sağlık

Kan Bağışı Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Kan Bağışı Yapmanın Faydaları Nelerdir?Herhangi bir yaralanma sebebiyle iç ve dış kanamaya sahip olan hastalar, kanser tedavisi görenler, kalıtsal bir kan bozukluğu olanlar, nakil hastaları gibi birçok hastanın kana ihtiyacı vardır. İhtiyacı olana elini uzatmak bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Empati ise böyle durumlarda devreye girmesi gereken en önemli noktadır.
Kan bekleyen hasta belki de sensin, belki de kardeşin, belki umutla hastane kapısında bekleyen anne ya da evlatsın. Olmama ihtimalin olma ihtimalin ile eş değerde. Ama kim bilebilir hangisinin ağır basacağını. Bunu düşünerek yapacağımız her kan bağışı mavi gökyüzüne umut olarak yansıyacaktır.

Aynı zamanda kan bağışı yapmanın kan verenin sağlığı için de birçok faydası bulunmaktadır. Bu iyilik ile bezenmiş insanlık görevinin karşılığı, sizin kendi sağlığınıza yaptığınız karşılık kadardır. Evde otururken hücrelerinizi yenileyemezsiniz. Ama kan vererek hücrelerinizi yeniler, gençleşmenize katkı sağlar, vücudunuzun direncini arttırabilirsiniz. Bir tek yenilenen hücreler değil ruhunuz da yenileniyor. Çünkü bir insanın mutluluğuna vesile olmak kadar ruha iyi gelen hiçbir şey ola
maz.

Bir Damla Bin Umut


Ayrıca kan vermeden önce birçok testten geçmeniz gerekmektedir. Uygunluk halinde kan bağışçısı olabilirsiniz. Tansiyon probleminiz varsa, hemoglobin veya demir seviyeleriniz normal değilse, kalp atış hızınız ve vücut ısınız normalin dışındaysa kan bağışında bulunamazsınız. Bu vesileyle kendi sağlık taramanızı da görmeniz mümkün olmaktadır. 

Sadakayı verenin rızkının artacağı gibi kan verenin de vücudundaki olumlu etkiler artar, yeniden şarj olmuş gibi kan yapan organlar uyarılır ve taze kan yapmaya sevk edilir. Kanınızı yeniler ve bu sayede psikolojinizi de olumsuz etkilerden arındırmış olursunuz. Zaten kan bağışçısı, kendisini böyle bir göreve yönelttiyse, topluma hayati bir hizmet sunarak, kendisi kaynaklı bir madeni paylaşıyorsa ruhu kötülüklerden arınmıştır. Kan bağışı yaparak bu seviyeyi yükseltmiş olur ve psikolojik olarak kendisini rahatlamış hisseder. 

Kan vermek can vermektir


2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, 10 yıl veya daha uzun süre kan bağışı yapan yaklaşık 150 binin üzerinde verilere bakılarak; kan bağışının kalp veya kan damarlarına (arterler ve venler) bağlı hastalıklara yani kardiyovasküler hastalıklara karşı uzun süreli koruyucu etki sağladığı sonucuna varılmıştır. Kardiyovasküler sistem, bedenimize oksijen götürmek için kanı kalbimizden ciğerlerimize, oradan da tüm vücudumuza taşır. 

Kardiyovasküler hastalığa sahip olanlar da  kalbin sağlıklı bir şekilde kan pompalayamaması, kapakçıların normal seyirde çalışmaması, kanın yapışkanlığının artarak damarlarda hasara sebebiyet vermesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Kan bağışı bunların önüne geçmektedir. Özellikle 6 ayda bir kan bağışında bulunmanın; kardiyovasküler sistem hasarlarını önleyici etkiye sahip olduğu aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini de azalttığı belirlenmiştir. 

Vücudun plazmasını yenilemesi 24 saat sürebilir. Kanın kendini yenilemesi 4-6 hafta sürebilir. Bu nedenle 8 haftada bir defadan fazla bağış yapmamak gerekmektedir. Kan verdikten sonra bir müddet dinlenmeli, aniden kalkmamalı, verilen içecekleri tüketmeli ve en azından kanın kendini yenileme süresi içerisinde dengeli beslenmek gerekmektedir.  

COVID-19’dan iyileşen insanlar kan plazması bağışlayarak hastalığa yardımcı olabilirler .
Plazmaları enfeksiyona karşı antikorlar içerebilir. Başka bir kişi bu plazmayı alırsa, vücutlarının virüsle savaşmasına yardımcı olabilirler. Eğer bu hastalığı yaşayıp atlatan birisiyseniz ve bağış yapmanızda hiçbir sakınca yoksa; COVID-19 sürecinde bağışçı olmak bu mücadelede etkin kahramanlardan birisi olduğunuz anlamına gelir. Mutlaka plazma bağışında bulunarak bu sürece katkı sağlamayı unutmayın.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Evet kan bağışı her açıdan çok faydalı gerçekten de. Hem kişisel hem sosyal anlamda faydaları var. Farkındalık oluşturan yazın için çok teşekkürler.

  2. Kan bağışçıları ve alıcıları için çok faydalıdır. Her ikisinin de sağlık için faydalı faydaları vardır.
    Bu arada reklamınız harika :).
    Dostluktan selamlar.

  3. Kan bağışı yapmanın bir çok faydası olduğunu biliyordum ancak bu yazıyı okuduktan sonra bilmediklerim de olduğunu fark ettim yazın güzel olmuş 🙂

  4. Bunu bizzat yaşamış biri olarak söylüyorum ki kan bağışı çok çok önemli..2019 yılında geçirdiğim bir ameliyat sırasında iç kanama geçirdim ve tekrar ameliyata alındım,acil kan gerekti tabii..4 ünite kan verilmiş bana, o kanları verenlerden Allah razı olsun..
    Bu nedenle verebilen herkes mutlaka kan vermeli büyük bir iyilik yapmış oluyor çünkü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu