para

Binance Borsası BNB Coin Nedir?

 

Binance Borsası


 Kripto para borsasını yakından ilgilendiren bir konu olarak BNB Coin nedir konusu karşımıza çıkıyor. Son dönemlerde kripto para birimleri, insanların yaşamında önemli yer etmeye başladı. En büyük kripto para borsaları arasında yer alan Binance tarafından BNB Coin piyasaya sürülmüştür.

BNB Coin; 2017 senesinde borsanın açılmasına 11 gün kala ilk coin arzı sayesinde piyasaya sunulmuştur. BNB Coin; öncelikle Ethereum Blockchain üzerinden ERC-20 tokeni şeklinde piyasada yer almaya başlamıştır. Ancak Binance sonradan kendine ait zincir kurmuştur. Binance, BEP2 tabanlı alt yapısıyla piyasada dikkat çekmeye başladı. Dünyadaki en büyük hacimli borsa olarak biliniyor. Binance Coin (BNB) aynı zamanda reel para ile karşılaştırıldığında da çok önemli yükselişe geçmiştir.

BNB Nasıl Çalışır?

Yukarıda değindiğimiz üzere, ERC-20 tabanlı olarak BNB ilk piyasaya çıktı. Binance, sonradan kendisine ait bir zincir kurmuştur. BEP2 tabanlı kripto para birimiyle Binance piyasada yer almaya başlamıştır. Böylelikle Binance, kullanımdaki ERC20 tokenları yakıp yerine BEP2 formatlısını kullanmaya başlamıştır.

BNB piyasada ilk yer aldığında, toplamda 200 milyon arza ulaşmıştı. Binance, kamuoyuna belirtilen miktarın her yıl düşeceğini açıklamıştır. Sonuç olarak; borsa tarafından belirsiz veya belirli dönemlerde BNB’ler piyasadan kaldırılıyor. Bu durumun en önemli nedeni; Binance Coin piyasasında yaşanan enflasyonun engellenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda Binance, senelik karın %20’siyle BNB Coin satın almıştır. Satın almış olduğu BNB Coinlerini de yakmıştır. Binance daha sonradan Whitepaper güncellemesini kabul edip, %20 kar oranını değiştirdi. Onun yerine Binance , sağladığı karın belirli kısmıyla BNB almayı düşündüğünü yatırımcılarına açıklamıştır.

Binance kayıt olmak için ID: 12653252  referans numarası ile kayıt olabilrsiniz.

BNB Avantajları Nelerdir?

Kripto para dünyasında önemli yere sahip olan BNB avantajları ile de çok dikkat çekiyor. Binance’nin kripto para projesi olması sebebiyle BNB, birçok avantajdan oluşuyor. Özellikle Binance borsası üzerindeki kripto para işlemleri için komisyon ücretleri BNB aracılığıyla ödenebiliyor.

BNB aracılığıyla gerçekleşen komisyon ödemelerinde indirimler oluyor. Bu indirimler, Binance’in 5. senesine kadar geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Binance kurulalı 3 sene olması sebebiyle BNB Coin komisyon ödemelerinde %12,5’lik indirimin olduğunu söyleyebiliriz. %12,5’lik oran, 4. Senede %6,75’e iniyor. 5. Senedeyse BNB komisyon ödemelerinde indirim olmuyor. BNB kullanımına dair diğer önemli avantajsa; Binance Launchpad tarafından gerçekleşen token satışlarının BNB olarak kullanılması diyebiliriz.

BNB Coin Hakkında Genel Bilgiler

Madenciliği gerçekleşmeyen kripto para birimi olarak Binance Coin (BNB) biliniyor. Piyasada yer alan bütün BNB Coin’ler, Binance projesi olarak üretilmiştir.  Daha sonra yatırımcılar BNB’lerin yarısını almıştır. BNB’nin merkeziyetsiz (DeFi) yapıdan oluştuğunu söyleyebiliriz. BNB’nin herhangi bir kişiye ve ülkeye bağlı olmadığını söyleyebiliriz. Tam olarak BNB Coin, Binance’e ait olduğu da söylenemez. Merkeziyetsiz yapıdaki BNB, aynı zamanda bir kurumada bağlı değildir. BNB Coin projesi; Binance’in direkt piyasaya sunduğu kripto para birimi olduğunu söyleyebiliriz.

BNB Coin geleceği ile ilgilide birçok konu merak ediliyor.  BNB Coin’in geleciğiyle alakalı kesin bilgiye ulaşmak zor. BNB Coin hakkında kesin bilinen bilgilerden bir tanesi; Smart Chain ağı ile çalıştığıdır. Hatta bu yüzden son dönemlerde yükseldiğini de söyleyebiliriz.

Binance kripto borsasının olumlu tarafları BNB fiyatlarına da çok etki ediyor. BNB Coin sahibi olmak için öncelikle Binance’e kaydolmanız gerekiyor. Kayıt işleminden sonra hesabınıza mutlaka bakiye yükleyiniz. BNB Coin’i satın satın almak için; Binance kripto borsası üzerinden kredi kartı/banka kartı, EFT ya da havaleyi tercih edebilirsiniz. BNB Coin; piyasaya sunulduğu dönemlerden bu yana borsada çok rağbet görülüyor. Popülerlik kazanan BNB Coin’in değerleri, günümüzde ciddi anlamda arttı. 


Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Kripto para borsaları arasında en iyilerden biri Binance borsası. Geleceği parlak olan kripto paralarla ilgilenirken hangi borsayı seçtiğiniz de önemli, bu yüzden burada verdiğiniz bilgiler çok önemliydi, teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu