teknoloji

Halka Açık Bir Wi-Fi’ye Bağlanmak Güvenli mi?

 

Halka Açık Bir Wi-Fi’ye Bağlanmak Güvenli mi?

 Halka açık Wi-Fi ücretsiz olması sebebiyle çoğu kişiye cazip geliyor. Kafelerde, otellerde, alışveriş merkezlerinde ve daha pek çok alanda halka açık kablosuz ağlar kullanılıyor.

Halka açık Wi-Fi’ye ücretsiz ve kolay bağlanabiliyor fakat bu ağların çok büyük güvenlik riski oluşturduğunu söyleyebiliriz. Şifresiz kullanılan halka açık Wi-Fi’ler güvensiz kablosuz ağlar grubunda yer alıyor. Güvensiz ağların içerisine siber saldırganlar sızdığında şöyle sorunlar başınıza gelebilir:

  • ·         Kredi kartı başta olmak üzere birçok önemli bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.
  • ·         Ağ üzerinden gerçekleşen konuşmalarınız dinlenebilir.
  • ·         Sahte sitelere yönlendirilebilirsiniz.

Ücretsiz halka açık Wi-Fi’nin çok yaygınlaşması çalışanlara büyük rahatlık oldu. İnsanlar diledikleri yerden laptoplarıyla işlerini rahatça halledebiliyorlar. Fakat bu rahatlığın bedeli olduğunu da kesinlikle unutmamak gerekiyor. Özellikle halka açık Wi-Fi’nin risklerini çok az kişinin bildiğini söyleyebiliriz. Mağduriyet yaşamamak adına kendinizi koruyacağınız, bilgilerinizi güvende tutacağınız yöntemleri mutlaka öğrenmelisiniz.

Herkese Açık Wi-Fi Riskleri Nelerdir?

Halka açık Wi-Fi hizmetinin ücretsiz olması ve her yerde bulunabilmesi tüketicilere çok cazip geliyor. Ağ bağlantısını kurmak için özellikle doğrulama istememesi, bilgisayar korsanlarına da büyük avantaj sağlıyor. Ağ üzerinden bilgisayar korsanları güvenli olmayan cihazlara kolayca girebiliyorlar. Direkt erişim noktası ile iletişim sağlanması haricinde bilgileriniz başka tarafa iletilebilir. Halka açık Wi-Fi’nin en tehlikesi bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesidir. Halka açık Wi-Fi’i bağladığınız bilgisayar üzerinden göndermiş olduğunuz tüm bilgiler korsanlara ulaşır. Sistemlerde kullandığınız güvenlik bilgileri, kredi kartı bilgileri ve e-postalar tümüyle korsanlar tarafından ele geçirilir. Bilgisayar korsanları bilgilerinize ulaştıktan sonra sisteme girip rahatça sizin adınıza hareket edebilir.

Güvenli olmayan Wi-Fi bağlantısı sayesinde bilgisayar korsanları kötü amaçlı yazılımları da dağıtabiliyorlar. Ağ aracılığıyla dosya paylaşımına izin verdiğiniz takdirde korsanlar hiç zorlanmadan bilgisayarınıza virüslü yazılım yerleştirirler. Bilgisayar korsanları ayrıca bağlantı noktasının tam kendisini bulurlar. Bağlantı noktasını bulduktan sonra popüler yazılım aracılığıyla yükseltmenin sunulduğu pencerenin açılmasını sağlarlar. Kullanıcı bu pencere üzerine tıkladığında kötü amaçlı yazılımda hemen açılır. Özellikle mobil Wi-Fi kullanımı yaygınlaştıkça halka açık Wi-Fi’yle ve internet güvenliğiyle alakalı pek çok sorunda ortaya çıkması bekleniyor. Yalnız belirttiğimiz riskleri ortadan kaldırdığınız takdirde içiniz rahat şekilde halka açık Wi-Fi kullanabilirsiniz.

Halka Açık Wi-Fi Ağları Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Wi-Fi güvenliği artırma yöntemleri çok çeşitlidir. Halka açık Wi-Fi ağlarından kaynaklı sorunları bertaraf etmek için bazı önlemlerin mutlaka alınması gerekiyor. Halka açık Wi-Fi ağları güvenliğini şöyle sağlayabilirsiniz:

Erişim Noktalarındaki Kaliteyi ve Sayıyı İyi Yönetin

İlk olarak doğru kablosuz ağ ortamı seçip sonra erişim noktasından başlayarak onu çoklu lokasyonlara yayabilirsiniz. Aynı şekilde kablosuz ağ ortamını bir erişim noktasından başlayarak diğer noktalara limitsiz sayıda yaymanız mümkündür. Erişim noktalarını güzel şekilde düzenleyip grup haline getirdiğinizde çok tutarlı sistemin oluşabileceğini söyleyebiliriz.

Kablosuz Ağ Güvenliğinin Olduğu Paketlerden Edinin

Ortak kablo ağını kullanırken bilgi sızmalarını engelleyecek güvenli yazılım kullanabilirsiniz.

VPN kullanın

Halka açık Wi-Fi kullanırken güvenliği ön planda tutmak için mutlaka “Bir Sanal Özel Ağ (VPN) kullanmalısınız. VPN sayesinde; bilgisayar korsanları sizin bağlantınızın ortasına kendisini konumlandırırsa dahi veriler yine korunmuş olur. VPN’in en önemli özelliği verileri güçlü şifrelemesidir. Bilgisayar korsanlarının geneli kolay şifreleri tercih ederler.

SSL Bağlantıları Kullanın

Bankacılık işlemlerini gerçekleştirdiğiniz ya da kişisel verileri ilettiğiniz işlemlerde “URL” adresine SSL (https) yazınız. Daha sonra anahtar sembolüne tıklayıp sertifikanın gerçekte hangi kuruluşa ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Belirttiğimiz noktalara ek olarak halka açık Wi-Fi güvenliğini şu şekilde de sağlayabilirsiniz:

  • ·         Bilgisayarınızdaki açık konumdaki tüm paylaşımları kapatınız.
  • ·         Kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi Bağlantısını mutlaka kapalı tutunuz.
  • ·         Ortak ağlara bağlanma esnasında “otomatik bağlan” butonuna tıklayınız.
  • ·         Bilgisayarınızın güvenlik duvarını aktifleştirerek, kullanmayı kesinle ihmal etmeyin.
  • ·         Zorunlu kalmadıkça kredi kartıyla alışveriş yapmayınız.
  • ·         Bankacılık işlemlerinizi resmi mobil uygulamalardan yapınız.
               
            Tavsiye Yazısı : Kaliteli Bir Uyku İçin Öneriler

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu