yasama dair

Sokak Hayvanları İçin Kış Aylarında Neler YapabilirizArtık bir çok bölgede havaların soğumaya başlamasıyla birlikte sokakta yaşayan birçok hayvanın temel yaşam ihtiyaçları da artmaya başladı. Bu nedenle biz de bu konuda farkındalık yaratmak adına “kışın sokak hayvanları için neler yapabiliriz” diye araştırıp, detayları sizlerle paylaşmak istedik. Elbette so
ğuk havalarda hayvanlar için yapılabilecekler mevcut. Yeter ki bu konuda istekli olalım ve onların da tıpkı bizler gibi doğanın evlatları olduğunu aklımızdan çıkarmayalım… 


Kışın Sokak Hayvanları İçin Yapılabilecekler

Soğuk havalar çoğu zaman sokak hayvanları için yiyecek, içecek ve barınma konusunda ekstra zorluk anlamına gelir. Böylesi zamanlarda kürklü dostlarımızı unutmamalı ve her birimizin “sokak hayvanları için kışın neler yapabilirim” diye düşünmesi gerekir. Bu konuda yapılabilecekler için birkaç faydalı önerimiz var…

Barınaklara Yardımcı Olun

Sokak Hayvanları İçin Kış Aylarında Neler Yapabiliriz


Barınakta yaşayan hayvanları asla unutmayın. Zaman zaman barınaklara destek olarak sevimli dostlarımızın daha iyi şartlarda barınmalarına yardımcı olabiliriz. Mesela, evimizde kullanmadığımız battaniye, giysi, yatak gibi malzemeler ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünlerle barınaklara destek olabiliriz.


Görmezden Gelmeyin


Hayvanlar, özellikle soğuk aylarda yemek bulmakta ya da ısınacak bir yer bulmakta zorlanabilirler. Hasta olunca da kolay kolay atlatamazlar. 


Herkes evinde hayvan beslemek için gerekli koşullara sahip olmayabilir, ancak böyle durumlarda sokak hayvanlarının tedavisi ve barınması için size ücretsiz olarak yardımcı olabilecek bir çok kurum var. Bu kurumlarla iletişime geçip durumdan haberdar ederseniz, en kısa sürede destek ulaşacaktır.


Sokak Hayvanları İçin Yemek ve Su Bırakın


Hayvanlar da insanlar gibi sadece kış aylarında değil her zaman iyi beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Kışın soğuktan korunmak için vücut daha fazla kalori yakarak ısı sağlar. Bu da daha fazla enerjiye, dolayısıyla daha fazla gıdaya ihtiyaç olduğu anlamına gelir. 


Bir de su kaynaklarının soğuk havada buza dönmesi durumu söz konusu. Yani sokakta yaşayan hayvanların hem yiyecek hem de su gibi hayati ihtiyaçlarını karşılamaları kışın çok daha zordur.


Malum, her taraf artık beton yığını ve hayvanlar beslenecek ve barınacak yer bulmakta zorlanıyor. Bizler en azından belli yerlere su ve yiyecekler bırakarak bu hayvanların hayatını biraz daha kolaylaştırabiliriz. 


Özel olarak mama almamıza da gerek yok, sadece soframızdan artanları bile onlar için ayırsak, inanın çok büyük bir faydamız dokunur. Ayrıca, bu konuyla ilgili kasap ve restoranlarla da görüşebilir, daha fazla destek toplayabilirsiniz. 


Soğuktan Korunmaları İçin Kulübe Yapın


Özellikle barınma kışın hayvanlar için en büyük problem. Çünkü kışın daha çok ıslanıyor daha çok üşüyorlar. Onlar için Eski tahtalardan veya kartonlardan ufak kulübeler yapılarak uygun yerlere bırakılabilir. Kulübenin kapısını ortadan değil de yan taraftan açarsanız ve kulübenin üzerine naylon muşamba örterseniz, bu şekilde hem rüzgar engellenir hem de kulübenin yağıştan etkilenmesi önlenir. 


Ayrıca kulübenin içine saman koymanız hayvanın daha kolay ısınmasını sağlar (yorgan, kilim, battaniye gibi malzemeler ıslanıp donabileceği için bunları kullanmaktan kaçının.)


 Kışın Kuşları da unutmayalım 


Kuşlar için cam kenarlarına, balkon köşelerine yemler, sular bırakılabilir. “Ben balkonum da kuş istemiyorum” diyorsanız, ağaç dallarına ekmek batırılabilir ya da pet şişelerden yemlik ve suluk yapıp ağaçlara asabilirsiniz.


Araba Kaputunu Kontrol Edin

motor kaputuna saklanan hayvanlar


Yeni park etmiş arabaların motor bölümleri veya motora yakın olan kısımları sokak hayvanlarının kendilerini soğuktan korumak için sığındıkları sıcak ve kuru yerlerdir. Bu sıcak bölmelere sığınan kedi, köpek veya diğer hayvanlar çoğu zaman dikkatsizlik sebebiyle ciddi şekilde yaralanırlar. 


Bu nedenle özellikle soğuk havalarda arabanızı çalıştırmadan önce mutlaka kaputu, lastiklerin üstünü ve arabanın altını kontrol etmeyi unutmayın!


Kış genel olarak herkes için zordur, ancak sokak hayvanları için çok daha zordur. Maruz kalmak istemediğiniz şeylere hayvanların da maruz kalmasına izin vermeyin ve elinizden geleni asla esirgemeyin…

Bu yazıda “kışın sokak hayvanları için neler yapılabilir” konusuna değindik. Sizler de bu konuda neler yapılabileceğine dair fikirlerinizi yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca yazıyı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak başkalarının da bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olabilirsiniz…


Tavsiye yazı- İyi Bir Geleceğin Anahtarı Çocuklara Yatırım Yapmaktır!

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu