sağlık

Sağlıklı Bir Yaşam İçin Öneriler

Kim istemez ki sağlıklı ve uzun yaşama sahip olmayı… Kime sorsak hayatta en çok ne istersin diye ilk vereceği cevap;  sağlıklı bir yaşam olacaktır. Fakat bu isteğimizin olması için kesinlikle genç yaşlarda sağlığımız için önlemler almamız gerekir. 

Sağlıklı Bir Yaşam İçin ÖnerilerÖncelikle sağlıklı bir yaşam için kesinlikle düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek,  belli dönemlerde sağlık taramaları yaptırmak çok önemdir. Tabi ki bunları stresi kontrol etmek,  kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak ve hareketli bir yaşam sürdürmek takip eder.

Özellikle 50 yaş ve üstü insanlara,  “gençliğinize geri dönme şansınız olsaydı nasıl bir hayata sahip olurdunuz”  sorusu sorulduğunda genellikle aşağıda sıralanan önemli tavsiyeleri duymak mümkündür;

1. Sigarayı Hayatınızdan Çıkarın: Sigaranın,  hem cebinize hem de sağlığınıza maalesef büyük zararlar verdiği uzmanlarca kanıtlanmıştır. Özellikle sigara içen birini dinlerseniz ya da kendiniz içiyorsanız mutlaka şu olumsuzluğa şahit olursunuz;  birikim yapamazsınız neredeyse aldığınız maaşın yarısı sigara parasına gider. Tabii birde sağlığınızdan olduğunuzda hastane masrafları da cabası. Yani bile bile kendinizi paranızla hem maddi hem de manevi zarara uğratırsınız. 

2. Fast Food Alışkanlığına Son verin: Sigara nasıl zararlıysa fast food da o kadar zararlıdır. Şunu unutmayın, her şey satın alınabilir belki ama sağlık satın alınmaz.

3. Düzenli Egzersiz Yapın:  Egzersiz yapmak sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmaz bir kuraldır. Çok değil, günde 30-45 dakika bile egzersiz yaparsanız faydasını çok fazlasıyla görürsünüz.  Günlük yoğunluğunuza göre günde mutlaka 45 dakikanızı spora ayırın. İnanın tempolu yürüyüşler,  belirli rutin koşular ve egzersizler sizin hem fizyolojik hem de psikolojik sağlığınızı olumlu etkileyecektir. 

4. Sevdiğiniz Kişilerle Vakit Geçirin: Sağlıklı bir yaşam için sevgi ve paylaşım çok önemlidir. Genç ve sağlıklı kalmak için mutlaka ailenize ve sevdiklerinize vakit ayırmanız gerekir. 

5. Sahip Olduklarınızın Kıymetini İyi Bilin: Aslında şöyle bir etrafınıza baksanız ne kadar şanslı olduğunuzu ve şükretmeniz gereken çok nedeninizin olduğunu fark edeceksiniz. Hatta sizde ki imkânlara sahip olmayanların bile ne kadar çok mutlu olduğunu görerek onları örnek alabilirsiniz.

6. Hayallerinizi Ertelemeyin:  Kariyerinizde yükselmek mi istiyorsunuz,  ev mi almak istiyorsunuz,  evlenmek,  çocuk sahibi olmak mı ya da yurt dışında yaşamak mı istiyorsunuz e ne duruyorsunuz üzerinizde ki ölü toprağı silkin ve hayallerinize odaklanın!  Hayattınız da ki amaç neyse ona odaklanın… Çaba sarf edin!  Kesinlikle ilerde geçmişinize baktığınız da “  iyi ki zamanında böyle bir adım atmışım”  cümlesini kuracağınız bir hayat inşa edin.

7. Uyku Düzeninizi Kontrol Edin: Aynı saatlerde uyuyup kalkmaya özen gösterin.  Unutmayın sağlıklı bir yaşam için uyku çok önemli bir etkendir. 

8. Pozitif Olun: Kendinizle barışık olun, bolca gülün ve hayata olumlu bakın. Kişi,  iç dünyasında ki huzuru gülümsemeyle ve pozitif bir bakış açısıyla dışarı yansıtır. Araştırmalar sonucunda, gülmenin vücuttaki birçok sisteme faydalı olduğu ispatlanmıştır.  Bu nedenle mutlu sağlıklı bir yaşam için bol bol gülün…

Tavsiye Yazı- Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Türleri

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu