kişisel bakım

Saç Dökülmesini Önleyen Bitkisel Kür

Saç DökülmesiSuyun kireçli olması, boya, fön gibi işlemlerin çok sık uygulanması, hava kirliliği, stres ve genetik yatkınlık gibi birçok nedenden dolayı saçlarımız dökülmelere maruz kalmaktadır. Kadınlar uzun saçlı olmalarının avantajlarından faydalanarak dökülmeleri bir şekilde kamufle etmektedirler. Ancak erkeklerin dış görünüşlerinde en çok rahatsız oldukları nokta, dökülen saçlar ile birlikte ortaya çıkan kelliktir.

Kişisel bakım ürünleri arasında saç dökülmesinin önüne geçtiği söylenen hatta düzenli kullanımda bunu başaran birçok ürün vardır. Bu tarz saç dökülmesini önleyen bitkisel ürünlerin etki göstermesi için en az bir yıl süreyle kullanılması gerekmektedir. Herkesin ekonomik durumu uzun vadeli bu ürünleri alacak kadar yeterli olmayabilir. Bugün sizler için birkaç basit malzeme ile evde saç dökülmesini önleyen bitkisel kür tarifi paylaşacağız.

Saçlar Dökülmesini Önleyen Bitkisel Kür Tarifi


Saçlarımızın sağlıklı uzaması, uçlarının çatal çatal kırılmaması, parlak bir görünüme sahip olması en önemlisi dökülmemesi için keratine ihtiyacı vardır. Saç köklerinde yeterli keratin üretilmediği zaman dökülmeler oluşur. Bu dökülmelerin önüne geçilmediği takdirde zaman içerisinde erkeklerde kellik kadınlarda ise saçlarda belirgin açılmalar meydana gelir.

Keratin üretimi için saçların sülfür mineraline ihtiyacı vardır. Sülfür ise en çok sarımsak da bulunur.


İşte, saç dökülmesini önleyen tarif:

 1. Orta büyüklükteki yerli üretim olan 5 diş sarımsağı güzel bir şekilde ezip içine yine ezilmiş 1 adet aspirin ve 2 yemek kaşığı hakiki zeytinyağı ilave edilir.
 2. Saçın daha kısa sürede uzaması ve içinde bol miktarda protein bulunduğu için bu karışımın içerisine bir yumurta sarısı ilave edilir.
 3. Haftada en fazla iki kere olmak üzere bu karışım saç diplerine güzel bir şekilde sürülür. En az bir saat bekledikten sonra iyice yıkanır. 
 4. Bu uygulamayı ilk 15 gün haftada bir kez, ikinci 15 gün içinse haftada iki kez olmak üzere uygulayın. 
 5. 1 aylık uygulama süresi bittikten sonra 6 ay boyunca ayda bir defa uygulamaya çalışın. 
 6. Yumurtanın kokusundan hoşlanmayanlar, sadece sarımsak ve zeytinyağı kullanarak da hazırlayabilir. Etkili sonucu almak için en az 6 ay bu uygulamanın yapılması gerekir.

Tavsiye yazı- Saç Dökülmesini Önleyen ve Saç Sağlığını Geliştiren Besinler

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Yaş ilerledikçe saçlarda dökülmeler başlayabiliyor. Bu konuda bitkisel çözümler saç sağlığı için çok önemli. Saç dökülmesini önleyen bu tarif de doğal olması yönüyle çok iyi gerçekten, teşekkürler.

 2. Saçların mevsimsel dökülmesini önlemek için de saç dökülmesini önleyen bitkisel kürün çok işe yarayacağını düşünüyorum. Aspirin ve zeytinyağı her derde deva gibi 🙂

 3. yaşlanıyoruz saçlar artık bize elvada diyor galiba bizim de saç dökülmesini önleyici bitkisel kürlere
  yönelmemiz gerekecek ne yazıkki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu