Seyahat

Manisa Gezilecek Yerler

manisa


Ege Bölgesi’nin 2. En büyük şehri konumundaki Manisa gezilecek yerler bakımından çok zengindir diyebiliriz. Manisa aynı zamanda İzmir’e yakınlığıyla da dikkat çeken bir şehirdir… Manisa dağlık olması dışında Gediz Ovası’nın bereket barındıran topraklarının tarıma elverişli olmasıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ülkemizde tarımsal üretim sıralaması olarak 3. Olduğunu söyleyebiliriz. Yüzyıllardır Manisa ilimiz; gıda, tarım, dokuma ve deri sektöründe önemli gelirler elde ediyor. Aynı zamanda Manisa ilimizin olduğu bölgede; ECA, Vestel, Eczacıbaşı, Bosch ve Ülker fabrikaları bulunuyor. O nedenle Manisa’nın ülkemize organize sanayi bölgeleri açısından önemi daha da artıyor. Tabi bu durum doğal olarak Manisa’nın çok göç almasını sağlamıştır. Yaz aylarında çok sıcak olmasıyla bilinen Manisa’nın 17 ilçesi bulunuyor. Onları şöyle sıralayabiliriz:

 •       Kula
 •       Gölmarmara
 •       Soma
 •       Akhisar
 •       Salihli
 •       Turgutlu
 •       Demirci
 •       Kırkağaç
 •       Alaşehir
 •            Yunusemre
 •       Selendi
 •       Ahmetli
 •       Sarıgöl
 •       Şehzadeler
 •       Köprübaşı
 •       Gördes
 •       Saruhanlı


Manisa Tarihi

Manisa gezilecek yerler bakımından ünlenmesinin asıl nedeni köklü tarihe sahip olmasındandır. Tarihi kaynaklara göre günümüzde; Yunanistan Tesalya Bölgesi yakınlarındaki Pelion Dağı’nda yaşamlarını sürdüren Magnetler Manisa’yı kuranlar olarak kabul ediliyor. Manisa verimli topraklara sahip olması nedeniyle tarihte her daim ilgi gören bir şehir olmuştur. Frigler, Romalılar, Osmanlılar, Hititler, Bizanslılar, Yunanlar, İranlılar, Saruhanoğulları ile Lidyalılar’ a Manisa ev sahipliği yapmıştır. Lidya bölgesi diye tanımlanan alanın çoğunluğu Manisa’nın il sınırında yer alıyor. Aynı zamanda Manisa ilimizin sınırında en bilinen Sardes olmak üzere 20’den çok antik kent vardır. Osmanlı tarihinde Manisa’nın yeri çok önemlidir… Manisa Sancağı adı verilen yerde padişahlara yönetimle ilgili dersler verilmesi şehrin önemini daha çok artırmıştır. Hatta bu nedenle Manisa hep “Şehzadeler Şehri” diye anılmıştır. Osmanlı Devleti’nde Manisa; 1437 ve 1595 seneleri arasında şehzadelerin yetiştirildiği Saruhan Sancağı diye biliniyordu. O yüzden de o döneme ait şehirde; birçok imalathane, camii ve çeşme yer alıyor.

Manisa gezilecek tarihi yerler bakımından popüler olan kent, Osmanlı döneminde hem ekonomik hem de sosyal açıdan merkez durumunda olmuştur. Osmanlı Devleti’nin 16 şehzadesi aynı zamanda Manisa’da sancak beyliği görevinde bulunmuştur. Bu şehzadelerin bir kısmını şöyle sıralayabiliriz: Yavuz Selim, Süleyman Çelebi, 3. Mehmet, Mustafa Abdullah, Mahmut Yavuz Selim, Alemşah, 2. Selim, Korkut ve 3. Murat… Şehzadeler Manisa Sancağı içerisinde; dini, devlet yönetimi, spor ve manevi dersler görürlerdi. Sancakta verilen spor eğitimleri; ok atma, kılıç kuşanma, ata binme, güreş tutma ve yüzmeden oluşuyordu. Sancakta şehzadelerle lala adı verilen kişiler ilgilenirdi. Lalalar, şehzadelere siyasi ve manevi eğitimler veriyorlardı.

Manisa Gezilecek Yerler

Manisa kenti yukarıda da belirttiğimiz üzere tarihi açıdan önemli bir kenttir… Bu sebeple de Manisa gezilecek yerler çok gelişmiştir.  Homeros’a göre Manisa, Truva Savaşı’ndan gelenler tarafınca M.Ö. 14.yy’da kuruldu. Antik Çağ’da Manisa; Magnesia diye tabir ediliyordu. Manisa kentimiz; Gediz Nehri’yle Spil Dağı arasında yer alıyor.

Manisa’ya yerleşim çok eski dönemlere dayanıyor. Buna kanıt olarak özellikle şehrin Lidya Uygarlığı için önem teşkil ettiğini söyleyebiliriz. Kirazıyla, tütünüyle, macunuyla, sultani üzümüyle ve Akhisar zeytinleriyle ünlü olan Manisa, ülkemizde tarımsal anlamda hayati önem İzmir, Kütahya, Aydın, Balıkesir ve Uşak’la etrafı çevrelenen Manisa, yukarıda saydığımız gibi sadece tarihi değil doğal güzelliklere sahip olmasıyla da önem kazanmıştır. Keşif tutkunu olan kişilerin mutlaka Manisa’ya gitmeleri gerekiyor. Çünkü şehir hem antik kentler bakımından hem de Osmanlı tarihi açısından önemliyken bir de bunlara güzellikleri ekleniyor. Tüm bunlar kapsamında şehir doğal olarak ilgi çekiyor.

Tarihi ve doğal güzelliklere sahip Manisa gezilecek yerler şöyle sıralanabilir:

 • ·         Spil Dağı Milli Parkı
 • ·         Manisa Kalesi
 • ·         Manisa Arkeoloji Müzesi
 • ·         Thyateira
 • ·         Kurşunlu Kaplıcaları
 • ·         Muradiye Cami
 • ·         Sardes Antik Kenti
 • ·         Kuladokya- Kula Peri Bacaları
 • ·         İvaz Paşa Camii
 • ·         Alaşehir Philadelphia (St. Jean Kilisesi)
 • ·         Kula Evleri
 • ·         Süreyya Tabiat Parkı
 • ·         Yeni Han
 • ·         Ağlayan Kaya

Spil Dağı Milli Parkı

 

Manisa gezilecek doğal yerler denildiğinde herkesin aklına ilk, Spil Dağı Milli Parkı geliyor. Manisa kentimizle özdeşleşen Spil Dağı Milli Parkı; flora, tarih ve mitoloji bakımından çok önemlidir… Bunların yanı sıra Spil Dağı Milli Parkı içerisinde mağarada yer alıyor.  Spil Dağı yüksekliği, Gediz Nehri ovası üzerinden 60 metre seviyede başlıyor. 1517 metre yüksekliği Spil Dağı buluyor. Spil Dağı Milli Parkı içerisinde çok sayıda popüler yaban atları bulabilirsiniz.

1969 yılında milli park statüsüne geçen Spil Dağı ve çevresi, 600 metre yüksekliğe sahip Sülüklü Göl’de yer alıyor. Spil Dağı’nın havasının uygun oluşu nedeniyle kış-yaş gidilecek yerlerin başında geliyor. Spil Dağı Milli Parkı’na günübirlik gezilerle gidebileceğiniz gibi piknik için de gidebilirsiniz. Özellikle şehir hayatından bunalanlar için Spil Dağı ve çevresi çok iyi bir seçenek olabilir. Spil Dağı ve çevresinde yer alan bungalov tarzındaki evlerde kalarak büyün bir senenin yorgunluğunu atabilirsiniz. Spil Dağı, dağcılık sporunun geliştiği yer olarak da biliniyor. Spil Dağı’nda aynı zamanda rekreasyon alanı da gelişmiştir.

Spil Dağı’ndan alt bölümlere inildikçe; Niobe Ağlayan Kaya’ya, Magnesia Kalesi’ne, Bereket Tanrıçası olan Kybele rölyefine ve Tantal Kalesi kalıntılarıyla karşılaşabilirsiniz. Spil Dağı’nda çok fazla Manisa lalelerine rastlayabilirsiniz. Spil Dağı’nın zirvesine çıkarak; Yunt Dağları’nı, Aliağa Körfezi’ni ve İzmir Körfezi’ni kuş bakışı izleme şansına sahip olabilirsiniz. Spil Dağı, panoramik bakımdan da zengin olmasıyla biliniyor. Ülkemiz için Spil Dağı hem sportif faaliyetler hem de turizm sektörü için önem arz ediyor. Spil Dağı’nda; İzmir’le Manisa’yı birbirine bağlamış olan Sabuncubeli Geçidi bulunuyor. Spil Dağı Milli Parkı’nın en gelişen noktasıysa “Atalanı” diye tabir edilen yeridir… Osmanlı döneminden beri bu bölgede atlar mevsimlik şekilde yılkıya bırakılırlar.  O nedenle bölgede; kır kahvesine, oyun alanlarına, dağ evlerine, lokantaya rastlayabilirsiniz. Burada kamp yapabilirsiniz ya da karavanda kalabilirsiniz. Günlük piknik yapma olanağınız olduğu gibi dağ evlerinde aynı zamanda konaklayabilirsiniz… Manisa gezilecek yerler listesi başında gelen Spil Dağı Milli Parkı, her yıl çok sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Spil Dağı’yla ilgili en önemli anekdotsa, eteklerindeki ağlayan kadın figürü olduğu söyleyebiliriz. Bu figürün doğal oluşum mu yoksa sanat eseri mi olduğuna dair net bir bilgi yoktur.

Manisa Kalesi

Spil Dağı kuzey yamaçlarında konumlanan Manisa Kalesi, Sandık Tepe’nin üzerinde yer alıyor. Dışla iç kaleden oluşmuş olan bu yapının; ne zaman ve kimler tarafından yapıldığıysa belirsizliğini koruyor. Fakat bazı söylentilere göre kale, Magnetler tarafından inşa edilmiştir. Kalede Bizans mimarisine ait tuğla hatılı moloz taş örgü tekniklerine rastlayabilirsiniz. 13 kuleye sahip olan dış kale, 4.5 kilometre uzunluktan oluşmuştur. Kalenin kalıntılarında yedi kapıdan tek ikisini görme imkânınız var. Beşgen planlı olan kale, geçmiş zamanlarda özellikle “sandık kale” diye anılıyordu.

Manisa Arkeoloji Müzesi

Tarihi şehir Manisa’da bir müzenin olması şarttı… O yüzden de 1934’te Manisa’da müze kurulması adına çalışmalar başlatıldı. Manisa halkı başta olmak üzere halkevi ile öğretmenlerin yardımlarıyla tarihi eserler toplandı. İlk olarak bu çalışmaların arkasından 1585 yılında Sultan III. Murat, Muradiye Medresesi’ni açtı. Daha sonra 1937’de de Manisa Müzesi ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Batı Anadolu’daki çok sayıda eseri Manisa Arkeoloji Müzesi’nde bulabilirsiniz. Manisa’nın tarihini öğrenmek adına bu müzeyi mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz. Müzede Likya Krallığı’na, Bizans ve Osmanlı Dönemi’ne ait birçok esere rastlayabilirsiniz.

Thyateira

Manisa’nın ilçesi Akhisar’ın antik dönemde ki  ismi de aynı zamanda Thyateira olarak geçiyordu. Thyateira’da kazılar günümüzde de sürdürülüyor. Thyateira’ya ait en eski yazılı verilerin M.Ö.3. yüzyılda geçtiğini söyleyebiliriz. Yapılan araştırmalara göre bu kent; Makedonyalıların yaptığı koloni kentidir… Kent ayrıca Pergamon Krallığı ile Lidya Devleti’nin de en önemli yerleşim bölgesi olmuştur. Ayrıyeten Thyateira’nın diğer önemli özelliğiyse; Aziz Pavlus tarafınca Anadolu’da kurulmuş olan Hristiyanlık ilk 7 kilisesinden birinin de yer almasıdır. Thyateira kentinin kalıntılarından bazıları günümüzde Akhisar şehir merkezindeki Tepe Mezarı Mevkii’nde sergileniyor.

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa gezilecek yerler içerisinde olmasının en önemli sebebi şifa kenti olarak bilinmesidir. Olağanüstü vadide konumlanmış olan Kurşunlu Kaplıcaları, Salihli ilçesinde yer alıyor. Tabiatın tüm güzelliğini ve şifalı suları Kurşunlu Kaplıcalarında bulabilirsiniz. Manisa gezilecek doğal yerler içerisindeki Kurşunlu Kaplıcaları her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Doğayla iç içe zaman geçirmeyi düşünüyorsanız mutlaka Kurşunlu Kaplıcalarına gitmenizi öneriyoruz.

Muradiye Camii

Mimar Sinan’ın eseri olan Muradiye Camii, Manisa’nın Sultaniye semtinde yer alıyor. 1583 ile 1585 seneleri arasında III. Murat adına külliye olarak başlanan camiyi Mimar Mehmet Ağa tamamlamıştır. Aslında caminin inşasına ilk Mimar Mahmut Ağa başlamış ömrü yetmeyince de camii mimar Mehmet Ağa tamamlamıştır. Muradiye Camii’nde Osmanlı’nın klasik mimarisini görebilirsiniz. Özellikle kesme taşlardan yapılması haricinde camii; imarethanesiyle ve medresesiyle de dikkat çekiyor.

Sardes Antik Kenti

Lidya Krallığı’na başkentlik yapan Sardes Antik Kenti, Salihli ilçesi sınırlarında yer alıyor. Sart beldesi sınırlarındaki Sardes Antik Kenti, zenginliğin simgesi olan Karun’un doğduğu ve yaşadığı yer olarak biliniyor. Sardes Antik Kenti, aynı zamanda Kral Yolu’nun başlangıcı diye de biliniyor. Bilinen tarihteki ilk tiyatro kalıntıları da aynı zamanda Sardes Antik Kenti’nde yer alıyor. Kral tahtlarıyla ve tarihi kütüphanesiyle dikkat çeken Sardes Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen eserlere Manisa Etnografya Müzesi’nde rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda Sart beldesinin 5 km kuzeyinde Bin Tepeler yer alıyor. Burada 85 mezarla birlikte Lidya Kraliyet Mezarlığı ’da vardır.

Kuladokya-Kula Peri Bacaları

Doğal sit alanı olarak Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ilan edilen Kuladokya- Kula Peri Bacaları, Manisa gezilecek yerler içinde popülerdir… İzmir ile Ankara güzergâhının 156 kilometresindeki Burgaz Köyü’nün yakınında yer alıyor. Kapadokya Peri Bacaları2na benzerliğiyle dikkat çeken Kuladokya’nın oluştuğu yıl belirsizliğini koruyor. Fakat tahminlere göre Kuladokya, rüzgârlarla, şiddetli yağmur sonucunda oluşmuştur. Kula ilçesine 16 km mesafede yer alan Kuladokya, sadece Manisa ve çevresinde değil aynı zamanda Anadolu’nun da tabiat harikaları içinde yer alıyor.

İvaz Paşa Camii

1484 yılında Manisa Mutlu Mahallesi’nde Abdül Muin’in oğlu olan İvaz Paşa tarafınca kendi adını taşıyan camii yaptırılmıştır. Edirne’de yer alan üç şerefeli camiye benzerliğiyle dikkat çekiyor. İvaz Paşa Camii yapımında; tuğla ile kesme taşlar kullanılmıştır. Camii içinde aynı zamanda İvaz Paşa’nın mezarı da yer alıyor. Erken Osmanlı mimarisi örneklerini İvaz Paşa Camii’nde görmeniz mümkündür… Geometrik süslü ahşap minberlerle, çini sanatını İvaz Paşa Camii’nde görebilirsiniz. Tek minareye sahip olan camideki son cemaat yeriyse 5 sütun üzerinde oturmuş 4 kubbeden oluşmuştur.

Alaşehir Philadelphia (St. Jean Kilisesi)

Roma döneminden kalma bu yapı Manisa gezilecek yerler listesinde mutlaka olmalıdır.  Alaşehir ilçesinde yer alan Philadelphia (St. Jean Kilisesi) içerisinde Toptepe düzlüğünde tapınak kalıntıları yer alıyor. Onun dışında kuzey eteklerindeyse; tiyatro, Bizans zamanında inşa edilen sur ve M. S. VI. Dönemine ait Manisa kentimizde bulunmuş olan eserler yer alıyor. Ege Bölgesi’nde yer alan Havari Loannes ismine yapılan ilk çağlara ait 7 kilise içinde bulunuyor.

Kula Evleri

Osmanlı mimarisine ait 18.yy’da inşa edilen Kula Evleri, şehir merkezinde bulunuyor. Manisa gezilecek tarihi yerler içindeki Kula Evleri, iki kattan oluşuyor. Klasik Türk evleri tipinde inşa edilen Kula Evleri, tarihi dokusuyla çok dikkat çekiyor.

Tarihi dokusu dışında Kula Evleri aynı zamanda sokaklarının şirinliğiyle de insanları kendine hayran bırakıyor. Fotoğraf çekmeye çekinmeye meraklıysanız buraya mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Süreyya Tabiat Parkı

Fıstık çamlarıyla dikkat çeken Süreyya Tabiat Parkı, Yunusemre ilçesi sınırlarında bulunuyor. Bu tabiat parkında aynı zamanda Karaçay deresi de yer alıyor. Doğal güzellikleriyle popüler olan Süreyya Tabiat Parkı, Manisa gezilecek yerler listesi içinde mutlaka bulunmalıdır. Doğayla iç içe olma imkânına Süreyya Tabiat Parkı’nda sahip olabilirsiniz.

Yeni Han

İnşa tarihi Yeni Han’ın tam olarak bilinmiyor. Fakat halk tarafınca Kara Osmanoğulları’nın yaptığına dair söylentiler dolaşıyor. Yeni Han; iki kattan, 33 dükkândan ve orta avludan oluşuyor. Dikdörtgen plana sahip olan bu hanın alt katındaki odalar han avlusuna, diğer üst kattaki odalarsa revaklara açılıyor. Hanın güney cephesinde giriş yer almıyor. Handa yer alan tüm dükkânlar üst kattadır…

Ağlayan Kaya

Manisa gezilecek doğal yerler kategorisinde bulunan Ağlayan Kaya, Spil Dağı’nın giriş yolunda konumlanmıştır. Ağlayan Kaya diye tabir edilen Niobe’nin özelliğiyse; donmuş, ağlayan kadın heykeline benzeyen kaya olmasıdır. Acıklı mitolojik hikayesi olan Ağlayan Kaya, Manisa gezilecek yerler kapsamında çok ünlüdür… Hikâyeye göre; Niobe güzel ve 12 çocuklu kadındır… Niobe, Kral Zeus’un eşi Tanrıça Leto’yla devamlı dalga geçerek, çocuklarını da över. Tanrıça Leto’da bu durumu kaldıramaz ve intikam almaya karar verir. Tanrıça Leto çocukları olan Artemis ve Apollon ile plan yaparak Niobe’nin bütün çocuklarını 12 gümüş okla öldürürler. Evlat acısı yaşayan Niobe devamlı ağlar. Tanrı Zeus’ta bu duruma acıyarak Niobe’yi taşa döndürür.

Manisa Mutfağı

Manisa mutfağı,konumundan dolayı Ege ile İç Anadolu Bölgeleri’nden çok etkilenmiştir. Manisa mutfağının başlıca ürünleri; et, sebze ve süttür… Manisa’ya yolunuz düştüğünde mutlaka; odun köftesi, nohutlu mantı, yağlı tuzlu pide, Manisa kebabı, börülce tarator, ekmek dolması ve simit ekmeği lezzetlerini tatmanızı öneriyoruz. Manisa kebabı, özellikle kentin önemli lezzetleri arasında yer alıyor. Kuzu etinin veya dana etinin karıştırılıp sumak ve soğanla harmanlanmasıyla hazırlanıyor. Kuzu kıymasıyla hazırlanan diğer önemli Manisa lezzetiyse, odun köftesidir… Ekmeğin içinin kıymayla doldurulmasıyla da ekmek dolması yapılıyor. Bunlar haricinde; balkabağı ile yapılan sin konta, sebze çeşitlerinin olduğu Kuşla pidesi, tuzsuz keçi peynirinden hazırlanan höşmerim ve çift kavrulan tahinden hazırlanan Kula şekerli pide de Manisa’nın önemli lezzetleridir… Ayrıca kuzu etinden hazırlanan Kula güvecinin tadına doyamayacaksınız. Sura adı verilen lezzette yine Manisa’ya özgüdür diyebiliriz.

Manisa’da Neler Yapılır?

Manisa’da yapılacaklar listesinde mutlaka Spil Dağı’na çıkmak gelmelidir. Şifalı sularının olduğu kaplıcaları ziyaret etmenizi de öneriyoruz. Kula volkanlarını mutlaka görmelisiniz.

Manisa Ulaşımı

Manisa’da şehir içi ulaşımı için taksi ya da otobüsleri tercih edebilirsiniz. Şehir içi ulaşımın en kolay olduğu illerimizdendir Manisa diyebiliriz. Karayolu, demiryolu ve havayolu ile ulaşım sağlanabilen Manisa, bu yönden çok avantajlıdır… İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Manisa’ya 39 km mesafede yer alıyor. Manisa’ya; Ankara, İstanbul, Antalya, Bursa ve İzmir’den de otobüslerle ulaşım kolaylıkla sağlanabiliyor.

Aynı zamanda Manisa’nın; Aydın’a, Denizli’ye, Uşak’a, Balıkesir’e ve İzmir’e de demiryolu bağlantısı var. Özetle; Manisa gezilecek yerler kapsamında ulaşımı asla dert etmeyiniz. Çünkü şehir ulaşım yönünden çok avantajlı diyebiliriz.


Tavsiye yazı :  Türkiye Yedi Bölgede Gezilecek Yerler

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Manisa her zaman ilginç gelen bir şehirdir benim için. İlçelerine gitmesek de görmesek te neredeyse tamamını hafızamızda alabildiğimiz bir şehir: Salihli, Kırkağaç, Soma, Akhisar, kula ilk etapta hızlıca sayabildiklerim. Sanırım bunda kültürel, habersel nitelikli bilgi ve reklamların etkisi de büyük. mesir macunu, Manisa Tarzanı, Vestel fabrikası, Soma maden kazası vs. hatırladıklarım. Yalnız İzmir ve Manisa’nın kardeşliği diğer şehirler arasında bu kadar özellikli değil İzmir’e ne zaman gitsem Manisa plaka araçları çok görürürüm. Ankara, Kırıkkale; Yozgat, Kırşehir; Kocaeli, Sakarya; İstanbul, Tekirdağ ikililerinden daha bir değişik İzmir-Manisa denklemi! Ne dersiniz?

 2. Ben de çok kereler izmir'e ve manisa'ya gitmiş biri olarak biraz da yakınlıktan kaynaklı evet iç içe bir görüntü var manisa ilinde kötü bir hatıram da mevcut bir kaza yapmıştım ama güzel illerimiz.

 3. Çok bilgilendirici ve Manisa'nın güzelliğini hayal ettim. Salihli ilçesinde bulunan Kurşunlu Kaplıcalarını gerçekten deneyimlemek istiyorum.
  İnşallah bir gün mekanı ziyaret etme fırsatım olur.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu