sağlık

Gebelik Şekerine Dikkat

 

Gebelik Şekeri

 Gebelik şekeri neden olur sorusunun cevabı anne adaylarını yakından ilgilendiriyor. Anne adayının sağlıklı bebek dünyaya getirmesi için beslenmesine çok dikkat etmesi gerekiyor.

Gebelik şekerine dikkat edilmesi özellikle; bebeğin aşırı büyümesi, erken doğum ve daha pek çok sorunu da bertaraf ediyor. Gebelik şekeri sorununun ortadan kaldırılması için; kalori ve yağ alımı azaltılıp tam tersi olarak lif miktarı da artırılmalıdır. Gebelikte yapılan egzersizler, şeker seviyesinin normal tutulması açısından da çok öneme sahiptir. Gebelik şekeri; anne adayının gebelikte karşı karşıya kaldığı sorun olarak karşımıza çıkıyor. Anne adayının doğumu gerçekleştikten 6 hafta sonra şekeri de normale dönüyor. Normalde gebe kalmadan evvel böyle hastalarda şeker hastalığı yoktur. İlk 3 ay içerisinde gebelikte kandaki şeker seviyeleri normal seyrediyor. Bu sorunun toplumda görülme oranı %1 ile 14 arası değişmekle birlikte yaklaşık %5-7 dolaylarında da görülüyor. Gebelik şekeri belirtileri aynı zamanda hem coğrafi hem de etnik farklılara da bağlıdır.

Gebelik Şekeri Nedenleri Nelerdir? Kimler Risk Altındadır?

Diyabet rahatsızlığı daha önce olmayan kadınlarda, gebeliğin ikinci yarısından itibaren ortaya çıkabiliyor. Bebek doğduktan sonra annede oluşan şeker problemi de son buluyor. Gebelikle birlikte hormonların yükselmesi dokularda insülin direncini ortaya çıkarır. Annenin bebek karnındayken insülin gereksinimi artar.  Bebeğin anne karnında büyüyüp gelişmesi, insülin gereksinimiyle bağlantılıdır. Bu durumda direkt kan şekerinin yükselmesine sebep olur.

Gebelik şekeri riskini taşıyan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

  • ·         Obezite kadınlar
  • ·         Ailede şeker problemi olanlar
  • ·         30 yaş üstü kadınlar
  • ·         Daha önce iri bebek doğuranlar

Gebelik Şekeri Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelik ve doğum esnasında oluşması muhtemel komplikasyonları önlemek, bebeğin sağlıklı kalmasını sağlayabilmek için kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutunuz. Tedavinin sürdüğü zaman zarfında doktorunuz sizden egzersiz yapıp, sağlıklı beslenmenizi tavsiye edecek. Bunların yanı sıra gerek gördüğünde ilaç tedavisi de isteyebilir.

Sağlıklı Beslenme

Gebelik şekeri tedavisi için öncelikle sağlıklı beslenme şarttır. Kan şekerinizi kontrol alıp, çok kilo almayı engellemek için doğru besinler tüketiniz. Doktorunuza ideal hamilelik kilonuzu danışabilirsiniz. Uzmanlar gebelik esnasında çok kilo vermeyi de önermiyorlar. Ayrıca doğru yiyeceklerle birlikte porsiyonlarda çok önemlidir.

İlaç

Gebelik diyabeti problemi yaşayan kadınların %10-20’si normal kan şekeri düzeylerine ulaşabilmek için insülin kullanırlar. Doktorlar gebelik diyabetini kontrol etmek için hastaya; insülin enjeksiyonu ya da oral kan şekeri tabletlerini yazabiliyorlar.

Kan Şekerinin İzlenmesi

Hamilelerin mutlaka kan şekerini doktora danışarak kontrol altına alması gerekiyor. Günde 4-5 defa gerek gördüğü takdirde doktor gebeden kan şekerini kontrol etmesini ister.

Düzenli Egzersiz

Düzenli egzersiz yaparak hem hamile kendisini hem de bebeğinin sağlığını korumuş olur. Egzersiz yaparak kan şekerini düşürebilirsiniz. Egzersizle ayrıca hücrelerin insülin duyarlılığı da artmış oluyor. Bu durum doğrudan vücudun şeker taşımasında daha az insülin ürettiği anlamına geliyor.

Gebelik Şekeri Teşhisi Nasıl Konur?

Gebelik şekeri teşhisi, gebenin ilk muayenesinde ortaya çıkabilir. İlk muayene esnasında gebenin şeker riski değerlendirmesi yapılabilir. Gebeye kan ölçümü yapılarak o doğrultuda tedavi uygulanmaya başlanır. Muayene esnasında ilk açlık kan şekeri ölçümü yapılmalıdır. Açlık kan şekeri kontrolü genel olarak şeker hastalarının %75’inde tanımlanabiliyor. O yüzden yüksek risk gruplarında ilk haftalarda mutlaka şeker yükleme testinin yapılması gerekiyor.

Diyabet hastalığı riski düşük olan gebelere 24 ile 28. haftalarda şeker tarama testi yapılmalıdır. Test 50 gram gerektiğinde 100 gram şekerle 2 basamaklı yapılabiliyor. Belirtmiş olduğumuz testlerin bebeğe ve anneye zararlı olduğunu belirten hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Test için hastaya verilen sıvıdaki şeker, miktarı ortalama üç dilim baklavadaki şekeri temsil ediyor. Metabolizma hızlı şekilde belirtilen şeker miktarını normale döndürebiliyor. Bu testte şeker yüklemesi bebeğe yapılmıyor. Test bazı gebeleri çok zorluyor. Özellikle bazı gebe kadınlar aç karna şekerli su içince tansiyon düşmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklarla karşılaşabiliyorlar. O nedenle gebelik teşhisi için test yapılırken mutlaka gebenin yanında yakını olması gerekiyor.

        

     Tavsiye Yazısı : Kalp Ritim Bozukluğu (Aritmi) Nedir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu