sağlık

Sağlıklı Bir Toplum İçin Sağlıklı Yaşam Planı

Sağlıklı Yaşam


Hiç kuşkusuz sağlıklı bir toplum meydana gelmesi için bireylere çok önemli görevler düşmektedir. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bir birey gerekir ki “ruh ve beden” bütünlüğü dengelenebilsin. Bir bireyin sağlığının toplumu ilgilendiren yönünü;  akıl sağlığı  oluşturur. Akıl sağlığının toplumsal yansımaları şu şekildedir:
 • Hayal dünyasına sahip olmak, yani; insanlara umut aşılayan yaratıcı niteliklerini harekete geçirerek onu zenginleştirir.
 • Sevme ve sevilme duygusunu yaşam biçimi haline getirir.
 • Gelişme ve değişmeyi korkusuzca benimser.
 • Korkuları mantıklı bir düşünce sisteminden geçirerek onları olumlu karşılar. Olaylara karşı duruşu en kötü senaryolardan bile etkilenmeden risk alabilmesidir.
 • Olaylara karşı duygusal tepki haricinde, yaşama neşe katan davranış belirtileri gözlenmektedir.
 • Gerçeklerle bağlantıyı koparmadan hayatına devam eder.
 • Toplumsal bir yaranın tedavisinde çaba gösterir.
 • Kendi hatasını, başkasının hatasını rahat bir şekilde söyleyebilme sorumluluğu ve kendini tanıma bilinci gözlenir. Kendini ifade edebilme özgürlüğünü kullanır.
 • Kendisi dışında diğer başka bireylerin de yaşamsal ihtiyaçlarının olduğunu çok iyi bilir.

Ruhsal Yönden Sağlıklı İnsan Nasıl Olur?

Düşünceler,  duygular ve davranışlar ruhsal yapımızı oluşturarak beynimiz tarafından yönetimi sağlanır. Beynin sağlıklı çalışabilmesi için öncelikle genetik altyapısının kesinlikle sağlıklı olması gerekir. Ayrıca bebekken ve ergenlikte yaşanılan olaylarda kişinin ruhsal sağlığını etkilediği görülür. Araştırmalar sonucunda beynin gelişmesi için bebeklerin yeterli miktarda ve yerinde ilgi,  sevgiye ihtiyaç duydukları gözlenmiştir. 

Beynin fonksiyonlarında problem olanlar kişilerde, hayalle gerçek kavramlarını ayırmak oldukça zordur. Özellikle bebekler üç yaşına kadar hayalle gerçeği ayıramazlar. Yani bu yaştan sonra kişi gerçek hayatta olmayan olayları görüyorsa ve duyuyorsa kesinlikle beyin fonksiyonlarında bir sorun vardır diyebiliriz. 

sağlıklı yaşam nedir


Genel Sağlığımızı Koruma Yöntemleri

Birey eğer kendine rutin oluşturursa “her gün sağlığım için yapacaklarım” diye, kesinlikle sağlıklı bir yaşama adım atar. Özellikle sağlığı korumak için 6 adet altın kural vardır.  Bunlar;
 • Uykunuzu alın,  en ideal uyku 7-8 saat arasındadır.  Kime kaç saat uyku gerektiğiyse kişinin bünyesine göre değişiklik gösterir.  Önemli olan her gün ihtiyacımız olan uykuyu almaktır. Güne yorgun olmadan, enerjik başlamaktır. 
 • Günde bir kez diş ipi kullanmak,  ağız sağlığınız için önem arz etmektedir. Nasıl dişleriniz için diş fırçası kullanıyorsanız aynı şekilde diş etleriniz içinde diş ipi kullanmanız gerekir. 
 • Yaz kış fark etmez güneşten korunun,  nemlendirici kreminizin minimum SPF 15 düzeyinde güneş koruması içermesi gerekir.  Güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruduğunuz takdirde hem sağlıklı hem de pürüzsüz,  canlı bir tene kavuşabilirsiniz. Ayrıca cilt yaşlanmasına, kırışıklık,  çizgi ve lekelere karşı sıkı bir önlem almış olacaksınız. 
 • 25-30 gram lifli gıdalarla beslenin:  Her gün tüketmeniz gereken lifli gıdalar sadece formunuzu korumakla kalmaz aynı zamanda kolesterol seviyenizi de kontrol altına alarak dengede tutmaya çalışır.
 • Her gün 30 dakika egzersiz yapın: Vakit yok diye sızlanmayı bırakın ve harekete geçin.  Mutlaka her gün yarım saatinizi egzersiz yapmaya ayırın. Hem kilo verirsiniz hem de zinde kalırsınız.
 • Günde en az 5 porsiyon meyve-sebze tüketin: Sağlıklı yaşam için meyve ve sebze tüketimi çok önemlidir. Abur cubur yerine meyve ve sebze tercih ederseniz sağlıklı beslenme alışkanlığı edinebilir ve farkı çok daha iyi anlayabilirsiniz.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

50 Yorum

 1. Bloğunuza ziyarete geldim artık takipteyim…
  Şu an ülkece ve hatta dünyaca içinde olduğumuz şartları düşününce sağlıklı olmak ya da sağlıklı kalmak üzerine bende sürekli bir düşünme içindeyim….

 2. Sağlıklı bireyler, sağlıklı bir toplum ve sağlıklı yarınlar.. Sağlık konusunda ruh ve beden bütünlüğü çok önemli gerçekten. Genel sağlığımızı koruma yöntemlerini bir bir uygulamak gerek. Teşekkürler..

 3. Ruh ve beden sağlığımızı koruyabilmek adına çok faydalı bilgiler olmuş,genel sağlığımızı koruma yöntemlerine bir uyabilsek güzel olucak aslında..Bilgiler için emeğinize sağlık..😊

 4. Evet günümüz şartları çok acımasız ve kötü sinir stres sağlıksız gıdalar ama biz yinede elimizden geleni yapmaya gayret edelim teşekkürler.

 5. Aynen öyle bir çark bu bir tane dişli de sıkıntı çıkınca bütün sistemi bozuyor o yüzden bir bütün olarak düşünüp hareket edilmeli teşekkürler

 6. Hepsi olmasa da çoğuna uymaya çalışıyorum. Allah akıl vermiş ama maalesef her zaman kullanamıyoruz. Bu vesileyle size ve buraya gelen arkadaşlara sağlıklı bir ömür diliyorum.

 7. Sağlıklı toplumun temelini, hem bedensel hem de zihinsel yönden sağlıklı bireyler oluşturur. Bu anlamda yazınız gayet bilgilendirici ve farkındalık yaratan bir yazı olmuş. Bunun için teşekkürler ve kaleminize sağlık 🙂

 8. Sağlıklı bir toplum icin sağlıklı bir yaşam bizim için ve gelecek saglikli nesiller içinde önemli bir konu, evet ruh ve beden sağlığı beraber olmalı, çok güzel dolu dolu bir yazı olmuş kaleminize sağlık:)

 9. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireyler olmak zorunda. Hem bedenen hem de ruhen sağlığımızı korumamız gerekiyor yoksa bu kadar sağlıksız bir yaşamı hiçbirimiz kaldıramayız gibi duruyor. Yoğun tempomuz bazı şeylere engel gibi dursa da haftada 3 gün işe arabayı bırakıp yürüyerek gitmeye başladım umarım diğer maddeleri de hakkıyla yaparım.

 10. umarım bu uygulamarınızın sayısı artar ailenden başlamak üzere her aşamada iyi bilgilendirmelerle sağlıklı bireyler yetiştirelim inşallah

 11. Sağlıklı bir toplum için hem bedensel hem ruhsal yönden bazı şeylere dikkat etmek gerekli Bedensel açıdan kesinlikle doğal ve sağlıklı beslenme taraftarıyım. Ruhsal yönden ise daha merhametli, daha yargılayıcı olmayan bir bakış açısına inanıyorum.

 12. Sağlıklı yaşamın başında en önce stressiz sakin bir hayat gelmeli diye düşünüyorum. Sağlıklı yaşamı destekleyen diğer etkenler 2. planda kalıyor. Spor,sağlıklı beslenme ve düzenli uyku en önemli faktörlerden olsa da kişisel bakımda çok önemli. Örneğin sağlıklı beslenme tek basına içten beslenme olarak görmemeli. Bedenimiz bir bütün ve dıştan beslenmeye de ihtiyacı var. Bunlar yüz bakımı çatlayan bölgeleri tedavi etmek için kullanılan ürünler. En önemli faktörlerden biride su içmek. Su iç meliyiz bazı insanlar çok az su içiyor mesela sorduğumda ben çay kahve çok içiyorum aynı şey diyor. Hayır efendim aynı değil eğer aynı ise çayla duş al görelim aynı mı?. Anladınız mı aradaki farkı bu örnekti arkadaşımıza bizi bu konuda aydınlattığı için teşekkürlerimizi sunuyoruz. saygılar diliyoruz gitmeden sunuda eklemek istiyorum (bu yazı süpermiş)

 13. Çok doğru bir yazı olmuş öncellikle ruhumuzu bedenimizi sağlığa kavuşturmak gerekli sonra sağlıklı beslenme düzenli sporla stresten uzak bir yaşamla çok güzel verim alabiliriz teşekkür ederiz kıymetli yorumunuz için.

 14. Sanırım bu konuda en geri kalmis ülkeler sıralaması yapılsa Türkiye o konuda da kötülerin lideri olurdu. Yanlış beslenme, spor yapmama, alkol ve uyuşturucu tüketimi gibi sayabilecegimiz pek çok şeyi düşününce bu kanaate varmak gayet mantıklı. Zaten dunya da ortaya çıkan bilimsel sonuçlarla ülkemizdeki alışkanlıkları karşılaştırınca ortaya taban tabana zıt bir tablo çıkıyor �� paylaşım için tesekkurler vakit buldukça keyifle takip ediyorum.

 15. Evet sağlıklı yaşam konusun da ülkeler baya bir sıkıntılı ve çaba göstermeyen bir milletiz çok memnun oldum takibiniz için teşekkürler.

 16. Yazının başlığı çok profesyonelce atılmış, evet sağlıklı bir toplum istiyorsak sağlıklı yaşam kurallarına uymak şart. Toplumu oluşturan bireyler, gerek ruh sağlığı gerekse beden sağlığına dikkat ederse toplum da otomatik olarak refaha ve huzura kavuşur. Genel sağlığımız için yazdığınız önerilerin hepsi de çok değerli, teşekkürler.

 17. Başlığımız için yaptığınız övgüler için teşekkür ederiz. Umarım toplum olarak daha ruh ve beden sağlığı iyi günlere ulaşırız umarım faydalı olur teşekkürler.

 18. Sağlıklı yaşam denildiğinde evet çoğumuzun aklına ilk gelen beden sağlığı oluyor. Akıl ve ruh sağlığı da elbetteki çok önemli. Önemli bir konuya değinilmiş yazınızda. Paylaşımlarınız gerçekten güncel hayata yönelik akıcı anlatımda oluyor. Ilgili çeken detay mutlaka yakalıyorum.tesekkurler.

 19. Aynen öyle bir çok insan kimseye ve hiç bir şeye ihtiyacım yok benim dese de en azından sevgye ihtiyacı olduğunu düşünenlerdenim teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu