teknoloji

Teknolojinin Getirdiği Faydaları ve Zararları Nelerdir?

 

Teknoloji


Teknolojinin faydaları ve zararları günümüzde en çok tartışılan konuların başında geliyor. Teknoloji; insanların hayatını kolaylaştıran onlara konfor kazandıran etkenlerin başında geliyor.

 Bilgisayar, otomobil ve telefon gibi aletlerin tümü teknolojiyi kapsıyor. Haberleşmeden tutunda eğitime, alışverişe kadar pek çok alanda teknoloji ön plana çıkıyor. İnsanın yaşamını kolaylaştıran teknolojinin geçmişi aslında çok eski dayanıyor. Teknoloji terimi çok geniş çerçeve içerisinde bulunuyor. Teknoloji, insanların yaşamını kolaylaştırırken bir taraftan da onlara yarar sağlayacak maddelerin ve malzemelerin üretimini sağlıyor. Ülkelerin seviyelerini anlayabilmek adına teknolojinin güçlü bir etken olduğunu söyleyebiliriz. Bir ülkenin teknolojisi geliştikçe kendisi de büyük oranda gelişme kaydediyor. İnsanların isteklerinin ve ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol üstlenen teknoloji; aynı zamanda çevrenin gelişmesine, değişmesine ve dönüşmesine de yardımcı oluyor. Bu eylemleri teknoloji; süreç, yöntem, bilgi ve beceri aracılığıyla yapıyor. Tüm bu bilgiler ışığında; teknolojinin zararları ve yararları çok iyi bilinmelidir.

Teknolojinin Faydaları Nelerdir?

  • ·         Ölüme sebep olan çoğu hastalık teknoloji sayesinde fayda bulmuştur. Teknolojik makine ve aletlerle birçok hastalık çözüme kavuşturulmuştur.
  • ·         Hem endüstride hem de sanayide kısa zamanda onarım, üretim, bakım ve montaj yapımında teknolojinin faydası çok büyüktür.
  • ·         Tıp dünyasında tahlillerin, DNA analizlerinin ve ameliyatların gerçekleşmesinde rol oynuyor.
  • ·         Günlük yaşamda mutfaklarda kullanılan beyaz eşyalar ve küçük ev aletleri de teknolojinin bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor.
  • ·         Ulaşıma da büyük faydası bulunuyor.
  • ·         Bilgisayar, tablet ve akıllı tahtalar eğitim sektörüne büyük katkılar sağlıyor.
  • ·         Takip sistemleri, güvenlik kameraları, telsiz ve alarm gibi etkenler suçluların yakalanmasında önemli görev üstlenmiştir.
  • ·         Medya alanında da teknolojinin yeri çoktur. Fotoğraf makineleri, uydu sistemleri, kamera sistemleri ve ses kayıt cihazları teknolojiye önemli katkı sağlıyor.
  • ·         Modern hızlı trenler, arabalar, otomobiller, uçaklar, yatlar ve hava araçları insanlığa büyük hizmetler veriyor.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin faydaları yanı sıra zararlarını da çok iyi bilmek gerekiyor. Genel anlamda teknoloji zararları şöyle açıklanabilir:

Görme Problemleri

Teknoloji zararları denildiğinde ilk akla gelen problemlerin başında görme geliyor. Bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerle devamlı haşir neşir olmak göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Teknolojik aletler devamlı kullanıldığı takdirde miyopla hipermetroba sebep oluyor.

Öfke Kontrolü

Teknoloji bağımlılığıyla birlikte ortaya çıkan öfke kontrolü kişinin önemli ölçüde yaşam kalitesini etkiliyor. Öfke kontrolü olan kişiler, tüm gün kendilerini sinirli hissederler. Bu durum teknolojinin sebep olduğu en önemli sonuçlar arasında yer alıyor.

Bağımlılık

Teknolojinin zararları denildiğinde ilk bağımlılık konusu geliyor. Bağımlılık konusu hem çocukları hem de yetişkinleri olumsuz etkiliyor. Bir kişinin teknolojiye bağımlı olduğu ona devamlı bakma ihtiyacından belli oluyor. Teknoloji bağımlılığı günümüzde en büyük toplumsal yaralar içerisinde yer alıyor.

Kanser Hastalığı

Teknoloji fazla kullanımı daha çok kanser hastalığına sebep oluyor. Telefonlardaki yüksek sar değerleri özellikle kişinin kanser olmasına sebep oluyor.

Boyun Ağrısı

Teknolojik cihazlarla çok uğraşanlarda boyun ağrısı problemi yaşanabiliyor. Devamlı bilgisayar başında olmak boyun ağrısına sebep oluyor. Bilgisayar başında otururken boyun pozisyonunda devamlı kalmakta o bölgede ağrılara neden oluyor.

Sosyal Becerilerde Zorluk

 Diğer bir teknolojik zararlar arasında sosyal becerilerde zorlanma geliyor. Bilgisayarda çok vakit geçiren çocukta sosyal beceri anlamında da bozulmalar yaşanıyor. Böyle çocuklar yeni kişilerle tanıştıklarında içlerine dönük davranışlar sergiliyorlar. Sanal dünyaya tamamıyla odaklandıklarından gerçek hayata dair hiçbir etkiyi göremiyorlar. İnsanları tanıma iletişim noktasında büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bütün bu bilgileri ele aldığımızda, teknolojinin zararları ve yararları her iki bakımdan da ön planda tutulması gerekiyor.


Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu