faydalı bilgiler

Günlük Hayatı Kolaylaştıracak Pratik Bilgiler
Bilindiği üzere şehir hayatının en büyük dezavantajı hemen hemen herkesin zamanının;  trafikte, iş yoğunluğunda ve toplantılarda geçmesidir. Kim istemez ki zamandan kazanmayı ya da hayatının kolaylaşmasını… Özellikle eve adım atar atmaz sakin, güvenli ve rahat anlar yaşamak her insanın isteğidir. İşte biz de, siz değerli okurlarımız için hayatı kolaylaştıran pratik bilgiler konusuna değinmek istedik.

Mutfakta Kullanılacak Pratik Bilgiler

1. Çilek reçeli ya da çilekli pasta yapmak istediniz fakat vaktiniz kısıtlı. Eyvah! O kadar çileği nasıl ayıklarım diye düşünüp, yapmaktan vaz mı geçeceksiniz?  Tabi ki hayır. Öncelikle yapmanız gereken bir pipet temin etmek olmalıdır. Pipet yardımıyla çilekleri kolayca ayıklamak mümkündür. Pipet çileklerin yeşil yapraklarını ve orta kısmını kolayca çıkarmada yardımcı olur.

2. Ekmekleri keserken dağılması herkesin başında ki dertlerdendir. İşte bu durumdan kurtulmak aslında çok kolay. Nasıl mı?  Ekmeği ters çevirin,  o her zaman alıştığınız yönden değil de tam ters yönünden kestiğinizde farkı göreceksiniz.

3. Tatlı yapmak istediniz ama pandispanya keklerinizin arasına kremayı sürebilmek için ikiye ayırma işlemini yaparken hala bıçak mı kullanıyorsunuz?  Devir zaman tasarrufu yapma devri, bıçağı bırakın onun yerine ipi alın. Gerek mutfakta kullanılan ipler gerekse normal dikiş ipleri, tercih sizin. Maksat keki kolayca ikiye ayırabilmek.

4. Mikrodalga da ısıtılan yemeklerin genel özelliğidir kuruması ya da katı olması.  Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için;   yiyeceği ısıtırken mikrodalga fırına bir bardak su koymalısınız.

5. Buzdolabında duran yumurtalar bayat mı yoksa taze mi emin değilsiniz.  O zaman yumurtaları oda sıcaklığında ki suya atıp;  batarsa taze,  su üstünde kalıyorsa da bayattır diye ayırt etmek mümkündür.

Kişisel Hijyen İçin Hayatı Kolaylaştıran Pratik Bilgiler

1. Saç taramak bazen oldukça zordur ve zamanınızı alabilir. Bu olumsuzluktan kurtulabilmek için;  saçlarınızı kurularken havluyla nazikçe saçınızı ovun.  Havluyla saçınızı ne kadar az ovarsanız,  taramanız da bir o kadar kolaylaşacaktır.

2. Dişlerinizin renk görünümünden rahatsız mısınız?  O zaman,  geçici de olsa dişlerinizin beyaz ve parlak görünmesini sağlamak için muz kabuğunun iç kısmıyla ovmanız yeterli olacaktır. 

3. Ojeyi leke kalmadan çıkarabilmek için;  tırnaklarınıza koyu ve canlı renklerde oje sürmeden önce bol miktarda vazelin sürmeniz yeterli olacaktır.

4. Nefesinizi yemek kokularından kurtarmak için;  maydanozu bol miktarda çiğneyip yutmalısınız. 

5. Hobi çalışmaları sonrasında ellerinizde oluşan katran, yapıştırıcı ya da toprak kalıntılarını vereceğimiz pratik bilgi sayesinde yok edebilirsiniz. Temizlemek için ellerinizi vazelinle bolca ovarak sonrasında ılık suyla köpürtüp yıkayabilirsiniz. Lekelerin hızla akıp gittiğine şahit olacaksınız. 

Temizlikte Hayatı Kolaylaştıran Önemli Pratik Bilgiler

1. Balık yemeyi seviyorsunuz fakat kokusundan dolayı elinize bile almaya çekiniyorsunuz o zaman bizden size önemli bir pratik bilgi;  elinizi limonla ovmanız yeterli olacaktır.

2. Başta spor ayakkabılar olmak üzere çoğu ayakkabı belli bir süre sonra kokmaya başlar.  Ayakkabılarınızın kokusunu ortadan kaldırmak için sürekli yıkamalısınız. Ayrıca ayakkabınıza karbonat da döküp bir gece boyunca beklettiğiniz takdirde kokuların gittiğini göreceksiniz.

3. Ahşap aksesuarları kullanmayı seviyorsunuz,  fakat yüzeyde oluşturduğu çiziklerden dolayı tercih etmiyorsanız size altın değerinde pratik bir bilgi;  bir ölçek zeytinyağıyla sirkeyi karıştırarak yüzeyleri bu karışımla mümkündür ovmanız.

4. Evde beslediğimiz sevimli dostlar kedi ve köpeklerimizin tüyleri daima her yere dökülebilir.  Yüzeylerde ki kedi ve köpek tüylerini,  elinize plastik eldiven takarak temizleyebilirsiniz.

5. Fırın tepsisi ya da tost makinesi temizlemek oldukça marifet ister. Temizlik işini kolaylaştırmak için her ikisinde de mutlaka pişirme kâğıdı kullanmalısınız.  Ayrıca, fırın tepsisi ve tost makinesini yıkamadan öncede soda ya da karbonatlı su kullanmanız en doğrusu olacaktır. 
Umuyoruz, bu pratik bilgiler işinizi kolaylaştırır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

44 Yorum

 1. Bazılarını biliyordum, diğerlerini de yazınız sayesinde öğrendim. Bu pratik bilgiler gerçekten çoğu zaman kurtarıcımız olabiliyor. Çok teşekkürler faydalı bilgiler için 🙂

 2. Çok güzel şeyler öğrendim, yazdıklarından ilk kez duyduklarım da var.Tabi mikrodalga fırın kullanmayınca ve evde hayvan beslemeyince bu kısmı es geçtim ama bazılarını not aldım. Ekmeği tersten kesme orjinal, çileği pipetle temizleme de iyiydi. Bu arada karbonat çok yerde kullanılıyor, sen de yazmışsın, ayrıca dişlere sürünce de beyazlatıyor.

 3. çok faydalı pratik bilgiler paylaşmışsınız. Yatak ve halı temizliğinde de karbonat serpip süpürmek çok etkili oluyor. Bir de çaydanlıklara limonla ovup makinede yıkayınca resmen parlıyor. Bunlar da benden pratik bilgiler olsun

 4. Harika pratik bilgiler. Bazılarını duymuştum ancak bazılarını yazınızdan öğrendim. Akılda kalıcı olmuyor bu bilgiler. O yüzden ihtiyaç hâlinde dönüp bakılmalı tekrar buraya…

 5. Bu pratik bilgilerin hepsi de çok değerli özellikle çalışan hanımlar için . Pratik bilgilerin en sevdiğim kısmı ise ekmek kesme sanatı oldu dökülünce deliriyorum çünkü .

 6. Hayatı kolaylaştıran pratik bilgileri iyiki paylaşmışsınız. Bildiklerimin yanında epeyce bilmediklerim de varmış sayenizde öğrenmiş oldum. Özellikle vazelin detayı çok işime yarayacak👍👍

 7. Her biri günlük olarak ihtiyaç duyduğumuz pratik bilgileri ne güzel bir şekilde hazırlamışsınız. Çok sağ olun.
  Çoğu durumlar ile karşılaşırız ama bazılarının çözümünü bilmediğimizden sıkıntılar ile karşılaşırız.
  Baş ucu bilgileri olarak aklımızda bulundurmamız iyi olacak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu