Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Egzersizin Önemi

Fazla kiloya sahip olanlar normal vücut ağırlığı olanlardan daha fazla yük taşımaktadırlar. Vücudun yükü ne kadar fazlaysa, zarar görme oranı da o kadar fazladır. Trans yağlar ve fast food yiyecekler yüzünden son yıllarda, obezite hastalığı dünya çapında inanılmaz bir artış göstermiştir. Obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı, inme ve kanser gibi bir dizi ciddi sağlık sorununa neden olur.

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin Egzersizin Önemi

Egzersiz Yaparak Kilo Vermek

Dünya genelinde oldukça yaygın olan fast food kültürü obezitenin baş aktörlerindendir. Tabii obezitenin veya kilo artışının tek nedeni beslenme şekli değil, aynı zamanda hareketsiz bir yaşam da kilo almaya neden olur. Alınan bu fazla kilolardan kurtulmak için mutlaka dengeli beslenmeli ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Fazla kilolarınızdan şikayetçiyseniz sağlıklı beslenme ile birlikte egzersiz programınız da olduğunda sadece kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda olası birçok hastalığa karşı da korunmuş olursunuz; vücuttaki kan basıncı ve kolesterol oranı dengelenir, kalp sağlığı gelişir ve birçok kanser türüne karşı bağışıklık sisteminiz güçlenir. 


Şu ana kadar yapılan çalışmalarda düzenli egzersiz ve sporun kolon kanseri ve meme kanseri riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Egzersiz, tüm bunların dışında vücutta hormonların daha dengeli üretilmesini sağlar. Hormonların bu dengesi strese bağlı şikayetleri de hafifletir.

Kilo vermek için ne kadar egzersiz yapmalı? Günde en az 40 dakika yapacağınız egzersiz, kısa zamanda forma girmenizi sağlar. Ancak, ilk günlerde bu süreyi 20 dakika ile sınırlayıp, ilerleyen günlerde süreyi ve egzersiz yoğunluğunu arttırabilirsiniz.


Tüm egzersizlerin asıl amacı vücudun sağlığını korumak ve kalp atış hızını istenilen seviyede tutmaktır. Özel sağlık kaygıları taşıyanlar (kritik bir yarası olanlar, şeker hastalığı veya kalp sorunu olanlar) herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.Kilo vermek için hangi egzersizler yapılmalıdır?

Eğer kilo vermek istiyorsanız yaptığınız egzersizin türü çok önemli değildir. Düzenli olarak yapacağınız spor size istediğiniz sonuçları mutlaka sağlayacaktır. Bu yüzden istediğiniz spor dalını seçerek keyifli ve eğlenceli bir şekilde vücut sağlığınızı koruyabilir ve kilo verebilirsiniz.


– Aerobik

Tüm egzersiz programları mutlaka aerobik veya kardiyo egzersiz çeşitleri içermelidir. Herhangi bir egzersiz programı oluştururken bunları içermesine özen göstermeniz hedefinize ulaşmanızı kolaylaştırır. Aerobik kalp atış hızı ve kalpten kan pompalanmasını hızlandırarak vücudun kirli kanı hızlı temizlemesini sağlar. Kan dolaşımı hızlandığında kendinizi dinç ve mutlu hissedersiniz. Aerobik  yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme ve dans etme gibi aktivitelerin tümünü kapsayan etkili bir egzersiz çeşididir. Bu aerobik egzersizlerinden en az 1 tanesini programınıza ekleyin.


– Ağırlık çalışmak

Yağları yakarak kilo vermenin yanı sıra kaslarınızı da çalıştırmanız şarttır. Bu da genelde ağırlık çalışması ile sağlanır. Yağ dokuları genelde kas dokularının üzerindedir ve yağ yakmanın yolu vücudu ısıtmaktan geçer. Sağlıklı beslenmenin ve egzersiz programlarının işe yaraması için, uzmanlar, vücudunuzdaki tüm kasların hafta en az 3 gün çalıştırılması gerektiğini söyler.

Gün içerisinde sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanabilmek ve egzersiz programınızı çeşitlendirmek için; bisiklete binin, asansör yerine merdiven kullanın, bol bol yürüyüş 


Tavsiye Yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Yorum Yap!

50 Yorum

 1. Fazla kiloyu ben nasıl tanimlarim diye dusundum yazıyı okuyunca sanayide hangara tır girince gayet diri ve canavar gibi olur arabanın duruşu ama yükleme yapıldıkça araba çöker resmen garibim ve bu yük bir süre sonra tekerleri amartisorleri ve bir çok yürür aksama zarar verir zamanla bilmem alakalı oldumu aklıma gelince yazayım dedim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani aslında güzel bir örnekleme olmuş insan vücudu da sürekli fazla yük taşıyarak aynen bu şekilde Yıpranıyor ve çöküyor teşekkürler.

   Sil
 2. Çok faydalı bir yazı olmuş, emeğinize sağlık 👍😊

  YanıtlaSil
 3. Fazla kilolardan kurtulmak için egzersizin önemini cok net ve anlaşılır bi sekilde ifade etmişsiniz. Sağlık için hayatımızın içinde olmalı egzersiz yapmak. zaten sizin yazılarınızı okurken sıkılmadan okuyorum. Kaleminize sağlık:) saygılar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederiz. Umarım faydalı okuyucularımıza yazılarımızı beğenmenize de sevindim.

   Sil
 4. Çok önemli bir konuyu vurgulamışsın. Ben her zaman derim, fazla kilolar için diyet 1 numaralı çözümse, egzersiz hemen arkasından gelir. Detaylar için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet doğru beslenmenin de faydaları yadsınamaz biz teşekkür ederiz.

   Sil
 5. Kilo almanın sebeplerinden birisi de hareketlerin kısıtlı oluşu. Bu yüzden diyet yapılsa da egzersizle desteklemeyince faydası görülmüyor bence de :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen hareketsizlik çağımızın en büyük hastalık kaynağı haline dönüşmeye başladı.

   Sil
 6. Kilo vermekte en etkili yöntem egzersiz yapmaktır. Aslında sadece kilo vermek için değil sağlıklı ve zinde kalabilmek için egzersiz yaşamlarımızda düzenli olarak bulunmalıdır. Detaylar çok güzel işlenmiş, teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Hareket etmek hem beden hem de ruh sağlığı açısından gerçekten de faydalı oluyor. Düzenli yürüyüş yaptığım zamanlar kendimi daha mutlu ve huzurlu hissediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet en büyük getirilerin den biride mutluluk ve kendine güven vermesi teşekkürler.

   Sil
 8. Hareketsiz yaşam kesinlikle birçok hastalığın nedeni. Bu yüzden hem hastalıklardan korunmak hem de sağlıklı bir kiloya sahip olmak için hareket şart. Zaten, "kilo vermek istiyorum, fazla kilolardan kurtulmak istiyorum" diyen kişi beslenme programına dikkat ettiği gibi fiziksel aktivitelere de dikkat etmeli, asla ihmal etmemelidir.
  Faydalı paylaşımınız için teşekkürler. Kaleminize sağlık...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az yukarıda bir yoruma yanıt verirken sanırım aynı cümleyi kullanmışız evet çağımızın hastalık kaynağı haline dönüştü hareketsizlik.hem kilo vermek için hemde sağlıklı kalmak için egzersiz şart biz teşekkür ederiz.

   Sil
 9. Bu ara inanılmaz hareketsiz kaldım fazla kilolardan kurtulmak için egzersizin şart oldu. Motive oldum hadi bakalım hareket zamanı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel sevindim evet hareket zamanı kolay gelsin teşekkürler.

   Sil
 10. Egzersizin önemi gerçekten de çok büyük. Zaten bir yaşam biçimi haline getirdiğinizde acıkma, susama gibi bir hale geliyor ve vücut istiyor. En büyük faydası bana göre mutluluğu artırması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel bir tespit evet mütlü olmamıza da bir neden sağlıklı günler diliyorum

   Sil
 11. Aslında artık bunu bir çoğumuz biliyoruz ama harekete geçmiyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harekete geçmeleri dileği ile diyelim o halde saygılar.

   Sil
 12. Eskiden ezgersiz çok sık yapardık,şu sıralar hiç yapamıyoz ama yapmak gerekli tabii,sağlık açısından önemli..Bilgilendirmeler için emeğinize sağlık..😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben teşekkür ederim bol egzersizli sporlu günler diliyorum

   Sil
 13. Bildiğimiz ancak uygulamadığımız egzersizleri tekrar hatırlattığınız için teşekkürler. Keşke uygulasak da 10 kilo versek. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım verirsiniz ve istediğiniz kiloya ulaşırsınız teşekkürler.

   Sil
 14. Fazla kilolardan kurtulmak için gerekli olan tüm yöntemlerden bahsetmişsiniz. Emeğinize sağlık. Simdi okuyup öğrendik ama önemli olan bunlari düzenli olarak uygulamaya geçirebilmek 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim umarım uygularsınız sağlıklı ve sporlu günler

   Sil
 15. Valla günde 10 dk bile zaman ayırsak egzersize o bile ödül bize.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman kendinizi ödüllendirmeye çalışın teşekkürler.

   Sil
 16. Güzel bilgiler. Teşekkürler.

  Ne ayaküstü yemekler, ne abur cubur, ne de pisboğazlık. Hiçbiri yok.
  Ama, ah şu oturgan hayat tarzı!
  :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yemenize dikkat ediyorsanız az da hareketle siz bu işi çözebilirsiniz yorum için teşekkürler.

   Sil
 17. Egzersizler sadece kilo vermek için değil sağlık için de son derece önemlidir.
  Ayrıntılı bilgileri vermişsiniz lazım olan faydalanır umuduyla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler evet sadece kilolar için değil sağlıklı bir yaşam için de şart egzersiz yapmak

   Sil
 18. Üzülerek söyleyebildim ki fast food özellikle çocuk çağındaki kişiler için çok fazla önem taşıyor. Yeni nesil genelde hep kilolu. Biz evebeynlete çok iş düşüyor bu konuda. Evde ya da uygun zananlarda spor alışkanlığı geliştirmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet küçük yaşlarda alışkanlık haline getirilirse ilerisi içinde daha çok fayda ve bir rutine döner teşekkürler

   Sil
 19. Çok faydalı bir yazı olmuş, keşke uygulayabilsem :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler umarım uygularsınız saygılar.

   Sil
 20. Sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzı.. Hepimiz için çok önemli gerçekten. Her şeyin başı sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle umarım daha çok hareket edebilir ve sağlık için biraz daha gayret gösteririz teşekkürler.

   Sil
 21. Alınan her bir kilonun bile insana nasıl bir yük olduğunu en iyi bilenlerdenim. Sağlık için kilolardan kurtulmak elzem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle bende arada fark etmiyor değilim onun için aşırı ya kaçmamak gerekli kiloda teşekkürler.

   Sil
 22. gerçekten egzersizi hem kilo vermek hem de sağlıklı olmak için hayatımıza eklememiz şart

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen her yönden bizi faydalı bir uygulama biran önce başlamanızı tavsiye ederim teşekkürler.

   Sil
 23. Geçen hafta beyin kanaması geçirdim, bana bakan prof acilen kilo vermemi yoksa daha kötü sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Hemen bir diyetisyrn kontrolünde rejime başladım, sigara içmemek kalp krizi vebeyin kanakamalarında kesinlikle kurtarıcı bir faktör oluyor. 40 yaşından sonra günde bir adet bir kan sulandırıcı kullanılmasını tavsiye ederim. Herkese uzun ömürlü ve sağlıklı bir yaşam diliyorum. Güzel yazınız için de teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok büyük geçmiş olsun.Allah şifa versin evet ben bir kaç senedir günde bir adet corasprin içiyorum içmediğim zaman sıkıntılarını görüyorum. Sigarayı bırakmanıza sevindim fazla kilolardan biran önce kurtulmanız dileği ile kendinize dikkat edin.

   Sil
 24. Fazla kilolardan kurtulmak için egzersiz yapmak gerçekten çok gerekli. Hatta egzersiz yapamayan, zor gelenlere tavsiyem, yürümek bile etkili oluyor. Ben bir ara günde 1 saat kadar yürüyordum. Gerçekten faydasını gördüm. Şimdi hava soğuk diye bıraktım ama baharda tekrar başlayacağım. Güzel bilgiler vermişsiniz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım tekrar spora başlarsınız sadece kilolar için değil sağlık içinde çok faydalı teşekkürler.

   Sil
 25. Egzersizin hayatta o kadar çok önemi var ki kendimden anlatıyım 40 yaşına kadar futbol oynadım bıraktıktan sonra vücudda gezen ağrı ile karşılaştım en azından günde 10 bin adım yürümeye çalışıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet belli bir yaşa kadar sporla uğraşıp sonra birden bırakmamak gerekli düzenli bir şekilde eski tempo ile olmasa bile spora devam edilmeli teşekkürler.

   Sil
Emoji
(y)
:)
:(
hihi
:-)
:D
=D
:-d
;(
;-(
@-)
:P
:o
:>)
(o)
:p
(p)
:-s
(m)
8-)
:-t
:-b
b-(
:-#
=p~
x-)
(k)