teknoloji

Yapay Zeka Nedir

Yapay Zeka

 Son dönemlerde dünya genelinde yapay zekâ kavramı çok konuşulan konuların başında yer almaya başladı. İnsan zekâsı temel alınarak tasarlanan makineler, yapay zekâ olarak adlandırılıyor.

İnsanların düşünme yöntemleri analiz edilip o doğrultuda yapay zekâ oluşturulmuştur. Bu kavramın tarihi 1940’lı senelere kadar uzanıyor. Aynı zamanda yapay zekanın, Turing machine dönemine kadar da geçmişi bulunuyor. Yapay zekâ çalışmalarında; insanların yaptığı eylemlerin bilgisayar tarafından yapılması ele alınıyor. Belirtmiş olduğumuz zekâ türü sayesinde makineler karmakarışık problemleri dahi çözüyor. Özellikle aklın ve zekanın gerektirdiği problemlerde kolaylıkla bilgisayar ile çözüme kavuşalabiliyor. Yapay zekâ bazı işlevleri yerine getirebilmesi için insanlardan yardım alır. Karışık verilerin kalıplarını tanımlamak, insanların almış oldukları kararları uygulamak ve tecrübelerden faydalanmak adına insanların bilgisine ihtiyaç duyuyor. Yapay zekâ sistemlerinde ilk gözlemleme işlemi yapılır. Gözlemlerden sonra daha önce belirlenen parametreler doğrultusunda gözlemlenen kavram tanınmaya çalışılır. Yapay zekâ uygulamaları, özellikle içerisinde yer aldığı durumları detaylı inceleyip o doğrultuda sorunları çözüme kavuşturmak için çalışmalara başlar.

Yapay Zekâ Nasıl Çalışır?

Yapay zekâ kavramını anlayabilmek için onu insan davranışlarıyla karşılaştırmak gerekiyor. Davranışlarının yanı sıra aynı zamanda insan yetisiyle de karşılaştırmak doğru olacaktır. İnsan zekasıyla, duygularıyla, davranışlarıyla devamlı araştırmaların ve çalışmaların konusu olmuştur. İnsan baz alınarak yapılan çalışmalar içerisinde yapay zekâ çok dikkat çekiyor. Bilgisayar bilimlerinin içinde yapay zekanın yeri çok farklıdır diyebiliriz. Bu durumun en büyük sebebi yapay zekanın geniş alana sahip olması diyebiliriz. Yapay zekâ yazılımını diğer yazılımlardan ayıran en önemli kavramsa, insanın zekasını taklit etmesi diyebiliriz. Yapay zekâ günümüzde gelişmiş yazılım özelliği taşıyor. Devamlı bu zekâ türünün gelişebilmesi için çalışmalar yapılıyor. Hatta gelecek dönemlerde insan beynini andıran donanımlı altyapıdan oluşması da hedefleniyor.

İnsanların iletişim becerileri dilden kaynaklanıyor. Yapay zekanın iletişim becerisiyse, tamamen yazılıma dayalı diyebiliriz. Bu teknolojinin insanlar gibi konuşma ve tanıma eylemleri istatiksel öğrenmeye dayanıyor. İnsanlarda var olan görülenin anlamlandırılması hem robotların hem de bilgisayarların bilgisayar görüşündeki alana giriyor. Derin öğrenme tekniği de son dönemlerde bu teknolojiyle ilgili çalışmalarda kullanılmaya başlamıştır. Bu teknolojiyle donatılan robotlar ve bilgisayarlar, nesne tanımlama özelliğine sahiplerdir. Özellikle birlikte yapay zekâ teknolojisi, fotoğrafta yer alan grubu kolayca ayırt edebiliyor. Aile mi arkadaş grubu mu olduğunu çok kolay anlayabiliyor. Ayrıca grupta yer alan kadını, erkeği ve hayvanı da kolayca ayırt edebiliyor. Yapay zekâ uygulamaları sayesinde aynı zamanda kişilerin üzerindeki kıyafetlerin renkleri, boyları ve beden ölçüleri de tanımlanabiliyor. Fotoğraftaki grubun arkasındaki alanda tespit edilebiliyor. Özelliğin geliştirilmesiyle beraber kullanıcıların inceledikleri ürünler ve almış oldukları eşyalarda veri üretimi hususunda bizlere yardımcı oluyor.


Yapay Zeka Nedir


Yapay Zekâ Türleri Nelerdir?

Yapay zekâ türleri 4 çeşit olup onları şöyle sıralayabiliriz:

Limitli Hafıza

Bu tür yapay zekâ türlerinde geçmişteki bilgiler toplanıp, önceden programlanan bilgilere ilave edilirler. Bellekleri yeterli olup bu sayede tüm bilgilerin toplanmasını sağlayıp hedefe ulaşırlar. Kişisel sanal asistanları bu yapay türüne örnek verebiliriz.

Öz Farkındalık

Benliğin fark edilmesiyle birlikte kendisine dair her konuya hâkim olup, bilgiler vermeye başlarlar. İçerisinde yer aldıkları hususları analiz edip, başkalarına ait duyguları da tahmin edebiliyorlar. Ayrıca yaşanan olaylara dairde sonuçlar çıkartıyorlar.

Salt Tepkisel

Yapay zekâ türlerinin en basit forma sahip olanı, salt tepkiseldir diyebiliriz. Çevresindeki durumları algılayıp o doğrultuda davranışlar sergilemeye başlar. Hiçbir bellekten oluşmamışlardır. O nedenle bilgileri kaydetme gibi bir özellikleri yoktur. Bellekleri bulunmadığından geçmişteki bilgilerle de hareket edemezler. Hatta anıları şekillendirme gibi bir durumları da yoktur. Tek alanda uzmanlaşan yapay zekâ türü olarak karşımıza çıkıyor.

Zihin Teorisi

Zihin teorisi, yapay zekâ türleri içerisinde en fazla sosyal etkileşime giren olarak biliniyor. Çevresindeki insanların duygularıyla hareketlerini çok iyi anlıyor. Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Şu anda kavramsal olarak kullandığımız yapay zeka aslında insanlığın ütopyası olarak geçmektedir. Kavramsallaştırmada edilen acelecilik sebebiyle bugün elde ettiğimiz seviye yapay zeka olmaktan da uzaktır. Ona ancak bu çalışma tempomuz ve ilerleyeceğimiz aşamalarla bir asırda ancak varabileceğimiz tartışılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu