre daha yaygındır. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hastalığın başlangıcını tetikleyen faktörlerin tespit edilmesi gerekir. Bu şekilde migren ataklarının şiddetini, sıklığını ve süresini azaltabilirsiniz. 

Yaşam alışkanlıklarınızı programlayın 

Düzenli ve kaliteli uyku, vücudun iyileştirme yeteneklerini artırır. Bu nedenle karanlık ve iyi havalandırılan bir odada, belli bir süre uykuya dalmadan dinlenmek önemlidir. Çok fazla uykunun migren ataklarını tetiklediği bilinmektedir. Sabah geç değil, belli bir saatte kalkmak ve vücudu normal dengede tutmak gerekir. 

Endorfinler vücudumuzda doğal bir ağrı kesici görevi görür ve düzenli egzersiz ve sağlıklı cinsellik endorfin salınımını artırır. Bu anlamda migren hastalarının düzenli egzersiz yapması, stres azaltıcı etkisi olan bir başka endorfin etkisi ile anksiyete ve olumsuz duyguların gelişmesini de engellemeye yardımcı olacaktır. 


Migren Hastaları


Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinin 

Sağlıklı beslenme alışkanlığı, migreni tetikleyen gıdalardan (alkollü içecekler, Uzak doğu sosları, işlenmiş lezzetler, çikolata vb.) Uzak durmak ve belirli zamanlarda düzenli yemek yemek biyolojik saatinizin daha kolay çalışmasını sağlayacaktır. Belirli gıda hassasiyetleri ve yetersiz su alımı nedeniyle yeterince sindirilemeyen gıdalar da baş ağrısını tetikleyen önemli faktörlerdir. 

Stresten uzak durun 

Stres, migren ağrısının en büyük tetikleyicilerinden biridir. Stresle başa çıkmak için stresli durumların farkında olun. Bu nedenle hayatınızdaki iç huzuru artırmaya çalışın. İşinizi ve yaşam programınızı olabildiğince çok programlayın, ancak sevdiğiniz şeyler için özel bir zaman ayırın. Hafta içi stresliyseniz ve sadece hafta sonları dinleniyorsanız, çalışma şeklinizi analiz edin. Özellikle vardiyalı çalışan insanların daha çok migren atağı yaşadığı bilinmektedir. 

Parlak ışıklara bakma 

Parlak ışıklar migren ataklarının gelişimini tetikleyebilir. Doğal olmayan ışıkları, gerekirse güçlü ışıkları kısın, ağrının başlayacağını fark ettiğinizde perdeleri çekerek veya ışıkları kapatarak bu etkiyi olabildiğince azaltabilirsiniz. Bazı hastalar iç mekanlarda güneş gözlüğü takılarak parlak ışıktan korunabilir. 

Kendinizi güçlü kokulara maruz bırakmayın 

Keskin kokular, özellikle parfüm, benzin kokusu, bazı deodorantlar, kimyasal temizleyiciler baş ağrısına neden olur. Migren ataklarını tetikleyen kokulardan kaçınmak sizi koruyacaktır. 

Bazı aromaterapi kokuları, migren atakları başlamadan önce ortaya çıkan hafif baş ağrılarına yardımcı olabilir. Nane yağı, ağrı sinyallerini azaltarak ağrı hissini bastırır. Lavanta yağı ise sakinleştirici bir etkiye sahip olarak endişenizi yatıştırabilir. Bu yağları şakaklarınıza ve bileğinizin içine uygulayarak kaslarınızı gevşeterek ve akupunktur noktalarını aktive ederek ağrının gelişimini kontrol edebilirsiniz. 

Nefes egzersizi yapın 

Sabah 5 dakika, yatmadan önce 5 dakika önce nefes egzersizlerini yaparak vücudunuzu sakinleştirebilir ve stresi azaltabilirsiniz. Bu yöntemle beyindeki kan dolaşımını iyileştirebilir ve vücuda yayılan gerekli oksijen miktarını artırabilirsiniz. Gevşemenizi artırın ve tüm gerilimi serbest bırakmak için nefes alırken vücudunuzdaki farklı kas gruplarını hedefleyin. 

Vücuttaki akupunktur noktalarından yararlanın 

Ayaklardaki bazı noktalar vücudun diğer kısımları üzerinde refleksif etkiye sahiptir. Pratik olarak çıplak ayağınızı tenis topunun üzerine koyun ve topu tabanın üzerinde yuvarlayın. Özellikle hassas noktalara ve bunlara odaklanan alanlara dikkat ederek masaj etkisi yaratmaya çalışın. Ayaklarınızı gevşetmek ve masaj terapisi uygulamak, başınızla birlikte vücudunuzun diğer bölgelerindeki ağrıyı da hafifletebilir.

Yine vücudumuzdaki belirli akapunktur noktalarına baskı uygulayarak ağrı giderici etki oluşur. Bu yönteme akupresör denir. En sık rastlanan nokta, baş parmak ile işaret parmağı arasındaki şiş ve etli kısımdır. Buraya uygulanan baskı ağrıyı hafifleteceğinden bu bölgeyi iki parmak arasında sıkın.

Tavsiye Yazımız – Laktoz İntoleransı – Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Migren tedavisi için bir tenis topunu bacak üzerinde yuvarlama ipuçları için teşekkürler, onları uygulamaya çalışacağım.
  Bazen migrenim var.
  Saygılarımızla.

 2. Bir arkadaşım migren hastası buradaki birçok yöntemi denedi bildiğim kadarıyla..Ama akupunktur noktalarını aktive etmek için ayak altına tenis topu koymayı bilmiyordur sanırım..Kendisine bahsedeceğim teşekkürler..

 3. Migren ağrılarında belirttiğiniz gibi bazı noktalara baskı gerçekten çok faydalı oluyor. Şahsen migren ağrısında akupunktur noktalarına baskı yapmanın çok faydasını gördüm. Faydalı bilgiler için teşekkür ederiz.

 4. Migren zaman zaman tutuyor evet. Tam da yazıda bahsettiğiniz nedenlerden.
  Birincisi uyku sorunu olduğunda, diğeri de b. sayar ya da telefonun parlak ışığına uzun süre baktığımda tetikliyor. Bu ipuçları çok iyi, teşekkürler.

 5. Son zamanlarda migren nedeniyle çok çekiyorum. Harika bir yazı olmuş. Ancak buradaki maddelerin hiçbiri ile aram iyi değil 🙁 Dikkat etmeye çalışacağım ama zor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu