ekonomi finans

Yatırım Nasıl Yapılmalıdır?

 

Yatırım

 Para biriktirerek ve tasarruf yaparak yatırım nasıl yapılır sorusunu yanıtlamış oluyoruz. Paranın değer kaybetmemesi adına yatırım aracına dönüştürülmesi hayati önem taşıyor.

Elinize toplu para geçtiğinde onu doğru karar vererek bir yatırım aracına kolaylıkla dönüştürebilirsiniz. Paranın değer kazanması için çok sayıda yatırım seçenekleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada önemli olan yatırım öncesinde ilk araştırmanın çok iyi yapılmasıdır. Gelişi güzel araştırma yapmadan yatırım yaptığınızda zarar etmeniz kaçınılmazdır. Yatırım işlemini gerçekleştirirken ana kural; risk ve kazanç dengesinin her daim çok iyi ayarlanmasıdır. Yatırım için ayrılan para miktarı genellikle sınırlı oluyor. O nedenle sınırlı olan kaynağın etkin biçimde kullanılması yanında nasıl ve nereye yatırımın yapılacağı da hayati önem taşıyor. Doğru bir yatırım yapabilmek için özellikle nereden başlanacağını bilmeniz gerekiyor.

Paranın Değer Kazanacağı 10 Yatırım Aracı

Paranın değer kazanabilmesi için yukarıda da bahsettiğimiz üzere, iyi bir yatırım nasıl yapılır sorusunun cevabını bilmek gerekiyor.

Döviz

Yabancı ülkelere ait paraların tümü döviz diye tabir ediliyor. Ülkemizde en fazla tercih edilen döviz ürünleri; Euro ile Amerikan doları olduğunu söyleyebiliriz. Dövizi yatırım aracı olarak seçtiğiniz takdirde kendinizi riske atmış oluyorsunuz. Tabi ki risk haricinde karda elde etmeniz mümkündür. Ayrıca döviz yatırımızı değerlendirmek için vadeli hesapta tercih edebilirsiniz. Bankadan döviz vadeli hesap açarak; döviz gelirinden ve bu geliri karşılayan faizden de gelir elde edebilirsiniz.

Altın

Önemli yatırım araçları içerisinde yer alan altın, huzursuz ortamı çok seviyor. Dünyada gerçekleşen gelişmelere göre altın talebi de doğrudan etkileniyor. Uzun vadede birikim aracı olarak altın karşımıza çıkıyor. Yalnız yatırımı tamamen altına yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Yatırım yapmayı uygun görüyorsanız; bankalardaki altın yatırım fonlarından ve altın hesaptan yararlanabilirsiniz.

Repo

Kısa dönemden oluşan menkul kıymet belirli zamandan sonra ilk satıcısı tarafından tekrar alınabiliyor. Geri alınan bu işlem, repo olarak adlandırılıyor. Repo işlemlerinin konusu olan menkul kıymetleri şöyle sıralayabiliriz:

  • ·         Hazine bonoları
  • ·         Kamu ortaklığı idaresi
  • ·         Devlet tahvilleri
  • ·         Toplu Konut idaresi tarafından ihraç olan borçlanma senetleri
  • ·         Banka bonoları
  • ·         Borsada işlem görmüş olan borçlanma senetleri
  • ·         Banka garantili bonolar

Mevduat

Günümüzde en garantili yatırım araçları içerisinde; döviz veya Türk lirası türünden mevduat hesabına yatırılması geliyor. Bu aracın garantili olmasındaki ana neden; kazancın net bilinip altına inme durumunun da olmamasıdır. Yalnız mevduat her zaman kişiyi kazançlı çıkarmayabiliyor. Çünkü kişiye altındaki veya dövizdeki dalgalanmalar daha kar sağlayabiliyor.

BES

BES yani bireysel emeklilik aracılığıyla birikim yapmanız mümkündür… BES’in en önemli avantajı; devlet tarafından getirilen %25 gelir vergisi olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; 300 TL’lik birikim yaptığınızda sizin BES hesabınıza 350 TL yatmış oluyor

Gayrimenkul Alımı

Son dönemlerde kişinin cebine kar sağlayan yatırım araçlarının başında gayrimenkul geliyor. Gayrimenkul alımında, çevresinin prim sağlamasına dikkat ediniz. Çünkü prim sağlayan yerlerden alınan gayrimenkuller sizin daha çok karlı çıkmanızı sağlar.

Devlet Tahvili

1 seneden uzun vadeli borç ihtiyaçlarını devletin karşılayabilmesi için Hazine Müsteşarlığı borçlanma senetleri ortaya çıkarıyor. Böylelikle devlet; belirlenen faiz, vade ve tarihte ödeme gerçekleştirmeyi teminat altına alıyor.

Yatırım Fonu

Halktan toplanan paraların karşılığında yatırım fonları birtakım portföylerin yönetilmesini sağlıyorlar. Sermaye piyasasındaki araçlardan oluşturulan portföyler; hisse senedinden, altından ve hazine bonosundan oluşuyor.

Sanal Paralar

Kripto paralar günümüzde en fazla tercih edilen yatırım araçları arasında geliyor. Özellikle Bitcoin, kripto paraların içerisinde tercih edilme açısından ilk sırada geliyor. Bitcoin, internette büyüyen para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Herhangi bir kurum ya da devlet Bitcoin’in arkasında bulunmuyor.

Yatırımın Olmazsa Olmaz Kuralları

Geleceğin yatırım araçları araştırılırken birtakım kuralları da göz önünde tutmak gerekiyor.

Yatırım Amaçlarının ve Önceliklerinin Belirlenmesi

Yatırım yaparken ilk olarak, amacının ve hedefinin belirlenmesi gerekiyor. Yatırım hedefinin belirlenmesi özellikle başarının temel kuralını oluşturuyor. Koyulan hedefler özellikle yatırımdan beklentilerinizi ve riskleri direkt etkiliyor. Bu durumda yatırımın yönlendirilmesine etki ediyor.

Yatırım Planı Oluşturun

Yatırım planı yaparak karşınıza çıkabilecek riskleri bertaraf edebilirsiniz. Yatırım hedeflerinizle ihtiyaçlarınızı netleştirip sonrasında süresine de karar verebilirsiniz.

Yatırımınıza Zaman Verin

Yatırıma paranızı koyacağınız zamanı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. Yatırım zamanını belirlerken türünü de belirleyiniz. Aynı zamanda hangi risklerden oluştuğunu da ele almanız gerekiyor.

Masraflarla Komisyonları Göz Önünde Bulundurunuz

Seçtiğiniz tüm yatırım türlerinde hem masraflar hem de komisyonlar ön plana çıkıyor. Yatırım fonlarına örneğin yatırımlar yapmayı düşünüyorsanız; fon yönetim ücretini ödemelisiniz. Borsada yatırım yapmayı düşünüyorsanız; alış/satış komisyonları, hesap açma ve hesap bakım ücretlerini baz alan hizmet bedellerini mutlaka ödemeniz gerekiyor.

Yatırım Portföyünün Çeşitlendirilmesi

Yatırımın ana kuralları içerisinde; riskin artmasına bağlı olarak getirisinin artması geliyor. Yatırım portföyünü çeşitlendirerek; farklı sektörlere ve risk seviyelerine göre yatırım yapabilirsiniz.

Böylelikle düşük risklerden daha çok getiri elde edersiniz. Özetle geleceğin yatırım araçları belirlenirken; getiri ile risk dengesinin çok iyi sağlanması gerekiyor.


  Tavsiye Yazısı : Gebelik Şekerine Dikkat

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu