editörden

2080 Yılına mektup


Öncellikle böyle bir “2080 yılına mektup” yok ama yazmış olsaydım aşağıda yazdıklarım olurdu muhtemelen, iyi okumalar.

Zihnimde yazılmamış cümleler yazımı okuyabilirsiniz.

2080 yılına kadar yaşarsam 90’lı yaşlarda olacağım yaşamazsam, zaten malum toprak olacağım.
O yıllarda muhtemelen şimdi ki gibi petrol savaşları doğalgaz savaşları olmaz diye düşünüyorum.

Belki ufak tefek olur ama bir hava bir su savaşları gibi olacağını düşünmüyorum. Günümüzde belki de, başladı bu bakir yerleri ele geçirme savaşları ama belki biz farkında bile değiliz.

Birçok ülke dikkat edin aynı zaman da su kaynaklarını da ele geçirmeye çalışıyor. Küresel ısınma bu şekilde devam ederse, çevre kirliliği için önlem alınmazsa 2080 de ne yaşanacağını, tahmin etmek çokta zor değildir.

Geleceğe mektup


Hatta şöyle söyleyeyim belkide bu bahsettiklerim o tarihlerden çok önce yaşanacak.

İnsanların bir lokma yiyecek için birbirini öldürdüğü, hatta belkide çocuğu yaşasın diye kendini ölüme terk ettiği temiz hava soluya bilmek için göç ettiği temiz su bulabilmek çok çabalar sarf ettiği bir dünya olacak.
Hep yeni meslekler çıkacak diyoruz belkide en iyi meslek deniz suyunu içme suyuna çevirenler için olur bilemeyiz.

O yüzden çocuklarımıza dünyayı çevremizi korumayı geleceği düşünmeleri kaynaklarını  tasarruflu kullanmayı öğretmeliyiz.

Ayrıca onlara da 2080 yılına mektup yazdırabilirsiniz.

Tabi bunun tersi de olabilir, teknoloji çok gelişir insanlar daha doğmadan DNA üzreinde oynanarak doğduğunda sağlıklı hastalıklarından arınmış olabilir.
Yaşam süreleri uzayabilir, yapay su kaynakları üretim tesisleri kurulabilir.

Nano robotlar insan vücudunda dolaşarak hastalıklı hücreleri iyileştirebilir.
Bunun nasıl olduğunu bilmek isterseniz, Nano robotlar yazımdan bakabilirsiniz.

Uçan arabalar, çok akıllı evler her alanda çalışan robotlar belkide uzayda yaşam hepsi gerçekleşebilir

Umarım 2080 yılına mektup yazımız, 2080 ne kadar var olur ve okurlar.

Bugün yaptığımız bu etkinlik bir çok terde TÜRKİYE, ABD, İNGİLTERE, FARANSA gibi bir çok ülkede özellikle üniversite öğrencileri arasında yapılmaktadır.
Umarım dünya 2080 yılında çok güzel savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olur.

Tamamen kendi cümlelerimiz ve tahminlerimizdir.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

100 Yorum

 1. Hocam iki bakış acısıyla da çarpıcı gerçeklerin hayal dünyasına sevk ettin bizi 2080 yılına yazdığın mektup ile. Ben ikinci senaryonun olmasını umuyor ve bu güzel yazı için teşekkür ediyorum.

 2. 2080 yılına mektup yazma fikri ilginçmiş cidden. O zamanda ne olacağını hiç birimiz bilemeyiz. Siz de bazı tahminlerde bulunmuşsunuz. Söylediğiniz gibi dünya bu şekilde katledilmeye devam edilirse, 2080 de bir damla su için birbirini yiyen bir insanlıkla karşılaşabiliriz. Zaten şimdiden yani kaynaklar tükenmemişken birbirini yiyor insanlık. O zamanı düşünmek bile istemem doğrusu. Belki de çoktan dünya tükenmiş ve insanlık Marsa taşınmış olabilir…

 3. Benim konspet yemek olduğu için mim daha hiç yapmadım mim dizin acısından önemli zannedersem blogumda ayrıca bir sayfa açıp ilk mimi mi ve diğer mimleri yazmaya başlıyayım teşekkür ederim

 4. Erhan Beyin yazısını okuyunca bu etkinlikten haberdar olmuştum. Yakın tarihte yapay zeka teknolojisinin kullanılmadığı bir alan kalmayacak sanırım. Bilişim ve hizmet sektörü daha da ön planda olmaya devam edecek gibi görünüyor. Ülkeler arası hırs ve rekabetin geleceğimizi tehdit etmemesini ümid etmek istiyorum. Ayrıca, bütün bu teknolojik gelişmelerle birlikte insan ömrü uzadığı/uzayacağı için yaşlı nüfusun giderek arttığı/artacağı ortada. Özellikle yaşlı nüfusun bütün bu değişim ve dönüşüme kolay adapte olabilmesini ümid ediyorum. Konunun hakkını vermişsin. Emeğine sağlık.

 5. Geleceğe mektubu gerçekten çok güZel olmuş tebrik ederim olası şeylerden bahsetmişsiniz aynı görüşteyim farklı birşey beklemek mümkün değil gelecekte gelecek göremiyorum umarım herşey 2080 yılında daha mutlu sağlıklı ve düzenli bir hayatları olur.

 6. 2080 yılında işallah türkiye şimdiki gibi olmaz, daha kötüsü de olmaz işallah 🙂 ekonomi ve işsizlik, insan hakları, gelir dağılımı böyle olursa 2080 de bu ülkeden gitmiş oluruz işallah 🙂

 7. aklıma "Geleceğe Dönüş" filmi geldi,orda da profesör emmet brown böle geçmişte yazdığı bir mektub bırakıyodu,daha sonrada marty mcfly bu mektubu gelecekte alıp okuyodu..🙂 Bu da güzel bir fikir aslında,gelecek nesillerimize bir mektup..✔😊

 8. O günleri göremem herhalde. Ki eğer yaşıyorsam 100. doğum günümü kutlarken tv lerde falan görülebilirim.:) Ama dünyanın savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olması temennilerinize yürekten katılıyorum. Hatta hemen şu andan itibaren olsun.

 9. Engin Bey geri dönüşünüz için teşekkürler. "2080 Yılına Mektup" başlığının ortak bir kararla başlayan bir etkinlik olduğunu biliyorum 🙂 Merak ettiğim neden özellikle 2080, özel bir nedeni mi var yoksa rasgele seçilen bir tarih mi? Bu arada kaleminize, yüreğinize sağlık. Sevgiler. 🙂

 10. Evet bir çok zengin ve kaynaklardan eksilme oldukça bazı insanlar ve güçler bir çok insanın yok olmasını istiyor kaynakların tükenmemesi için birde elitlere hizmet edecek kısımda istiyorlar geri kalanı boşa yaşıyor mantığı ile düşünüyorlar.

 11. 2080 yılına mektup konusu çok enteresan ve düşündürücü gerçekten.
  Bugünden 2080'e doğru bakınca açıkcası büyük kaygılara kapılıyorum gelecek kuşak için.
  Ben görmeyeceğim o günleri ama Bill Gates'in videoda söylediklerini hiç unutmadım:"Bu gezegen için 8 milyar nüfus çok fazla, bunu 500.000 düzeyine indirmeliyiz." demişti.
  Bir bahaneyle 3. Dünya Savaşı'nı çıkartıp ardından da nükleer yöntemlerle, virüslerle, robot saldırılarıyla dünya nüfusunun 7,5 milyarını yok edecekler. Kalan 500.000 "global elit" de kaynakları rahatça sömürüp uzay turizmiyle sefa sürecekler. Maalesef bana görünen tablo bu.
  Umalım ki, olumlu senaryolar gerçek olsun ama zor…

 12. Deniz hanım neden 2080 yılına mektup çünkü arkadaşlar arasında google da olamayan bir başlık için ortak karar alarak isteyenlerinde katılabileceği bu başlık altında istediğiniz gibi bir yazı yazma etkinliği yaptık o yüzden bu başlık zaten bahsettiğiniz şeylerde aşağı yukarı benim yazdığım konular arasında teşekkür ederim bu başlık altında istediğiniz gibi bir makale de siz yazabilirsiniz saygılar.

 13. 2080 yılına mektup! Neden 2080?
  Aslında yazıda bahsettiğiniz senaryolar çok önceden yaşanmaya başladı bile. Örneğin, farklı sebepler bahane gösterilerek yapılan savaşlar-kıyımlar, esasen birer stratejik savaş. Bu şekilde su kaynakları dahil diğer doğal kaynaklar ele geçirilip tekelleştirilmiyor mu? Hatta çok uzağa gitmeye gerek yok, ülkemizdeki doğal kaynakların kompradorlar aracılığıyla nasıl da kirli pazarlıklar sonucu büyük şirketlere (ülkelere) devredildiği açık değil mi? (HES projeleri vs.)
  Onlar dünyanın kalan son nimetlerini sömürüp geriye yaşanmaz bir dünya kaldıktan sonra, belki de başka bir gezegende çoktan ayırttıkları yerlere doğru hareket ederken, biz de burada birbirimizi yeriz artık.
  2080 yılına dair olumlu şeyler söylemek isterdim ama biraz da gerçekçi olmak lazım, gidişat pek iç açıcı değil. Yanılıyor muyum?

 14. 2080 yılına mektup yazınızda dikkate değer noktalar var. Büyük ihtimal o yıllarda su savaşları olur diye düşünüyorum. Teknoloji de muazzam noktalara gelir sanırım. Teşekkürler yazınız için 🙂

 15. Artılarını ve eksilerini de düşünerek yazmışsınız, çok güzel olmuş. Zaman her şeye gebe, insana iyi şeyler de gösteriyor, kötü şeyler de ama temennimiz iyiliklerin fazla olduğu bir gelecek…

 16. Bak sizde zamanın da bir etkinlik yapmışsınız en azından hatıra olarak kaldı tabi bazen hayallerimiz zamanında yaşanmıyor en önemlisi dünyamızı çocuklarımıza yeni nesile yaşanabilir bir şekilde teslim etmek çok teşekkür ederim yorumunuz için saygılar.

 17. Ortaokuldayken öğretmenimiz 2000 yılına mektup yazdırıp postaneye vermişti ben Niğdede bir arkadaşıma yazmıştım tabii yıllar sonra tayinleri çıkmış ayrılmışlar adresten mektup benim evime geri gelmiş şu anda hala bende ev işlerini robotlar yapar diye hayal etmişim ama çok bir şey değişmemiş aslında ev işlerini hala biz yapıyoruz:))Hava kirliliği ve doğanın kateledildiğini düşünememişim ama şimdi çok ayırdındayım sonumuz iyi değil biz iyi bir dönemde yaşıyoruz ama acıyorum torunlarıma.

 18. 2080 yılına ulaşabilirsek umarım bunların hiç biri görmeyiz herzaman doğal yaşamdan yanayım corumlarımın ve torunlarımın doğal bir ortamda yaşamalarını isterim

 19. Çok haklısınız bu işler bireyselliklerle başlayıp kitleselliğe dönüşür ve çoğu zaman başarılı olmasa bile büyük katkıları olur kimse sadece benim yapmam ile ne olacak diye düşünmemeli ve harekete geçmeli çok teşekkür ediyor hayelerinizin gerçek olmasını diliyorum saygılar.

 20. Geleceğimizin iyi olmasını hepimi istiyoruz. Ancak, çoğumuz bunu bizim haricimizdeki kişilerin gayretiyle olmasını bekliyoruz. Yaşanılabilir bir dünya için bireysel olarak yapabileceklerimiz üzerinde düşünmeliyiz bence. Bize göre çok basit gelebilecek fikirler, eylemler, önlemler dünya için çok büyük anlamlar ifade edebilir.Ben kendimize güvendiğimiz, sorunları barış ile çözebildiğimiz, doğayla uyum içinde bir 2080 yılı hayal ediyorum.

 21. Güzel bir yazı olmuş. Eğer paranız olursa 2080'e kadar ödenmiş bir alan adı alıp bu yazıyı yayınlayın. Tabi sunucu firmanızın da o tarihe kadar ayakta kalmasi için dua edin. Sonra ilerde bu siteyi görenler mağara duvarında yazı bulmuş gibi sevineceklerdir.

 22. O günleri göremem herhalde. Ki eğer yaşıyorsam 78. doğum günümü kutlamış olacağım.İnşallah dediğiniz gibi dünyanın savaşsız, kansız, insanların mutlu olduğu bir yer olur. En azından gelecek nesiller rahat eder.

 23. 2080 yılına mektup yazmak hiç aklıma gelmemişti eğer gelmiş olsaydı aşağı yukarı aynı şeyleri yazardım çok güzel bir mektup olmuş

 24. Bende 90lardan bahsederim teknolojisiz telefonsuz oyunlar oynardık dizlerimiz kanadı düşünce top oynardık akşama kadar zorla eve götürürdü annelerimiz şimdi ise evden çıkmıyor insanlar ben hayatı 2000 yılına kadar yaşadım sonrası sarmadı beni 😊

 25. valla o yıllarda en cok başa belan olan yeni hastalıklar ortaya çıkacak benim tahminim şimdiki nesille eski nesile baktığımızda daha 20 li yaşlarda kronik arıza veriyoruz

 26. evet bazen tesadüfler yaşanabiliyor. Ben her türlü senaryoya hazırlıklı olamak için kötülerden yazdım Umarım iyisi olur bizde mutlu oluruz.Yorumların kaybolması blogda refesh özelliği var sayfalar 5 dk bir yenileniyor sizde sıkıntı yok yani sizede kolay gelsin teşekkürler.

 27. Turgut Özal'ın 2000'e mektup kampanyası geldi aklıma yazıyı görünce. Hatta daha ilginç olanı bugün bir arkadaşımla bu konuyu konuşmuş olmamız.
  Yazınızda ayrıca bazı noktalarda içime korku fenalık geldi:)
  Bu arada yorum yaparken hoop diye yorumlar uçuyor, yeniden yazıyorum. Bende mi sorun var blogda mı bilemedim. Söylemek istedim.
  Kolay gelsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu