Seyahat

Şirince Gezi Rehberi

İzmir Şirince Gezi Rehberi

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan ismi gibi şirin bir köydür.
2012 senesinde maya takvimine göre kıyamet kopacaktı. Beklenen kıyametten ise Şirince’de olanlar kurtulacaktı. Bu gibi söylentilerle popülerliği daha da artan Şirince köyü, başta yaz ayları olmak üzere senenin her anı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. 


Şirince Gezilecek Yerler

Şirince, pek çok özelliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu özelliklerin başında ise gezilecek birçok yere sahip olması gelmektedir. Misafirlerinin neşeyle vakit geçirmesini sağlayan köy, huzuru iliklerinize kadar hissetmenizi sağlamaktadır. 


1. Şirince Sokakları

İnsanlarının yardımseverliği ile bilinen Şirince köyü, kendine has kültürünü yansıtan sokaklara sahiptir. Şirince’nin taştan yapılmış olan eskileri andıran sokaklarında volta atarken yapısıyla kendine hayran bırakan Şirince Evleri‘ni seyretme imkanına da sahip olabilirsiniz.
Fotoğraf çekmeyi meslek edinen ya da hobi olarak fotoğraf çekenlerin de benzersiz pozlar yakalayabileceği bir köy olması ayrı bir önem taşımaktadır. 


2. Taş Mektep Müzesi

Eski zamanlarda bir okul olarak kullanılmış olan Taş Mektep Müzesi, daha sonralarda lokanta olarak da kullanılmıştır. Bu değerli yapı 2012 senesinden itibaren ise müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.
Taş Mektep Müzesi, tarihin derinliklerindeki eğitimin nasıl olduğunu ve sistemin nasıl işlediğini anlamayı sağlamaktadır. 


3. Nesin Matematik Köyü

Köy için önemli olan yerlerden biri kuşkusuz Nesin Matematik Köyü’dür. Matematik ile alakalı pek çok şeyin bulunduğu bu yerde matematik eğitimleri, etkinlikler, kamplar ve seminerler düzenlenmektedir.
Matematiği sevdirmeyi amaçlayan Nesin Matematik Köyü, senenin her anı ziyaretçilerini de ağırlamaktadır. 


4. Tiyatro Medresesi

Ülkemizde kurulmuş olan ilk medrese ünvanına sahip olan Tiyatro Medresesi, halkın ve ziyaretçilerin keyifli vakitler geçirmesini sağlamaktadır.
Bu güzel köyün hem tarihini hem de eşsiz mimarisini son derece yansıtan Tiyatro Medresesi, sadece tiyatro etkinliklerini gerçekleştirmekle kalmıyor. Tiyatro Medresesi’nde konserler ve pek çok sanatsal etkinlik yapılmaktadır. 


5. Aziz John Baptist Kilisesi

Şirince, içinde bulunan camiler kadar hıristiyanlık dinine mensup olanlar için kiliseler bulundurmaktadır. Bu kiliselerden en meşhur olanı ise Aziz John Baptist Kilisesi’dir.
Çeşitli dini etkinliğin gerçekleştiği kilise hakkında bilinmesi gereken önemli bir bilgi vardır. Bu bilgi, kilisenin içinde bir şarap deposu bulunmasıdır. Buraya uğrayanlar şaraplarından tadabilir ya da satın alabilir. 


6. Şarap Satın Alınabilecek Yerler

Şirince köyü, yetiştirdiği meyveler sayesinde şarap severlerin de tercih ettiği bir yerdir. Sadece Aziz John Baptist Kilisesi değil pek çok mahzen ve dükkan şarap satışı gerçekleştirmektedir. 

Bu ilgi çekici şarap mahzenleri ve dükkanları sayesinde de Şirince köyü ününe ün katmaya devam ediyor. 

Gezilebilecek Diğer Yerler

Şirince köyünde gezilip görülmesi ve vakit geçirilmesi gereken yerler bu yerlerle sınırlı değildir. Köyde daha pek çok gezilip görülmesi gereken yer bulunur.

> Şirince Çarşısı
> Nişanyan Evleri
> Nişanyan Kaya Mezarı
> Hodri Meydan Kulesi
> KEY Klasik Araba Müzesi
> Çakabey Fırını
> Tren Müzesi 


Şirince Nerede Kalır?

Şirince köyü, ziyaretçilerini ağırladığı pek çok otel, pansiyon ve konuk evi bulundurur. Şirince, konaklama açısından tam anlamıyla oldukça başarılıdır. 


Şirince En Ünlü Otel ve Pansiyonlar

> Doğa Pansiyon
> Nişanyan Hotel
> Efes Konakları
> Çınaraltı Pansiyon
> Şirincem Pansiyon
> Kırkınca Hotel
> Salkım Konak Ve Ağaç Evler 


Şirince’de Ne Yenir Ne İçilir?

Şirince köyü, gezilecek yerleri dışında kendine has olan lezzetleriyle de ilgi ve alakayı üstüne çekmektedir. Yerken adeta kendinizden geçeceğiniz bu lezzetler sayesinde Şirince’ye sevginiz biraz daha artabilir.
Şirince köyünde bulunan en önemli lezzetler karadut suyu, kendine özgü şaraplar, kurabiye, kahve ve mantıdır.Tavsiye Yazı- Cunda Adası Gezi Rehberi

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Harika bir yer, 2012 yılında gitmistim. Biz bayanların ilgisini çekebilecek bir çok sey var zaten satılan. Doğal sanunlar, çeşit çeşit tadımlık ikram edilen şaraplar, dogal bitkiler, şile bezi kiyafetler… saymakla bitmez. Doğa yeşillik zaten harika. Bir de o dönem maya takvimine göre kıyametin şirince den kopmaya başlayacağı olayi vardi. 🙈🙈

  2. İzmir'de tatil için bir otele gittiğimizde otel bizi Şirince'ye götürmüştü. Harika otantik bir yer. Güzel hediyelikler aldık, kahve ve kurabiyeler yedik. Burada bahsettiğin bazı yerleri es geçtik o yüzden tekrar gitmek lazım:) Teşekkürler.

  3. Gitmek isteyim bir türlü gidemediğim bir yer Şirince. Bu sene gitmeyi planlamıştık ama pandemi her şeyi bozdu. Şirince'yi yine yazılardan takip etmeye devam umarım en kısa zamanda gidebilirim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu