teknoloji

Hologram Teknolojisi Nedir?

Geçmişten günümüze her daim teknolojinin hızla geliştiği söylenmektedir. Teknolojinin gelişmesindeki hız kelimesinden geçmişte anlatılmak istenen ile günümüzde anlatılmak istenen hız kavramı farklı boyutlardadır. Şöyle ki, on yıllar öncesinde de halk arasında kullanılan teknolojinin hızla geliştiğine dair söylem, teknolojinin beş on yılda bir güncelleştiğine ve yeni teknolojik sistemler bulunduğunu ifade etmek için kullanılırdı. 

Günümüzde ise insanlar teknolojinin hızla geliştiğini ifade ederken, günden güne çok kısa sürelerde artık yeni sistem ve teknolojik gelişmelerin yaşanmasını ifade etmektedir. Dolayısıyla teknoloji artık önü alınamaz şekilde hızla gelişmekte, her geçen gün hayatımıza yeni bir kolaylık yeni bir teknoloji harikası sunmaktadır.
Hologram Teknolojisi

Hologram Teknolojisi Nedir?

Bunlardan birisi son yıllarda ivme kazanan teknolojik gelişmeler sayesinde tanışılan bir sistem olan Hologram Teknolojisi ‘dir. Hologram teknolojisi basit bir anlatımla herhangi bir objenin üç boyutlu olarak lazerler vasıtasıyla yansıtılmasını sağlayan hareketli fotoğraflar teknolojisidir. Hologram teknolojisinde temel alınan hareketli görüntülen esas itibariyle söz konusu objenin önceden çekilmiş birçok fotoğrafıdır. İlgili fotoğrafların bir araya getirilerek lazerler vasıtasıyla üç boyutlu olması sağlanmış ve hareketli bir görüntü elde edilmiştir. 

Hologram teknolojisi ile yeryüzünde bir ağırlığı ve cismi boyutu olan herhangi bir objenin üç boyutlu fotoğrafları, lazerler vasıtasıyla kaydedilmekte, depolanmakta, ardından ise söz konusu objenin üç boyutlu fotoğrafları hareket ettirilebilme kabiliyeti ile birlikte çok boyutlu olarak ortama yansıtılmaktadır.

Bu teknolojik gelişme, halk arasındaki popülaritesini eğlence sektörü sayesinde kazanmıştır. Hologram teknolojisinin bir diğer adı da holografik teknoloji olarak bilinmektedir. Eğlence sektöründe hayatını kaybetmiş sanatçıların holografik teknolojiyle sahnedeymiş gibi hareketli ve üç boyutlu bir şekilde yansıtılmasıyla göstermiştir. 

Nitekim Michael Jackson ve Tupac, hologram teknolojisi kullanılarak sahneye çıkarılmış isimlerdendir. Hologram teknolojisinin kullanıldığı bir diğer eğlence dünyasındaki örnek ise Selami Şahin’in 50. Sanat yılı kutlamalarında hologram vasıtasıyla Zeki Müren ile yaptığı düet olmuştur.

Hologram Teknolojisi Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?


Yavaş yavaş artık günlük hayatın bir parçası olarak birçok sektörde kullanılmaya başlanmıştır. Ülkelerin askeri teknoloji ürünleri ve sistemleri, sanayi sistemleri ve görüldüğü gibi eğlence sektörü hologram teknolojisinin kullanıldığı alanlardan birkaçıdır. Hologram teknolojisinin birkaç yıl içinde evlerde görmek artık sadece bir hayal ya da film sahnesi olmaktan çıkmıştır. Günümüzde dahi, yeterli cihaz ve ekipmanı bulunan kimselerin evlerinde ve iş yerlerinde hologram teknolojisini kullandığını görmek mümkündür.

Hologram Teknolojisi ile Görüntü Nasıl Elde Edilmektedir?

Hologram teknolojisi ile herhangi bir objenin üç boyutlu olarak hareketli bir şekilde görüntüsünün elde edilebilmesi için öncelikle gerekli olan lazer ışınlarıdır. Hologramik görüntünün sağlanması ve sunulmasında ilk olarak lazerler çalıştırılır ve bu aşamada şekil ve ışık bakımından belirsiz görüntüler belirmektedir. Ardından söz konusu objenin çekilen banyo edilmiş fotoğraflarının lazerler vasıtasıyla yansıtılmaya başlamasıyla, objenin hareketli olarak üç boyutlu görüntüsü tüm açıklığıyla hologram teknolojisi ile yansıtılmış olmaktadır. 

Bu teknoloji ile herhangi bir objenin hareketli ve üç boyutlu bir görüntüsünün yansıtılabilmesi için boş ve temiz bir ortamın varlığı da gereklidir. Uygun ortam sağlanamadığı takdirde, sağlıklı görüntü elde edilememektedir.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. heryerde görmekteyiz ama merak edip bir defa bu nedir ne anlama gelir bakmamıştım hologram nedir diye birileri soru sorarsa artık verecek kadar bilgim oldu:)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu