ekonomi finanspara

Patreon Nedir, Nasıl Üye Olunur, Nasıl Para Kazanılır

Patreon Nedir

Patreon Nedir?

Patreon sistemi, 2013 yılında kurulan ve o zamandan itibaren çalışmaya devam eden bir bağış fonu sistemidir. Sam Yam ve Jack Conte’nin kurduğu Patreon platformu crowfund mantığının çevrimiçi ortama taşınmış halidir diyebiliriz. 


Kuruluş amacı; müzisyenler, gazeteciler, çevrim içi yayın yapanlar ya da içerik üreticileri için gelir kaynağı olmasıdır. Bu şekilde çalışan birkaç sistem daha bulunuyor. Ancak Patreon sistemi ile bu kuruluşların arasında çok ince bir fark vardır. Diğer kitle fonlama hizmetleri, bir proje için yardım toplar. 

Patreon ile yapılan yardım ise direkt olarak proje sahibine ulaşır. Şöyle örnek verebiliriz; bir tarafta duvar örmek için tuğla bağışlarsınız, diğer tarafta tuğla alması için ustaya para ödersiniz. İkisi de aynı kapıya çıkıyor diye düşünebilirsiniz. Fakat buradaki püf noktası hangisinin amaca uygun olduğudur.


Patreon Sistemi Nasıl Çalışır?


Önceden Youtube gibi büyük sosyal medya platformları, içerik üreticileri için pastadan büyük paylar veriyordu. Bu sayede cazibesi gittikçe arttı ve arz talep konusunda makas farkı açılmaya başladı. Artık üreticiler pastadan dilim değil, kırıntıları toplar hale geldi. Bir de üzerine ödeme yöntemlerinin değişmesi ve video üzerinden para kazanma şartlarının zorlaşması ile içerik üreticileri bağış fonu oluşturabilecekleri Patreon sistemine akın etmeye başladı.

İnsanların favori içerik üreticisine bağış yaparak desteklemesiyle patron ve üreticiyi buluşturan Patreon’da, birçok içerik üreticisi daha sağlam ve devam ettirilebilir bir gelir kaynağı elde ediyor. 

Patreon sistemi çok katmanlı üyelikler sunuyor. Bağışlar dolar olarak yapılıyor ve 1 dolardan başlayıp 1.000 dolara kadar bağış yapılabiliyor. Her sunucu için bu katmanlar değişiklik gösterebilir. Bağış yapmak isteyen bir kişi öncelikle sisteme üye olmalıdır. Daha sonra aylık ya da yıllık olarak bağış yapma taahhüdü veriliyor. Ancak bu seçim bir kere yapılabildiği için bağışçı ilk seferde en uygun kararı vermelidir. İçerik üreticileri içinse ayrı bir üyelik formu gerekmektedir.


Patreon Sisteminden Kimler Faydalanabilir?


Patreon sistemi ile bağış toplayan kullanıcılar yaptıkları sunumlar için daha fazla zaman ayırabiliyor. Youtube, İnstagram ve diğer sosyal medya platformları üzerinden içerik yayını yapan kişiler, genellikle sabit bir işte çalışmaya devam ediyor. Hal böyle olunca yeni içerik sunmak ve yayın yapmak için kısıtlı zamanları oluyor. 


Örneğin; müzik, tasarım, bilim gibi araştırma ve hazırlık süreçleri uzun olan bir kanal sahibi boş vakitlerinde bu işi yapabiliyor. Ancak onlarla daha uzun süre etkileşim halinde olmak isteyen takipçileri bağış yaparak maddi olarak yardımda bulunabiliyor. Kısaca Patreon sisteminden herhangi bir şekilde içerik üreten herkes faydalanabiliyor.

Patreon sisteminde kullanıcı olmak aslında çift taraflı bir etkileşimdir. Sistemde bağıştan faydalananlar kadar bağış yapanlar da kullanıcı olarak adlandırılabilir. “Patreon” kelime anlamı itibariyle “patron” demek oluyor. Yani bağış yapan kullanıcılar bir nevi bağış yaptıkları kişilerin patronu olmuş sayılabilir. Fakat bu patron çalışan ilişkisi standartlardan biraz daha farklıdır. 


Reel anlamda bir patron için yönetici gözü ile bakabiliriz. Ama bu platformda patron olduğunuzda yardımda bulunduğunuz içerim üreticisi yine kendi prensipleri ile çalışır. Ancak diğer takipçi ya da abonelerinden farklı olarak size özel hizmetler alabilirsiniz. Sadece bağışçılar için özel olarak hazırlanan videolar, blog sayfaları, müzikler gibi farklı kategorilerde farklı özel içeriklere ulaşabilirsiniz.

Patreon Sistemine Nasıl Üye Olur?


Patreon dünyaca çok yaygın olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni adı duyulur olmasının en büyük nedeni Türkçe dil desteğinin olamamasıdır. Bu yüzden ortalama İngilizce seviyesinde yabancı dil bilmeyenler bağışçı ya da üretici üyeliği yapmak biraz zorlaşıyor.

Bağış yapmak için üye olmak istiyorsanız Patreon sayfasını açın. İlk defa üye olmak isteyenler için sağ üst köşede “Sing in” yani kaydol butonunu göreceksiniz. Burada istenen üyelik forumunu doldurarak kısa sürede üye olabilirsiniz. Daha sonra bağış yapmak istediğiniz proje sahibini yine sağ üstte bulunan arama çubuğu ile bulup bağış yapmaya başlayabilirsiniz.

Patreon sistemi ile bağış yardımı almak isteyenler için üyelik şekli biraz daha farklı. Yine aynı şekilde sayfanın sağ üst kısmında yazan “Create on Patreon” yani Patreon hesabı oluştur yazan buton ile üyelik işlemleri başlıyor. Bu kısımda size hangi kategoride içerik sunduğunuzu, içeriğin 18 yaş altı için uygun olup olmadığını, kullandığınız para birimini (dolar, euro, pound), özel ürün sunmak isteyip istemediğinizi ve hesabınızı bir sosyal medya hesabınız ile eleştirip eşleştirmeyeceğinizi soruyor. 


Bu adımdan sonra üyelik tamamlanmış oluyor. Ancak temel bilgileriniz için ayrıntıları ayarlamanız çok önemlidir. Her şey tamamsa artık bir patron ya da üretici hesabına sahipsiniz demektir.
Patreon Nedir

Patreon Sistemi İçin Üyelik Ücretli Mi?


Patreon, üyelik işlemleri için herhangi bir ücret talep etmiyor. Üyelikten sonra bağışçılar için herhangi bir şekilde komisyon kesintisi gibi bedeller alınmıyor. Buraya kadar olan her şey ücretsiz olarak sunuluyor. Ancak içerik üreticileri için “lite, pro, premium” olarak üç seçenek sunuluyor. 

Eğer üretici isterse bu üç üyeliğin birinden faydalanabilir. Seçilen üyeliğin bedeli, Patreon ile kazandığınız aylık gelirin yüzdesi üzerinden hesaplanır. Bu üyelikler sayesinde öncelikli müşteri desteği, Patreon atölyeleri, özel iş ortağı yöneticisi gibi pek çok imkân sunuluyor.

Patreon Sisteminde Bağışçıların Ayrıcalıkları Nedir?


Patreon kullanıcılarının, diğer deyimle bağışçıların elde edeceği ayrıcalıklar tamamen patronu olduğu üreticiye bağlıdır. Örneğin bir YouTuber için bağışta bulunuyorsanız, onun belirlediği katmanlar için ayrı ayrı avantaj bulunmaktadır. 

En düşük ücretli katman için videolara erken erişme olanağına sahip olabilirsiniz. Bu katmanlar arttıkça üyeler için canlı bağlantılar, hediyelik aksesuarlar, video ya da sitede isim gösterimi gibi daha farklı ayrıcalıklar edinebilirsiniz.

Patreon Sisteminde Nasıl Para Kazanılır?


Elbette her işin özünde para kazanma amacı vardır. Hem severek iş yapıp hem de para kazanmak hepimizin hayalidir. Özellikle gününüzde popüler olan YouTuberlar gibi video türünde içerik üreticileri için hem para kazanıp hem de rahatça içerik üretmek bir hayli zor diyebiliriz. 

Patreon sistemi, bir yanından para kazanıp bir yandan da içerik üretmeniz için tasarlanmıştır. Buraya kadar gerekli olan tüm bilgileri verdik. Şu aşamada ise bir an önce nasıl para kazanabileceğinizden bahsedeceğiz.

Patreon sisteminde pazarlama çok önemlidir. Yaptığınız içerik, prensipleriniz, bağışçılar için sunduğunuz ayrıcalıklar gibi konular aslında sizin reklamınızdır. Çünkü bu ayrıcalıkları siz belirlersiniz. Bağış yapmak isteyen bir kullanıcı, bağış katmanlarını incelediğinde tatmin edici bir hizmet almak ister. Bu yüzden fedakâr davranmalı ve sizden neler beklendiğini saptamalısınız. Bu sayede daha hızlı ve daha yüksek meblağda para kazanabilirsiniz.

Popülaritesini artırarak devam eden Patreon platformunda, verilere göre 100000’den fazla içerik üreticisi aylık 2 milyondan fazla kullanıcıdan gelir elde ediyor.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

31 Yorum

  1. Bu patreon sistemi her alanı kapsıyor mu acaba? Şu an henüz küçük bir youtuber ım. Belki ileride düşünebilirim.Tabi benim alanımı kapsıyor ise! Bir de yeniliklere ayak uydurmak lazım. Mutkaka birileri için çoook faydalı bir çıkış olacaktır.

  2. Bir çok alanda patreon için yazı örnekleri yazdım isteğe göre
    Internet üzeri yayın yapan bir-çok kişi patreona başvuru yapıyor
    En son youtube da yeni kanal açmış birinin yazısını düzenledim ilgilenenler için oldukça açıklayıcı bir paylaşım olmuş

  3. Patreon kelimesi bu ara sık sık karşıma çıkmakta ama bilmedigim bir site oldugu için patreon link olan url ye girip hiç bakmamıştı patreonun sosyal içerik paylaşılan bir platform oldugunu hurpost sayeside ögrenmiş oldum youtuber arkadaşlara tavsiye edecegim thank youu very much

  4. İlk kez duyduğum bir platform patreon bu hıza nasıl yetişiriz bilmiyorum. Her gün yeni bir platform ve gerçekten hepsine yetişmemin mümkün olmadığını düşünüyorum ama yenilikleri de yakalamak lazım off kafamda deli sorular 🙂

  5. Ben bir minecraft modu yapacağım ve o moda özel bir site yapacağım sitemenpatreon linkimi koyup bağış alabilirmiyim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu