Seyahat

Otobüsle Avrupa Turunda Görülecek En Güzel Müzeler

Avrupa’nın gezilmesi gereken yerler sıralamasında gözde şehirlerden birisi olan Roma, her yıl milyonlarca turisti yaz ya da kış ayları fark etmeksizin ağırlamaktadır. Otobüsle Avrupa turunda görülecek en güzel müzeler denildiği zaman hemen akıllara gelecek olan Vatikan Müzeleri&Sistina Şapeli ziyaretinde sizler de mutlaka bulunmalısınız.

Vatikan Müzeleri&Sistina Şapeli

Otobüsle Avrupa Turunda Gezilecek yerler

Vatikan geçmişten günümüze kadar mimari açıdan mükemmel konuma gelmiş ve tarihi yapıların bol şekilde sergilendiği ruhani bir merkez olarak bilinmektedir. Burada resimden heykele kadar birçok plastik sanatların en değerli eserleri sergilendiği müzeler yer alıyor. Eğer ki bu küçük şehre yolunuz düşer ise, Vatikan Müzeleri ziyaret edilmez ise seyahatinizin bir parçası eksik olacaktır.
Müze hakkında ilk olarak detaylı bilgiye sahip olmasanız dahi, Michelangelo, Boticelli ve Bernini gibi Rönesans’ın en büyük değere sahip eserlerin yer aldığı müzelere Vatikan’da ücretli bir şekilde giriş yapılmasından dolayı, ne kadar değerli bir müze olduğunun ifade edilmesini kolaylaştırıyor. Bundan dolayı Vatikan Müzeleri’nde yer alan ve tarihçe açısından başyapıt sınıfında yer alabilecek güzelliğe sahip olan eserleri gelin birlikte inceleyelim.
Vatikan Müzeleri, her biri diğerinden farklı bir konsepte sahip, dini hikayelerin anlatımında kullanılan plastik eserlerin zengin koleksiyonlarla sergilendiği temellere dayanan eserler ile donatılmıştır. Bu müzeler içerisinde her biri diğerinden daha ilgi çekici galeriler ile karşılaşmanız mümkün.
Popülerlik bakımından ilk sırada bulunan Sistina Şapeli olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Çünkü burada Vatikan Müzeleri’nden daha fazla eser sergilenme kapasitesine sahiptir.
Geçen zaman ile birlikte eklenen yapılardan meydana gelen Belverede Sarayı içerisinde resim ve heykel gibi sanat eserlerinin yanı sıra mimari güzelliklerden de bazılarına rastlayabileceksiniz. Bunlardan bahsetmek gerekirse;
Müzeden çıkacağınız sırada geçeceğiniz Guiseppe Momo’nun 1932 yılında inşa edilmiş Sarmal Pampa, 1972 yılında Camporese tarafından yapılan geniş kubbeye sahip Dört Kapı Atrium, Beverede Sarayı ve Avlusu ve 1700’lü yılların sonuna yaklaşıldığında komplekse eklenen tonozlu Simonetti Merdivenleri olduğunu söyleyebiliriz.
Aslında bakılacak olursa Vatikan Müzeleri Papalar’ın sanata olan düşkünlüklerinden doğarak ortaya çıkmıştır. Çünkü koleksiyon temelleri ilk olarak Papa II. Julius’un sanat eserlerini toplaması ile birlikte ortaya çıkarttığı Apollo Belverede Heykeli ile atılmıştır.

Sistina Şapeli

Otobüsle Avrupa Turunda Görülecek müzeler
Vatikan Müzeleri ile ilgilenen birisi değilseniz ve sadece Sistina Şapeli’ni yakından incelemekten yanaysanız o zaman St Pietro Bazilikası’ndan başka bir geçişin buraya olmadığını bilmelisiniz. Çünkü buraya gelen birden fazla turist bu şekilde geçiş kapısı aramaya devam etmektedir. Giriş yapmak istiyorsanız kesinlikle Vatikan Müzeleri Girişi kullanmalısınız.
Sistina Şapeli temel anlamda incelendiği zaman Papa IV. Sixtus tarafından oluşturulmuş Michelangelo ve Boticelli eserleriyle dolu halde bulunuyor. Duvarlara baktığınız zaman ise İsa ve Musa Peygamberler’in yaşadığı hayat kesitlerinden betimlenerek hazırlanmış fresklere rastlayabilirsiniz. Bunlarda Signorelli ve Perugino sanatçılarına ait eserlerdir.
Altar’da bulunan Michelangelo’ya ait Son Yargı adındaki freskini karşınıza almanız durumunda sağ duvarda İsa’nın Vaftiz edilmesi, İsa’nın Baştan Çıkarılması, Aziz Petrus ile Andreas Çağrı, Dağdaki Vaaz, Anahtarların Aziz Petrus’a Verilişi ve Son Yemek gibi freskleri de sırasıyla inceleyebilirsiniz.
Yine aynı şekilde sol duvara bakmanız durumunda ise, Musa’nın Mısır’a Yolculuğu, Musa’nın Çağrıyı Alışı, Kızıldeniz’den Geçişi, Altın Buzağıya Tapınma, Asilerin Cezalandırılışı ve Musa’nın Son Günleri isimli fresklere sırasıyla göz gezdirebilirsiniz.
Sistina Şapeli’ndeki popülerlik bakımından ilk sırada bulunan ise Son Yargı isimli eserden başkası değildir. Çünkü ölülerin ruhları Tanrı gazabıyla yüzleşmesi adına mezarlarından tekrar kalkacakları günü anlatan freskler gerçekten çok ilgi çekici şekilde duruyor. Gördüğünüzde şaşkınlık içinde kalarak derinden heyecanlar duyabileceksiniz.


Tavsiye Yazı- Antalya Gezilecek Yerler

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu