emlak

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 Ev en önemli yatırım aracı olarak karşımıza çıkıyor. O nedenle ev alırken nelere dikkat edilmeli konusu hayati önem taşıyor.

Yatırım yapmak, ikamet etmek gibi nedenlerle alacağınız evleri çok iyi araştırmanız gerekiyor. Evi satın almadan önce detaylı şekilde araştırma yaparak sonradan yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçmiş olursunuz.  Ev alım satım işlemlerinde gerçekleşen küçücük hatalar hem mülk sahibine hem de alıcıya büyük zararlar veriyor. Bütçe başta olmak üzere satın almayı istediğiniz evin özellikleri ve ödeme tercihleriniz ev alırken dikkat edilecek hususların başında geliyor. Evin tapu ve belediye kayıtları, fiziki yüz ölçümü, masraf gerektirdiği ya da gerektirmediği, oda sayısı gibi pek çok konu incelenmesi gerekiyor.

Ev Alırken Dikkat Edilecek Önemli Noktalar

Ev alırken nelere dikkat edilmeli konusu yukarıda da bahsettiğimiz üzere hayati önem taşıyor. Ev alırken göz önünde bulunduracağımız noktaları şöyle açıklayabiliriz:

Yasal Detayların İncelenmesi

Ev alırken dikkat edilecek noktalar hem inşa halindeki hem de ikinci el evlerin satın alımında göz önünde bulundurulması gerekiyor. İlk olarak evin; kat mülkiyetine veya kat irtifakına dikkat edilmesi gerekiyor. İnşası süren evlerde mutlaka kat irtifakına bakmalısınız. İnşası tamamlanan evlerinde iskân ve kat mülkiyeti belgelerinin olup olmadığına özellikle bakınız. Kat mülkiyeti, iskanı ve kat irtifakı olmayan evler sizin yasal problem yaşamanıza sebep olur. Aynı zamanda iskanı olmayan binalardan ev alırken de projeyi oluşturan firmanın güvenli olması da hayati önem taşıyor. Ev satışını gerçekleştirecek firma çok iyi araştırılıp güvenilir olduğundan da emin olunması gerekiyor. Böylelikle karşılaşabileceğiniz zararların önüne de geçebilirsiniz. Ayrıca binanın iskân olmasına ve iskanın alınmasıyla beraber onaylanmış olan çizim projesi haricinde ekleme olup olmadığı da çok önemlidir. Tüm belirttiğimiz bu noktalara ilave olarak ev üzerinde haciz olup olmadığını da araştırmalısınız. Haczi ancak üzerinize aldıktan sonra daireyi almanız mümkündür.

İsteklerinizi, İhtiyaçlarınızı Belirleyiniz

Ev alırken dikkat edilecek önemli noktalardan biri de ihtiyaçların ve isteklerin göz önünde tutulmasıdır. Bu duruma; işin ve çocukların okullarını örnek olarak verebiliriz. Satın almayı düşündüğünüz ev bir projeye aitse o zaman sunulacak sosyal olanakları da incelemeniz gerekiyor. Evin şehir merkezine uzaklığı ve büyüklüğü de önem teşkil ediyor.

Evin İşçiliğini ve Kullanılan Malzemesini İnceleyiniz

Ev alırken dikkat edilecek hususlar denildiğinde kullanılan malzemelerle birlikte işçilikte ele alınmalıdır. Ev yapımında kullanılan malzemelerin kalitesinden tutunda işçiliğine kadar çoğu konuya dikkat etmeniz gerekiyor. Almayı düşündüğünüz evin rutubetli olup olmadığına ve güneş alıp almadığı da dikkat edilecek konular içerisinde yer alıyor. Ev seçimi esnasında ses ve ısı yalıtım gibi hususlara da önem vermelisiniz. Böylelikle hem konfor hem de yakıt tasarrufu açısından büyük avantaj sağlamış olacaksınız.

Depreme Dayanıklı Olması

Ülkemizde hepimizin bildiği üzere deprem kaçınılmaz bir gerçek… O nedenle ev alırken depreme dayanıklı olup olmamasına çok dikkat ediniz. Almayı düşündüğünüz evin kesinlikle deprem yönetmeliğine uyması gerekiyor. Evin zemin yapısı, depreme dayanıklı olması gerekiyor.

Evin Fiyatını Detaylı İnceleyin

Evin konumu başta olmak üzere pek çok özelliğini dikkate alınız. Evin büyüklüğü fiyatını direkt etkiliyor. Eve değerinden çok bedel ödememek adına net metrekaresini ve brütünü çok iyi bilmeniz gerekiyor. Ayrıyeten evin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını da kesinlikle gözlemleyiniz.

Evin Konut Kredisine Uygunluğunu Araştırınız

Ev alırken konut kredisinden yararlanmayı düşünüyorsanız, satın almayı düşündüğünüz evin konut kredisini ayrıntılı inceleyiniz. Konut kredisi alırken; kat mülkiyeti, evin yaşı ve iskân gibi noktalar mutlaka incelenmelidir.

Konut Kredisi Başvurusunda ve Tapu İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hem konut kredisine başvururken hem de tapu işlemlerinde birçok noktaya dikkat edilmesi gerekiyor. O noktaları detaylı şekilde aşağıda şöyle sıralayabiliriz:

Ev tapusu alırken nelere dikkat etmeli sorusunun cevabını iyi bilmek gerekiyor. Onun için şu noktaları dikkate almalısınız:

  • ·         Evi beyan ederken tapuya aldığınız fiyatı baz almanız gerekiyor.
  • ·         Sizden istenen evrakları eksiksiz hazırlayınız.
  • ·         Tapu harcını kim ödeyecek onu önceden netleştirmek gerekiyor.

Konut kredisi başvurusunda dikkat edilecek noktalar şunlardır:

  • ·         Sigorta ile alınan dosya masraflarının detaylı öğrenilmesi.
  • ·         Bankaların sunduğu kredi çeşitlerinin karşılaştırılması.
  • ·         Otomatik ödeme talimatının verilmesi başta olmak üzere kredi kartı vb. yan ürünlerin sorun teşkil etmesi.
  • ·         Ödeme planının bütçeye göre oluşturulması.
          
       Tavsiye Yazısı : Şizofreni Nedir?

ta   

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu