emlak

Vefa Hakkı-Geri Alım Hakkı Nedir? Vefa Hakkı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?Vefa-geri alım-hakkı nedir, nasıl kullanılır? Vefa hakkı, gayrimenkulü satan kişinin, sattığı taşınmaz malı müşteriden yani alan kişiden geri alma hakkını saklı tutmasıdır. Diğer bir deyişle, taşınmaz malın satılması halinde eski sahibinin bu malı tekrar satın alma hakkına sahip olması durumu olarak tanımlanabilir. Buna geri alım hakkı da denir.


geri alım hakkı-geri alım sözleşmesiVefa hakkı nası kullanılır? Vefa hakkından faydalanabilmek için mutlaka noter huzurunda geri alım sözleşmesi imzalanmalıdır. Bu kurallar yerine getirilmediği sürece vefa hakkından faydalanmak mümkün değildir. 


Vefa hakkı süresi ne kadardır? Azami 10 yıllık bir vefa hakkı sözleşmesi yapılabilir. Bu sözleşme muhakkak noterde yapılmalı ve tapuya şerh verilmelidir. Yani tapu müdürlüğüne satılan gayrimenkulün tapusuna vefa hakkı olduğunu bildirip işletmesi gerekmektedir.


Vefa hakkı, yeni maliğin (gayrimenkulü alan kişi) taşınmaz mal üzerindeki haklarını ve tasarruf yetkilerini kullanmasına engel değildir.


10 yıl süresi olan geri alım sözleşmesi kuralları ihlal edildiğinde, vefa hakkı sahibi yetkili mahkemelere başvurarak hak talep edebilir. Hakim, vefa hakkı sözleşmesi maddeleri ve diğer deliller doğrultusunda gerekli kararı vererek mağduriyetin ortadan kakmasını sağlayabilir.


Geri alım hakkı-Vefa hakkı

Vefa hakkı başvurusunda hangi belgeler gereklidir? 

 • Noter onaylı dilekçe
 • Başvuranların ya da temsilcilerin nüfus cüzdanları ya da pasaportları
 • Taşınmaz niteliği bina ise deprem sigortası 

  Vefa hakkı başvuru için alınan ücretler

  • Binde 7,5 oranında damga vergisi
  • Satış anında resmi senet düzenleniyorsa işlemler için alınan harç
  • Resmi senet noterde düzenlenmiş ise binde 5,94 oranında tapu harcı
  • Vefa hakkı 10 yıl süresi dolduğunda maktu terkin harcı 

   Vefa Hakkı Sözleşme Örneği-Geri Alım Hakkı Sözleşme örneği

   Geri alım hakkı sözleşme örneği

   Tavsiye yazı: Ecrimisil nedir ve ecrimisil bedeli nasıl belirlenir?

   Engin Çilekci

   Keşfet, Öğren, Paylaş

   İlgili Makaleler

   40 Yorum

   1. Vefa hakkı nedir, bu hak nasıl kullanılır, geri alım sözleşmesi nasıl yapılır gibi vefa hakkı ile ilgili merak edilenlere yer vermişsiniz yazınızda. Teşekkürler. Böylece kimsenin aklında soru işareti kalmaz zannediyorum.

   2. vefa hakkı sözleşmesi gerçekten çok işe yarayan bir sözleşme ve hakmış şuana kadar vefa hakkını hiç duymamıştım çok iyi oldu teşekkürler.

   3. vefa hakkı sözleşmesi nedir, nasıl saklı tutulur gibi sık sorulan sorulara yanıt vermiş çok başarılı bir makale. Vefa hakkı ile ilgili hemen hemen her detay var bu yazıda. Ciddi bir emekle hazırlanmış belli

   4. Geri alım hakkı uygulaması ile ilgili yepyeni bilgiler öğrendim bu yazı sayesinde. Güzel bir hak olduğunu düşünüyorum. Önceden bilmediğim bir konuydu… Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için.

   5. Bu hakka sahip olabilmek için önce bir gayrimenkulümüzün olması ve sonrasında da o mülkü satmayı istememiz gerekiyor. Bizim yolumuz uzun daha. 🙂

    Bilgilendik; teşekkür ederiz.

   6. Evet vefa hakkı vazgeçilmek istenmeyen ama mecbur kalınan taşınmaz satışları için ileride alış önceliği için iyi bir imtiyaz saygılar.

   7. Herhangi bir yerde vefa hakkı (geri alım hakkı) konusu açılsa edecek hiçbir lafı olmayan biriydim – şimdi hiç değilse iyi kötü bir tanım cümlesi kurabilecek durumdayım. Okumak iyidir. = )

   8. Vefa hakkı nedir? Bu konu hakkında ufacık da olsa bir bilgim yoktu ama sayenizde öğrenmiş oldum. Tabi bu bilgimin icraata geçebilmesi için de üzerimde bir gayrimenkulüm olması gerekiyor sanırım 😊

   9. Vefa hakkını bende ilk defa duyuyorum, geri alma hakkını hukuk dersinden hatırlıyorum, faydalı bir bilgi oldu gayrimenkul işi yaparsam aklımda bulunsun
    Teşekkürler 🙂

   Bir yanıt yazın

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   Başa dön tuşu