ekonomi finanspara

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi notu, 18 yaşını geçmiş her birey için çok önemli bir konudur. Kredi notu, kredi ve kredi kartı ürünlerini alabilmenizi sağlayan ve sizin finansal ödeme alışkanlığınızı ölçen bir enstrümandır. Kredi notu düşük olan bireyler, bankaların gözünde, güvenilmez, borç verilmemesi gereken biri olarak gözükmektedir. Bir kişi bankadan kredi alabilmek için yüksek bir kredi notuna ihtiyaç duyar, bunun için de daha önce aldığı kredi kartı borçlarını düzenli ödemiş olması gerekir.
Kredi Notu Yükseltme

Kredi Notu Sıralaması

Findeks kredi notu puan cetveline göre 0-699 puan aralığına sahip kişiler çok riskli olarak adlandırılır. Bu kişiler, gelir belgesi olmayan, işten çıkarılmış, borçlarını aksatmış, haciz kaydı oluşturulmuş veya hiç kredi kartı almamış kişilerden oluşur.
Sonraki puan dilimi olan 700-1099 ise orta riskli olarak adlandırılırlar, bu kişiler muhtemelen kredi alamazlar, alsalar bile çok az tutarlarda olabilir. Bu kişiler sürekli olarak borçlarını zamanında ödemeyen kişilerdir.
1100 ile 1499 arası puan dilimi ise az riskli kişilerden oluşur. Ödemelerini normalde aksatmayan, ancak çok fazla kredi borcu olduğu için yeni bir krediye karşı riskli bir profil çizen kişilerden oluşurlar. Üzerinde hiç borcu olmamasına rağmen en az 3-4 kez borcunu gününde ödemeyen kişilerde bu profile girerler.
1500-1699 arası puan dilimi ise, iyi nota sahip kişilerden oluşur. Bu kişiler genelde borçlarını zamanında ödeseler de banka kredileri veya kredi kartlarıyla çok haşir neşir olmadıkları için kredi notları çok iyi değildir. Daha sık kredi kartı kullanıp, kredi çeken kişiler kısa sürede çok iyi puan dilimine yükselebilirler.
1700-1900 arası puan dilimi ise sık sık bankadan kredi çeken, borçlarını hiçbir zaman aksatmayan ve şu anda üzerinde çok fazla kredi borcu veya kredi kartı borcu olmayan kişilerdir. Bu kişiler çok kolay bir şekilde yüksek limitli bir kredi kartı alabilir ve kredi çekebilirler.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı aslında yukarıda gizli, yüksek kredi notuna sahip olan insanların alışkanlıklarını edinmeniz veya bu nota sahip olmalarını sağlayan etmenleri sizin de sağlıyor olmanız kısa sürede kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Kartını Daha Çok Kullanın

Kredi notunuzu yükseltmek için belli bir süreliğine kredi kartınızı daha sık kullanmaya başlayın ve hatta belli bir süre düzenli olarak sadece kredi kartı ile harcama yapın ve ay sonunda ödemesini de yapın. Bu şekilde kredi kullanım yoğunluğunuz artacak ve kredi notunuz kısa sürede yükselecektir.

Ufak Krediler Çekin

1000TL ve 2.000 TL gibi ufak ihtiyaç kredileri çekip geri ödeyin, bu şekilde kredi notunuz çok kısa sürede yükselebilir. Kredi kullanım yoğunluğunuz artacağından dolayı, kısa bir süre içerisinde kredi notunuz iyi bir puana erişmiş olacaktır.

Mevduat Hesaplarını Kullanın

Bankanın mevduat hesaplarını kullanıp faiz geliri elde etmeniz kısa süre içerisinde kredi notunuza olumlu etki yapacaktır, çünkü mevduat hesabına sadece parası olanlar yatırım yapabilir. Mevduat hesabı kullanın, faiz geliri elde edin ve bu şekilde kısa sürede kredi notunuzu yükseltin.

Kredili Mevduat Hesabı Açın

Kredili mevduat hesapları, eksiye inebilen özellikte hesaplardır. Örneğin vadesiz TL hesabınızın bakiyesi sıfırlandığı zaman, kredili mevduat hesabı devreye girer ve hesabınızı eksiye indirerek de kullanmaya başlayabilirsiniz. Eksiye inen tutar, 250 TL, 500 TL veya 1,000 TL olabilir. Vadesiz hesabınıza para girişi olduğunda önce kredili mevduat hesabına olan borcunuz kapanır ve daha sonra artıya geçersiniz. Yani kredili hesaptan 500 lira kullandıysanız, hesabınıza 1000 lira yattığında sadece 500 lira vadesiz hesaba geçecektir. Kredili mevduat hesabı kredi kullanım yoğunluğunu artırabildiği için kısa sürede kredi notunuza artı puan olarak yansıyacaktır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Krediye hiç bulaşmamak en iyisi ancak şu dönemde o da zor görünüyor. Kredi notumu eskiden Findeks'ten öğrenebiliyordum. Şimdi var mı acaba ücretsiz bir şekilde öğrenebileceğim bir yöntem?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu