Seyahat

Cunda Adası Gezi Rehberi

Cunda Adası

Cunda Adası, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan tarihi ve turistik bir adadır. Bu adanın bilinen bir diğer ismi ise Alibey Adası’dır. Senenin her anı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Cunda Adası, genellikle yaz aylarında büyük bir yoğunluk yaşamaktadır.

CUNDA ADASI GEZİLECEK YERLER

1. Cunda Adası Koyları

Cunda Adası, birbirinden güzel pek çok koya sahiptir. Bu koylar sayesinde hem yerel halk hem de adayı gezmeye gelmiş turistler Ege Denizi’nin keyfini çıkarmaktadır.

Cunda Adası’nda yer alan benzersiz koyların isimleri Patricia Koyu, Mosko Adası Koyu, Ortunç Koyu ve Cennet Adası Koyu’dur. Bu koylar tertemiz ve masmavi bir denize sahiptir. Koylara gayet yakın mesafelerde restorant ve kafeler de yer almaktadır.

2. Cunda Adası Despot Evi

Cunda Adası, mimari açıdan üst seviye olan pek çok eve sahiptir. Bu evleri görmek için gezilen sokaklar da insana huzur vermektedir. İşte bu evlerden en önemlisi de Cunda Adası Despot Evi’dir.

Tarihi ve turistik değeri oldukça yüksek olan bu ev, 19. yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Bu ev fotoğraf çekmeyi ve çektirmeyi sevenler için ideal bir adres olmasıyla da ilgi odağı olmayı başarmaktadır.

3. Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda Adası’na uğramışken gezilip görülmesi gereken bir diğer yer de burasıdır. Hem tarihi hem de kültürü dibine kadar yaşayacağınız bu yerde keyifli dakikalar yaşama imkanını bulacaksınız.

Sevim Ve Necdet Kent Kitaplığı’nın bilinen bir diğer özelliği de Rahmi Koç’un bu güzide yerin yapımında hem manevi hem de maddi yönden büyük bir destek olmasıdır.

4. Aşıklar Tepesi

Cunda Adası’nda yer alan popüler yerlerden birisi de Aşıklar Tepesi’dir. Adanın tepe kısımlarında bulunan bu yer eşsiz bir manzarayı izleme imkanı sunmaktadır. Bu özelliği ile dikkat çeken Aşıklar Tepesi, adeta kuş bakışı şeklinde bu muazzam adayı seyretme imkanını ziyaretçilerine tanımaktadır.

5. Kiliseler

Cunda Adası tarihi ve kültürünü merak edenler için görülmesi gereken en önemli yerler kiliselerdir. Hristiyanlık dinine inanan insanların ibadet merkezi olan bu yerler yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

Sadece yabancıların değil müslüman olan yerli turistlerin de ilgisini çeken bu kiliseler kuşkusuz adada görülmesi gereken yerlerdir. Cunda Adası’nda bulunan en önemli kiliseler Taksiyarhis Kilisesi, Agios Yannis Kilisesi ve Cunda Adası Agia Triyada Kilisesi’dir.

CUNDA ADASI GEZİLECEK DİĞER YERLER

Cunda Adası’nda gezilip görülmesi gereken yerler bu kadarla sınırlı değildir. Bu benzersiz adada daha pek çok gezilip görülmesi gereken yer vardır.

Cunda Adası’nda gezilip görülmesi gereken diğer yerler Tarihi Yel Değirmeni, Tarihi Taş Kahve, Ayışığı Manastırı, Rahibe Okulu, Analemmatik Güneş Saati ve birbirinden güzel Cunda Plajları’dır.

KAFE VE RESTORANTLAR

Cunda Adası’nda hem yerli halk hem de adaya gelen yerli ve yabancı turistler için birbirinden iyi kafe ve restorantlar bulunur.

Cunda Adası’nda yer alan en popüler kafe ve restorantların isimleri Taş Kahve, Cunda Kekik Kafe Restaurant, Cunda Uno Restaurant, Cunda Sahil Restaurant ve Cafe Le Petit’tir.

KALINACAK YERLER

Cunda Adası, adaya gelen misafirlerini ağırlayabileceği uygun ücretlere sahip pek çok otel ve pansiyona sahiptir. Buraya gelen yerli ve yabancı turistler bu otel ve pansiyonlar sayesinde güzel bir tatil yaşamaktadır.

Cunda Adası’nda yer alan en ünlü otel ve pansiyonlar Ortunç Hotel, Nisi Hotel, Cunda Has Konak Otel, Atilla Bey Konağı, Cunda Esen Otel, Zeynep Hanım Konuk Evi ve Ayfada Cafe & Pension’dur.

Tavsiye Yazı-  Şirince Gezi Rehberi

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Hani insanın hayatında bazı yerler vardır orda kendini çok huzurlu hisseder işte Cunda Adası da benim için öyle özel bir yer(di). yerdi diyorum çünkü yeni yapılan düzenlemeler ve insan kalabalığı maalesef bu duygumu biraz köreltti 🙁

  2. Cunda adasına 2 kez gittim, kalmalı değil de günübirlik geziyoruz, alışverişler yapıyoruz, inanılmaz manzaranın tadını çıkarıyoruz. Belki ilerde daha uzun metrajlı kalırız. Çok teşekkürler, kalacak yerler kısmını kopyaladım.

  3. Dostum blogunu beğendim ve takipteyim öncelikle Cunda adasına gitmiştim günü birlik ancak çok memnun kaldım kendine has bir havası var hele de sahili kirli değil ve sanki köyden yenileşme bir yapısı var bu beni çok sevindirdi en azından yüksek katlı binalar yok 🙂
    Gezilecek yerleri yazan bir blogum olsa ilk cunda adasını yazardım 😀 Ancak Finans hakkında yazıyorum çok yararlı bir yazı olmuş teşekkürler 😀

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu