kişisel bakım

Yaz Ayları İçin 5 Doğal Maske

                       Yaz Ayları İçin 5 Doğal Maske

Doğal Maske

Cilt sorunlarıyla her mevsim baş etmemiz gereken anlar olsa da özellikle yaz aylarında ciltte kuruluk, akne ve siyah nokta oluşumu gibi daha birçok sorun bizi karşılamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta öncelikli olarak ciltteki asıl sorunun ne olduğuna yönelmektir. Sonrasında ise cilt tipine göre maskeler uygulanmalıdır. Bu iki ön adım uygulanacak maskeden olumlu verim almaya daha fazla yakınlaştıracaktır. Peki yaz aylarında hangi doğal maskeler hazırlanabilir ? Hani maske hangi cilt tipine uygulanmalıdır ? İşte 5 doğal maske tarifi…

1. Muz Maskesi

İçeriği zengin olan ve besin olarak tüketildiğinde de birçok faydasının bulunduğu muz, cilt için de çok büyük etkilere sahiptir. Özellikle yaz aylarında kuruyan, yıpranan ve solgun duran ciltler içi onarıcı bir özelliğe sahip bu maske için lekesiz yarım muz ve kullandığınız nemlendirici kremi homojen bir hale getirerek cildinize sürün. 10-15 dakika sonucunda soğuk suyla temizleyin. Haftada 1 kere uygulanması yeterli olacaktır.

2. Çilek Maskesi

Birçok hazır peeling maskelerinde de payı olan çilek, cildinizi canlandıracaktır. Kuru bir cilt tipine sahipseniz bu maske yüzünüze iyi gelecektir. 10 dakikayı geçmemesine özen göstermeniz gereken bu maskeyi çilek ile 1 yemek kaşığı nemlendirici kremi karıştırarak uygulayın. Soğuk suyla temizlemek yeterli olacaktır. Aksi bir sonuç almamak adına ayda 2 defa uygulama yeterlidir.

3. Limon ve Bal Maskesi

Spesifik bir alerjenlik durumu olmadıkça tüm yüz tiplerine uygulanabilen bu maske, siyah noktalar için iyi bir çözüm olacaktır. 1 çay kaşığı limon suyu ve 2 çay kaşığı bal karışımını oluşturarak cildinize uygulayın. Yüze canlılık verecek ve siyah noktalardan arındıracaktır. 15 dakika bekletmek makuldür.

4. Üzüm Maskesi

Yaz aylarında karma ve yağlı ciltlerin kurtarıcısı olacak bu maske özellikle alın ve burun çevresi olarak adlandırılan T bölgesi için yararlı olacaktır. Sadece T bölgesi ile sınırlı olmasına dikkat edilmelidir. Canlılık etkisi veren ve cilt rengini eşitleyen bu maske için üzümü sıkıp 2 tatlı kaşığı kadarını nemlendiriciyle karıştırılarak uygulanmalı. 10 dakika sonra yıkamak gözle görülür bir fark yaratacaktır.

5. Avokado Maskesi

Güneşlenme sonrası kullanılabilmesi ve kuru ciltleri onarmasıyla güçlü bir maske olan avokado maskesi için 1 tatlı kaşığı avokado içini ezerek nemlendirici kremle karıştırın. Bol bir uygulama yaparak 15 dakika bekletin ve yıkayın. En uygun süresi haftada 1 kez uygulamaktır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu