sağlık

Propolis nedir? Faydaları nelerdir?

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını sonrası uzmanlar bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin üzerine vurgu yaptı. Bunun üzerine insanlar, bağışık sistemini güçlü tutacak besinler ve ürünleri araştırmaya başladı. Gelin şimdi birçok bilimsel çalışmaya konu olmuş, doğanın harika armağanı ve sağlık dostu propolis ile tanışalım.


Propolis


 Propolis Nedir?

Yunanca  “şehir savunması” anlamına gelen propolis, arıların kovanlarını temizlemek ve daha dayanaklı yapabilmek için ürettikleri koruyucu bir maddedir. Bu madde kovandaki mikropları öldürür ve arı kolonisinin güvenliğini sağlar. Bileşiminde % 30 balmumu, %45 reçine olup dünyada bulunan en kuvvetli antioksidanlar arasındadır.

Bitkiler üzerinde bulunan tomurcuklardan, yapraklardan ya da bitki saplarından elde edilir. Yapışkandır. Doğal bir koruyucu olan propolis’in belirli bir rengi bulunmamakta. Yapısında B1,B2,C ve E vitaminleri olması nedeniyle, geçmişten günümüze faydalı bir besin kaynağı olmuştur.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Yapılan bilimsel çalışmalar sonucu propolis, mikroorganizmalar üzerinde hücre öldürücü bir etki mekanizmasına sahip olduğunu kanıtlamıştır. Bağışıklık sistemi üzerinde tam bir güç gösterisi yapma özelliği var. Yani hem koruyucu hem de güçlendirici bir şifa kaynağıdır. Sağlık üzerinde tesirli tam bir doğa mucizesidir. Gelin şimdi propolis’in kullanım alanlarına ayrıntılı bakalım.

 • Enfeksiyonla mücadele, yara ve apse tedavisinde kullanılır.
 • Son yıllarda kanser tedavilerinde kullanılır.
 • Antibiyotik kullanımını azaltır.
 • Kalp damar sistemini korur.
 • Göz sağlığına katkı sunar.
 • Çocuklarda solunum yolu enfeksiyonu tedavisinde kullanılır.
 • Orta kulak enfeksiyonu ve soğuk algınlığı için kullanılabilir.
 • Yanıkları iyileştirme ve diş çürüklerini önlemede kullanılır.
 • Genital iltihap tedavisi ve siğillerin yok edilmesinde kullanılır.
 • Sindirim sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılır.

Dikkat! Propolis ham olarak tüketilmez. Ayrıca bala alerjisi olanlar ya da yüksek alerji riski taşıyanlar kullanmadan önce mutlaka alerji testi yaptırmalıdır.

Sağlık için büyük bir nimet olan dostumuz propolis’i ne kadar süreyle ve ne zaman kullanacağınızı en iyi doktorunuz belirler. Fakat yetişkinlerde 20 damla çocuklarda ise 10 damla tüketilmesinin bir zararı olmadığı söyleniyor. Doktorunuza başvurmadan ve alerjik test yapmadan kullanmayınız.

Propolis Nasıl Tüketilmeli, Nelere Dikkat Edilmeli?

Propolis damla,  suda çözünür olmadığı için yoğurt ve pekmez gibi gıdalara karıştırılarak ya da ufakça bir ekmeğe damlatılarak tüketilmesi önerilir. Suda çözünür özelliği olmadığı için meyve suyu, süt veya suya damlatılır.

Öncelikle doktorunuza başvurmadan kulaktan duyma bilgilerle hareket etmemeliyiz. Hastalığımızın türüne göre hangi propolis’i kullanmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekiyor. Çünkü Bulgar, Türk, Tayland, Yunan ve Cezayir gibi çok seçenekli propolis çeşitleri var. Bize uygun olanı seçtikten sonra yine dikkat etmememiz gereken bazı hususlar var. Örneğin; kronik rahatsızlığı olan hastalar, astım hastaları ya da gebelik durumu söz konusu ise uzman hekime danışılmalı.

Özetle arı tutkalı ya da arı reçinesi diye de adlandırılan propolissağlık açısından oldukça faydalıdır. Arıların mimari dehasını sergileyen bu madde doğanın insanoğluna verdiği en muhteşem hediyedir. Antioksidan etkisi nar suyuna göre seksen kat daha fazladır. Bala alerjisi olmayan yetişkin ve çocukların tüketmesinde bir sakınca yoktur. Kanser karşıtı güçlü bir savaşçıdır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Özellikle bu dönemde propolisi tüketmek gerekiyor. Evde sürekli bulunmasına rağmen malesef hiç kullanmadım ama artık kullanmayı düşünüyorum. Propolisin vücuda olan faydalarını öğrenmiş oldum. Teşekkürler, kaleminize sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu