emlak

Emlakçılık Ticaret Yetki Belgesi: Başvuru, Şartlar ve Genel Süreç

Emlakçılık taşınmaz ticareti yetki belgesi nedir, emlak yetki belgesi nereden ve nasıl alınır? Adım adım emlakçılık yetki belgesi başvurusu süreci…

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği ile emlak işletmelerinin taşınmaz ticaretini gerçekleştirebilmeleri adına zorunlu kılınan yetki belgesi uygulamasında, başvurular 5 Eylül 2018 tarihi itibarıyla başladı. Emlak yetki belgesi başvurularının yapılacağı ttbs.gtb.gov.tr adresi hizmete açılırken, yetkililer emlakçıların son başvuru tarihi olan 5 Aralık 2019  kadar başvuruda bulunabileceklerine dikkat çekiyor. Emlak yetki belgesi almak için tekrar uzatma yapıldı ve son tarih olarak 31 Ağustos 2020 tarihi verildi. Yeniden uzatılır mı? bilinmez.


Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelik kapsamında mesleki yeterlilik belgeleri olmayan emlak danışmanları için sınavlar başladı. Emlak danışmanlarının bu yıl sonuna kadar belgelerini almaları gerekiyor.


Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesiyle bazı meslek dallarına belge alma zorunluluğu getirildi. Buna göre, mesleki yeterlilik belgesi olmayan emlak danışmanları, Aralık 2019 itibarıyla bu sektörde faaliyet gösteremeyecek. 


Emlak Yetki Belgesi Yönetmelik Şartları


Madde 6. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için;


Ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı ,gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarların kendileri  (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesini almış olması gerekmektedir.Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla taşınmaz ticaretiyle ilgilenen, gelir vergisi veya kurumlar vergisi kaydı, ayrıca meslek odası kaydı bulunan ve halk eğitim merkezleri veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odaları tarafından verilen eğitim sonucunda, taşınmaz ticareti ile alakalı sertifika almış olan tacirler ile esnaf ve sanatkarlarda 6. maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilmiş olan mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Madde 10. (1) İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gereklidir.


6’ncı maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen kişiler ile işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin orta öğretim veya yüksek öğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denk kabul edilen yurt dışı öğretim kurumlarından mezun olmaları halinde mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.


Kimler Taşınmaz Ticaret Yetki Belgesi Alabilecek?

 1. Taşınmaz Ticareti ile ilgili, alanında bir lise veya üniversite diploması olan kişiler.
 2. 05.06.2018 tarihinden önce vergi mükellefi ve meslek odasına kayıtlı olarak adınıza kayıtlı iş yeri sahibi,
 3. Var olan bir işletmede satış pazarlama elemanı olarak çalışmak isteyen kişiler.

Aranan Şartlar Nelerdir?

 1. On sekiz yaşını doldurmuş olması,
 2. En az lise mezunu olması,
 3. MEB bağlı kurumlardan alınmış mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması,
 4. İflas etmemiş, iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması gereklidir.
 5. Konkordato ilan etmemiş olması,
 6. Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp,  dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, hırsızlık, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, terörün finansmanı, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş olmak veya ticaret ve sanat icrasından yasaklanmamış olması.

Adım Adım Emlak Yetki Belgesi Başvuru Süreci

 1. Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi sayfasına girilecek.
 2. Yetki belgesi başvuru sayfasında nüfus cüzdanı bilgileri ile üyelik kaydı yapılacaktır.
 3. Girilen bilgilerin doğru olup olmadığını da kimlik paylaşım sisteminden kontrol edilecek ve sisteme başarılı şekilde giriş sağlanacaktır.
 4. Ardından “Yeni Başvuru- Onaylanan Başvurular Reddedilen Başvurular” şeklinde oluşan menüden “Yetki Belgesi Başvurusu” linki (url) kullanılacak. Buradaki ticari ya da esnaf işletmesi tercihlerine göre MERSİS üzerinden yetkili işletmeler görüntülenecektir.
 5. Buradaki kontrollerde işletmeye ait herhangi bir yanlış bilgi bulunuyorsa, işletmenin bağlı bulunduğu Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurulacak.
 6. Sisteme diploma, taşınmaz ticareti sertifikası ve meslek odası kayıt belgelerinin yüklenmesi gerekecek.
 7. İlgili istenen belgelerin yüklenmesinin ardından başvuruyu tamamla butonuna basacaksınız. 
 8. Tamamlanan başvuru işlemi incelenmek üzere ilgili Ticaret İl Müdürlüğü’ne gönderilecektir. Onaylanan veya reddedilen başvurular da yine bu sayfa üzerinden takip edilebilecektir.


Emlakçılık Yetki Belgesi 5 yılda bir yenilecek ve başka birine veya firmaya devredilemeyecek.


Tavsiye yazı: Vefa Hakkı-Geri Alım Hakkı Nedir? Vefa Hakkı Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

30 Yorum

 1. Hocam bu belge olmadan emlak alım satım aracılık hizmetleri verilemeyecekmi artık
  Ben emlak ofisi açmayı düşünüyordum en kısa sürede bu belgeyi almam lazım galiba son başvuru tarihini kaçırmadan

 2. Bence iyi bir çözüm olmuş fakat
  bu işin fakültesi üniversitesi olmalı…
  Milletin kanını emdi ETİĞİ olmayan vicdansız emlakçılar.
  En azından okulu olursa İş etiği –ahlak bilgisi anlatılır,öğrenirler

 3. Bir kaç hafta önce de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca bazı mesleklere yeterlilik belgesi getirildi, icra ettiğiniz emlak işine de böyle bir belgenin getirilmesi şaşırtmadı beni, bu belgeler ile bakanlıklar her şeyi kayıt altında tutmayı hedefliyor anlaşılan.

 4. Son birkaç senedir emlak sektörü neredeyse tükenme aşamasına geldi. Aslında sektördeki denetimsizlik biraz da işi bu noktaya getirmiş olabilir. Emlak yetki belgesi belki bu başıboşluğu bir nebze hafifletir. Şahsi fikrim ise emlakçılığın (yada komisyonculuğun) tamamen kalkması. Ev sahibi ve alıcı veya kiracı arasında bir aracı olması büyük bir yük. Özellikle düşük gelirli olanlar için çok daha büyük bir yük. Emlakçılar kızacak belki buna ama hiçbir bilgisi, eğitimi olmayan, işten anlamayan birçok kişi emlakçılık yapıyor. Haksız mıyım? Emlak sektöründe çalışan biri olarak siz de böyle düşünmüyor musunuz sayın admin? Bu durumun sizi de olumsuz etkilediği konusunda zannediyorum hemfikiriz. Bu iş devam edecekse mutlaka sıkı tedbirler alınmalı, ciddi düzenlemeler getirilmeli. Emlakçılar yetki ve sorumluluklarla donatılmalı. Bir de piyasayı özellikle kaçak çalışan emlakçılardan arındırmalı. Belki o zaman ortam biraz daha rahatlar.

 5. Aslında uzun zamandır mevcut ama bazılarının tarihleri doldu ve şuan dolmak üzere olanlar da mevcut güzel ve verimli bir uygulama olmuş gibi duruyor

 6. Merhaba Deniz Hanım öncelikle bu kıymetli yorumunuz için çok teşekkür ederim.
  Evet dediğiniz gibi sektörde gerçekten, çok büyük bir denetimsizlik mevcut Emlak sektörü Aslında Türkiye'nin bir çok sektörüne göre daha çok para kazandıran bir sektör fakat diğer sektörler gibi hak ettiği, değeri görmeyen de bir sektör dünyanın bir çok yerinde çok Saygın çok iyi ve güzel bir iş olarak kabul gören emlakçılık sektörü.
  Türkiye'de ayakçılık gibi bir sektöre dönüştü, demişsiniz ki emlakçılık ortadan kalksa daha iyi olur. Burada çok büyük bir yanılgı içerisine girmişsiniz.
  Hiç Kimse demez ki marketler ortadan kalksa biz gidip direkt toptancıdan alsak veya toptancı da ortadan kalksa Biz Direkt gidip tarladan üreticiden alsak çünkü neden gitmezler? daha maliyetli o kadar zamanları yok kendilerini çok fazla yormak istemiyorlar, emlak sektörü de aynen bu şekilde bir kişi kendine daire bulmak için sabahın köründe çıkıp gece yarılarına kadar sağda solda daire aramak veya resminden gördüğü bir daireye gidip bakmak için dünya kadar yol gelip sonra hayal kırıklığına uğrayıp geri dönmek veya Türkiye'de birçok daire sahibi kendi dairesi hakkında bile tam olarak bilgi sahibi olmadığı için karşındaki alıcıya tam olarak bir bilgi veremeyeceği için ve birçok alışverişte sıkıntı yaşandığı, eksik bilgi sahibi olduğu için bu tip sıkıntıların bu tip Bilgi eksikliklerinin yaşanmaması ayrıca birçok dolandırıcılığın önüne geçilmesi için aynı bir market gibi, bir toptancı gibi, bir Galeri gibi veya bir servis gibi emlakçılıkta bir aracı kurum daire,arsa,tarla vesaire Bunları almak isteyen insanlara daha detaylı bilgi vermek daha iyi bilgi sahibi yapmak ve istek odaklı nasıl bir şey aradıklarını nasıl bir mutfak aradıklarını kaç metrekare aradıklarını günlerce veya haftalarca veya aylarca aramadan direk onlara bir seçenek olarak sunum bu seçenekler arasında tercih edilen yerleri göstererek.
  İnsanları daha az zaman kaybına ve işlerinden daha fazla feragat etme verilen daha fazla mazot yakma mallarına daha fazla telefon görüşmesi araştırma yapmalarına engel olmak için kolaylık sağlamak için kurulan bir sektör. Ayrıca şu an emlakçıdan daire arsa alınacak diye bir kanun zorunluluğu yok şuan, herkes ister mal sahibinden ister emlakçıdan ister bankadan ister icradan istediği gibi mal sahibi olabiliyor.Evet size Burada şu konuda katılıyorum ciddi bir denetimsizlik var devlet eliyle de denetlenmeli ama burada en çok iş kime düşüyor alıcı ve satıcıya alıcı Emlakçıya komisyon vermemek için bakkala kırtasiyeye kapıcıya vesaire yerlere benim Daire mi sat diye bildirilmeyecek. çünkü bildirdiği zaman O bakkalı o kapıcıyı bırak emlakçı yapmış oluyor. Alıcılar da gidip emlakçıdan yer baktıktan sonra daha sonra gidip oraya sahibini bulabilmek için markete bakkala kapıcıya bu ev sahibini bize bul sana şu kadar para verelim yani Emlakçıya 3000 lira verecek s veya 5000 lira verecekse o adama bin lira 2000 lira gibi teklif edip emlakçı yapmayacaklar. veya Emlakçıya gidip dairesine 300.000 liraya bir Emlakçıya gidip emlakçı tanıdık diye 280 bin liraya bir arkadaşına 290 bin liraya başka bir arkadaşına 320 bin liraya başka bir Emlakçıya gittiği zaman da 340 bin liraya aynı daireyi bırakmayacak. Çünkü birkaç tane emlakçı gezen müşteri satan kişinin emlakçılara farklı farklı fiyat söylemesinden dolayı çok söyleyenlere üç kağıtçı gözüyle bakmasına neden oluyor. Artı emlakçının daha önce getirip gezdirdiği müşteriye, tanıdığı halde daha sonradan yalnız geldiği zaman Emlak Komisyonu vermemek için Emlakçıya haber vermeden satışını yapıp emlakçıyı devre dışı bırakmaya çalışmayacak. Yani alıcı da satıcı da gerçekten dürüst olursa emlakçılık sektörünün ben biraz daha düzeleceğine inanıyorum.

 7. Emlakçılık konusunda yine de ikna olmadım 🙂 Şaka bir yana, işinizi ne kadar önemsediğinizi şu detaylı mesajınızdan dahi anlamak mümkün. Bu anlamda yorumuma bu denli detaylı bir açıklama getirmeniz beni çok mutlu, bunun için teşekkür ederim. Aslında neredeyse konuyla ilgili hemfikiriz. Yurtdışında bu mesleğin saygın meslekler arasında olmasının nedeni, denetim mekanizmalarının çok iyi işlemesi ve bu işi gerçekten işinin ehli insanların yapıyor olması. Ülkemizde de benzer uygulamalar (denetleme vs.) olursa, bizler de bu mesleğe bakışımızı elbette değiştirebiliriz. Tekrar teşekkür ederim ilginiz için. Saygılarımla 🙂

 8. Ben teşekkür ederim, ülkemizde de yavaş yavaş olsa da düzenlemeler yapılıyor ama yeterli değil tabiki de İnşallah daha hızlı ve iyi olur saygılar.

 9. Bir dönem ben de çıraklığını yapmadan ustalığını yapmaya çalıştım bu işin ancak başarılı olamadım. Kahvede oturan ayaklı emlakçılar sizden daha çok kazanınca canınız sıkılıyor. O zamanlarda da bahsediliyordu bu belgelerden, denetimlerden ancak kulak asan yoktu. Şimdi nasıl olacak bilemiyorum. Umarım gayrimenkul danışmanlığı hak ettiği statüye kavuşur.

 10. Bizde öyle umuyoruz İnşallah düzelir emlak piyasasının sıkıntısı denetlemeler ve yaptırımlar iyi yapılmalı ayrıca alıcı ve satıcılarda bilinçli olmalı çok teşekkürler.

 11. Aslında birçok işte olduğu gibi emlak sektöründe de böyle bir belgenin olması ıyi bir şey bence..bildiğim kadarıyla yurt dışında da bu alanda bu tip uygulamalr sözkonusu ve randevu sistemi ile çalışıyorlar..Umarım bu uygulama bu işi yapan kişilere kolaylıklar sağlar..

 12. Emlakçılık konusunda yasal yeterlilik getirilmesine çok sevindim ama inşallah sadece para toparlamak için yapılmış bir uygulama değildir. Gerçekten de düzgün bir eğitim veriliyordur.

 13. Evet çoktan yapılması gereken bir uygulamaydı. Bence Geç bile kalındı, Umarım bundan sonra, alıcı ve satıcı ile ve devlet kanalı ile daha sık denetimler yapılarak. Emlak sektöründe bir raya oturturlar.

 14. Aslında bu tam olarak bir eğitim belgesi değil, Emlak Danışmanlığı kursunu bitirdikten sonra Ticaret yapılabileceğine dair Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesidir. saygılar.

 15. Emlakçılık Ticaret ve yetki belgesi bence, çok iyi düşünülmüş bir proje, en çokta emlakçılar için iyi olacağını zannediyorum. En azından berberi, bakkalı ve kahvecisi emlakçı olarak kendini tanıtmaz ve emlakçıların işini elinden almaz insanlarda daha bilinçli olur ve gerçekten emlakçılık, yapan kişilerle bu belgeye sahip olan kişilerde iş yapar.Bu belgeyi almak isteyenler ile ilgili çok güzel bir yazı hazırlamışsınız ellerinize sağlık.

 16. Ben Emlak yönetimi mezunuyum..11 Yıldır bu meslegı meslek olarak benimsemiş biri olarak icra ediyorum. Her meslekte oldugu gıbı bu işin de erbabı olmayan emek harcamadan para kazanmak ısteyen uyanıkları var. Alıcıların secici olması gerekıyor. Ayrıca bu meslek o teferruatlı derın bılgı gerektıren bır meslekki sadece sunum yapmak işin cok kucuk bır kısmı. Bu işi alıcı ve satıcının aracısız yapmaları demek , işlerini guclerını bırakıp bu işin pesınde olmaları demektır. ve Her satıcı evın yakınında yasamıyor. Yurtdısında ve baska ıllerde olanlarda var.

  dolayısıyla yorum yaparken etraflıca degrlendırıp işi uzmanına bırakmak en dogrusu

 17. Ne güzel işinizi hakkı ile yapmanız bende 20 senedir. Bu işle ilgilenen biri olarak söylediklerinize katılıyorum. Ama ön yargılar hep asıl mesleği emlakçılık olmayan insanların yanlışları iş bilmemezlikleri ve aç gözlülükleri yüzünden oluşuyor.Aslında çok değerli bir meslek olan emlakçılık sektörüne gerçek emlakçılar ve devlet eliyle sahip çıkmak gerekli teşekkürler.

 18. ttbs ye başvurdum onaylandı gözüküyor ama yan kutucukta mesleki belge ekle diyor ben bütün belgeleri eklemiştim üzerini tıklayınca …başvurunuza ait mesleki eğitim belgesi bulunmaktadır -Daha fazla sayıda yükleme yapabilmek için Ticaret İl Müdürlüğüne başvurunuz notu var ekranda. bu normalml i ne yapmam gerekiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu