emlak

Kandıra Gıda İhtisas Sanayisinde Son DurumYılan hikayesine dönen Kandıra Gıda İhtisas OSB’sinin mahkeme süreçleri tamamlandı. 15 yıla yakın bir süredir, bir türlü başlanamayan, kamulaştırma sorunlarıyla boğuşan Kandıra Gıda İhtisas OSB’deki çalışmalar sonunda başladı. Kandıra Gıda İhtisas OSB’deki çalışmaları gidip yerinde gördüm. İşte projede son durum. 

Kandıra Gıda OSB

İhale yapıldı ve izmitli bir firma ihaleyi alıp ilk kazmayı vurdu, projede ana yollar açıldı. Çalışmalar devam ediyor. Tatilde bile çalışmalar son sürat devam ediyordu. FETÖ ile ilgili tutuklamalar başladığında yönetimdeki bazı isimler de FETÖ ile ilişkilendirilmişti. Proje hayata geçirilmeye başlanacağı zaman Kandıra Gıda İhtisas OSB’nin bölge müdürü Hamit Eroğlu’ydu. FETÖ soruşturmasından 1 milyon TL kefaletle serbest bırakılan Hidayet Kadiroğlu’nun getirdiği bir isim olan Eroğlu, ayrıca osb parasını hesabında tutmakla, OSB çevresindeki arazileri yakın akrabalarına aldırmakla suçlanmıştı. Eroğlu’nun ardından Bekir Güre bu göreve atanmış ancak görevi kısa sürmüştü. Kandıra halkı artık ümidini kesmeye başlamış bölgedeki hareketlik yavaşlamıştı. 

Peki Kandıra Gıda OSB’de ne tür bir üretim olacak? Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ilk olarak dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Nihat Ergün tarafından gündeme getirilmişti.  Bacasız sanayi olarak bilinen Kandıra Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi alanı içerisinde peynir üretimi, fındık fabrikası, çikolata üretimi, şekerleme çeşitleri, süt ve süt ürünleri, et ürünleri, hazır gıda ve ambalajlama ile ilgili fabrikalar ve üretimler  olacak. Şu anki hedefleri 3 yıl içerisinde bu sanayinin bitirilmesi ve faaliyete geçirilmesi. 

Mehmet Başol’un öncülüğündeki GİOSB Yönetimi sesiz sedasız 25 Mart 2019 tarihinde projeye ilk kazmayı vurdu. Kandıra Yolu üzerinde bulunan F Tipi Cezaevi’nin yakınında, Çalköy mevkiinde yapılıyor. Kandıra Gıda İhtisas OSB projesini, ihaleyi alan Gökhan Soyer’in sahibi olduğu İzmit’li Goguser inşaat firması üstlenerek çalışmalara başladı. Şuanda  OSB alanı içindeki bağlantı yolları açılıyor, hafriyat işleri sürüyor. Projenin bu tempoyla en az üç yılda tamamlanması bekleniyor.

Özellikle bölge halkı için büyük bir umut ve iş sahası olacak sanayinin 10 bin kişiye iş imkanı sağlaması bekleniyor. Ayrıca kandıra ve çevresine de yararı dokunacak bu proje başka aksilikler çıkmadan tamamlanırsa farklı projeler de olacaktır.

Tavsiye Yazı: Kadastro Nedir? Kadastro Neden Yapılır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

26 Yorum

  1. Hayret yine detaylara girmişsin kandıra organize sanayisinin çocukluğunu gençliğini sayenizde ögrenmiş olduk birde bu durum sonunda birrrr offff çektik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu