sağlık

Korona Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır? Corona Virüsten Nasıl Korunabiliriz?

Corona virusü bilindiği gibi Çin’in Wohan kentinde ilk defa yeni formu ile (COVID-19) ortaya çıkan ve pnömoni hastalığına neden olan, yaşlılar için öldürücü etkisi olan bir virüstür. Bu virüsün toplamda 4 formu vardır ve iki formu soğuk havalarda grip hastalığına benzer şekilde yayılan ve öldürücü olmayan bir etkisi vardır. Diğer 2 formu öldürücüdür. 


Korona Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır? Corona Virüsten Nasıl Korunabiliriz?

Korona virüs belirtileri 1 haftada geçmeyen ağır grip belirtileri, nefes darlığı ve yüksek ateştir. Yaşlılarda, çocuklardan çok daha sert etkisi vardır. 1960’lı yıllarda OC43 adı verilen formu keşfedilmişti. İki bin yılında ise NL63 adı verilen bir formu ve HKU1 adı verilen bir diğer formu keşfedildi. Yarasalardan bulaşarak mutasyon geçiren asıl yeni Corona virüsü en öldürücü virüstür. 2003 yılında 775 kişiyi zatürreden öldüren bir başka formu da bulunmaktadır. Dünya üzerinde şu anda SARS olarak bilinen formunun 8,100 kişide var olduğu raporlarla teyit edilmiştir.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Corona virüs tükürükle, öksürükle ve havaya saçılan damlacıklar yolu ile ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Yayılma hızı çok yüksektir. Virüsün kalp hastaları ve diyabet hastalarını aşırı derece etkilediği biliniyor. Yeni formun ise direkt olarak akciğerlere saldırdığı ve zatürreye neden olduğu biliniyor. Normalde zatürre hastalığının tedavisi vardır ama Korona virüsü tedavisi henüz bulunamamıştır.

MERS Koronavirüs- Orta Doğu solunum Sendromu olarak bilinen MERS, Ortadoğu’da develerde kolay enfekte olan bir virüstür. 2012 yılında MERS Suudi Arabistan’da bulundu. 2019 yılının kasım ayından bu yana, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 2.497 kişi enfekte oldu. Suudi Arabistan nüfusunun yüzde 0,15’inde MERS’e karşı antikorlar bulunuyor. 2015 yılında bir Korelinin Orta doğu seyahati sırasında 186 kişiyi enfekte ettiği de belirtilmektedir.

Koronavirüs Elektron Mikroskobu Altında nasıl Görünüyor- Koronavirüs elektron mikroskonu ile gözlemlendiğinde yaklaşık olarak 100 nano metre çapında küresel bir şekle ve girintili ve çıkıntılı bir yüzeye sahiptir. Yunanca’da TAÇ anlamına gelen Korona adını almasının nedeni de taç şekline benzer bir görünüme sahip olmasıdır.

Koronavirüs Korunma Yolları Nelerdir?

Koronavirüs korunma yolları gripten korunma yolları ile aynıdır. Bu virüsün yeni formu, öldürücü zatürre hastalığına çok hızlı yol açtığı için akciğerde sıvı birikimi nefes almayı zorlaştırır ve sonunda hasta tam olarak nefes alamaz hale gelir. Ölüm bu durumda kaçınılmaz son olur. 


Corona virüsten korunma yolları arasında soğuk algınlığına yol açacak durumlardan kaçınmak, kalabalık ortamlarda bulunmamak, bu süreç boyunca mümkünse eve kapanmak, pek etkili olmasa da maske takmak, eldiven takmak, her aklınıza geldiğinde ellerinizi kollar da dahil olmak üzere iyice sabunlamak ve kurutmak, alkol bazlı temizleyici solüsyonlar kullanmak, evde iseniz odayı sürekli havalandırmak, evde küf nem varsa boya- badana yaptırmak sulu çorbalar ve sebze tüketimine ağırlık vermek alınacak belli başlı önlemlerdir. Unutmayalım ki, Koronavirüs havadaki zerreciklerde tutunur ve güneş altında 2-3 saat yaşayabilir. O yüzden hava güzelse günde 1-2 saat güneşlenmek bahar aylarında yararlı olacaktır.

  • Evde Korona virüslü Hasta Varsa Nasıl Davranmalıyız?
Evde böyle bir hastanız varsa bu kişinin yaşlılarla ve kronik hastalarla irtibatı kesilmeli ve en yakın hastaneye götürülerek karantina altına alınması sağlanmalıdır.

Coronavirus (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir?


Korona virüs belirtileri arasında, geçmeyen grip belirtileri, yüksek ateş ve inatçı öksürük, aşırı terleme gibi belirtiler vardır. 


Bu enfeksiyonun kaynağı henüz araştırma aşamasındadır ancak bilinen SARS ve MERS virüsünün mutasyona uğramış/uğratılmış hali olduğu bilinmektedir. Bununla ilgili bir çok komplo teorileri arasında, virüsün bilinçli olarak mutasyona uğratıldığı ve yaşlı nüfusunu azaltmakbiyolojik saldırı gibi amaçlar taşıdığına ilişkin teoriler vardır. 

Yine de Wuhan kentinde her türlü yabani hayvanın satıldığı ve hijyenik olmayan ortamlarda bu satışların gerçekleştirdiği bilinmektedir. Öyle de olsa, yüzlerce yıldır bu pazarların burada faaliyet gösterdiği ve şimdiye kadar böyle bir tehlikenin olmadığı, bu virüsün neden tam da Çin’in dünya ticaretinde iyice söz sahibi olduğu ve ekonomik dengeleri değiştirmeye başladığı bir dönemde yaşandığı sorusunu akla getiriyor…

Koronavirüs Kuluçka Süresi-Tanı ve Testler

Belirlenen süre 14 gündür. Daha önceki Korona formları dikkate alınarak böyle bir takvim belirlenmiştir.

Koronavirüs tespiti için boğazdan çıkan balgamın test edilmesi yeterlidir. Uzmanlar gerçek zamanlı PCR adı verilen testi yaparlar.

Koronavirüs Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisi üzerinde çalışmaların sürdüğü Koronavirüs için ne yazık ki bir sonuca varılamamıştır. Ancak bu bir sonuca varılmayacağı anlamına gelmemektedir. Soğuk algınlığının tek başına bu virüsü tetikleme ihtimali yüzde 10 olarak ifade edilmektedir. Salgın sırasında soğuk algınlığına yakalanan hastaların ise yüzde 35’i Koronavirüse yakalanabilir. Bu da her 3 kişiden biri anlamına geliyor. 


Korona virüs hastaları karantinaya alınarak, ateş ve öksürük gibi belirtileri hafifletici ilaçlar verilmektedir. Bununla birlikte Corona virüsü tedavisi için tüm çalışmalar hızla devam etmektedir. Bazı ülkeler Korona tedavisi için aşı bulduğunu iddia etse de bu konuda henüz kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu