kültür sanat

Finlandiya Eğitim Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Dünya’da ki en iyi eğitim sistemleri denildiğinde ilk akla gelenin tabi ki;  Finlandiya eğitim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.  PISA testlerinde başarı sağlamasından tutun da,  mutlu öğrencilerin yetiştirilmesine kadar katkıları olan bir eğitim sistemleri mevcuttur.

Finlandiya eğitim sistemi,  özelliklerine geçmeden önce sizlere yukarıda da belirtmiş olduğumuz PISA testlerinden bahsedelim…


PISA Testi- Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı yani PISA,  Ekonomik İşbirliği Ve Kalkınma Örgütü OECD tarafından 3 yıllık aralıklarla düzenlemekte olduğu 15 yaş grubu öğrencilerin kazandıkları bilgi,  becerileri değerlendirebilmek için yapılan bir tarama araştırmasıdır. 

PISA Projesinin Amacı – PISA Projesinde amaç;  zorunlu eğitim sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubunda ki öğrencilerin öğretim programlarında ele alınmış konuları(matematik,  okuma becerileri ve fen bilimleri) hangi derecede öğrendikleri değil,  günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilme olasılıkları yüksek durumlar karşısında sahip oldukları bilgi ve becerilerini kullanarak yeteneklerini ölçmeyi amaçlar. 

Finlandiya Eğitim Sistemi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Finlandiya eğitim sistemi nedir

1. Öğrenciler Evde Ödev Yapmıyor:  Finlandiya’da öğrencilere ev ödevi verilmiyor.  Nedeniyse,  dersleri okulda öğrenmeleri bekleniyor.  Bu konuyla ilgili,  Finlandiya Eğitim Bakanının yorumu da şu şekildedir:  “Çocukluklarını yaşamak,  genç olmak ve hayatın tadını çıkarmak için daha fazla zamana ihtiyaçları var.”  Diye aslında bir yönden de çocukların;  ödevdi,  dersti derken çocukluklarını doyasıya yaşayamadıklarına dair vurgu yapmıştır. 

2. Mutluluk,  Merak Ve Tabi ki Beraberinde Öğrenme:  Finlandiya’da ki öğretmenler,  öncelikle öğrencilere mutlu olmalarını ardından da kendilerine ve başkalarına saygı duyarak büyümelerini sağlamaya çalışıyorlar.  Not kaygısından uzak,  canlı tutulan meraka ek olarak mutluluğu da koyarak gerçek öğrenmenin bu yolla kazanılacağına inanıyorlar. 

3. Diğer Ülkelere Göre Finlandiya’da,  En Kısa Okul Saatlerine Ve Eğitim Dönemine Sahiptir:  Günlere göre değişmekle beraber öğrenciler okulda 3-4 saat kalıyorlar.  Tabi ki bu süreye teneffüs ve öğle yemeği de dahil oluyor.  Akla şu soru gelebilir;  bu kadar sürede çocuklara öğretmenler nasıl öğretiyorlar?  Bu sorunun cevabı da şöyle;  beynin arada sırada dinlenmesi gereklidir.  Çünkü eğer sürekli çalışır durursa artık öğrenemez.  Ve bunu uzun süre devam ettirmenin bir faydası olamaz.

4. Öğrencilerde Not Kaygısı Yok:  Finlandiya’da öğrencilere,  eğitim hayatlarının 6. Yılına kadar not verilmiyor.  Çünkü merakı öldürdüğü düşünülmektedir.  Sadece 16 yaşına geldiklerinde bir sınava tabi tutuluyorlar.  Aslında olay şu;  not ve sınav kaygısı yaşamadıklarından dolayı öğrenmeye daha çok odaklanıyorlar.

 5. Sıkı Bir Eğitim Müfredatı Bulunmuyor:  Bu neticede öğrenciler,  kendi ilgi ve ihtiyaçları doğrultusunda ders seçebiliyorlar,  öğretmenlerde dersleri öğrencilerin bireysel durumlarına göre düzenliyorlar.  Bundan dolayı;  sıkılan,  öğrenmekte güçlük çeken ya da öğrenme hızı yüksek olan öğrenciler için de uygun öğrenme programları seçiliyor. 

6. Katı Kurallar Yerine Öğrencilerin Özgürlüğü Ön Planda Tutuluyor:  Öğrenci ağaca mı çıkıyor? Bırakın çıksın.  Yapma,  etme,  şöyle otur,  böyle otur kaygısı hiç yok.  Hatta bir ilkokul öğretmeni şunu dile getirmiştir:  Belki birkaç böcek türü görür ve bunları bana anlatmak ister…   Hatta dersin işlevini bozmadıkça sınıf içinde de dolaşabiliyorlar.

7. Okullar,  Öğrencilerin Evi Gibi:  Eğitimin keyifli hala gelmesini sağlayan yollardan biri de;  öğrencileri evdeymiş gibi rahat hissettirmek.  Bunun içinde,  okula gelince montlarını ve ayakkabılarını çıkarıp okulun içerisinde çoraplarla ya da terliklerle dolaşabiliyorlar. 

8. Öğrenciler,  Okula Yürüyerek Ya da Bisikletle Gidiyorlar:  Ülkede eğitim kalitesi her okulda aynı olduğundan dolayı öğrenciler evlerine en yakın okullara gidiyorlar.  Bundan dolayı da ulaşım için servis kullanmalarına gerek yok.  Ayrıca güvenli bir ülke olduğu içinde velilerin içi rahat…  Bu nedenle de okula çocukları bırakmak yerine bu sorumluluğu onlara veriyorlar. 

9. Bütün Çocuklar Aynı Okulda:  Finlandiya eğitim sisteminin başarılı olmasının sebeplerinden biri de;  özel eğitime ihtiyaç duyan zihinsel-fiziksel engelli öğrencilerin ve öğrenme güçlüğü çekenlerinde diğer çocuklarla aynı okulda okutulup,  ayrım yapılmaması.  Böylelikle engelli çocukları da sosyal hayata dahil ederek tek bir çocuğun bile kaybedilmesini göze almıyorlar. 

10. Kantin Yok:  Tüm eğitim hizmetleri gibi öğlen yemekleri de devlet tarafından karşılanıyor.  Öğrenci ve öğretmenler aynı yemekhanede yemek yiyorlar.  Çocuklar,  yemeğin israf edilmemesi gerektiğinin farkındalar. O yüzdende ne kadar yiyeceklerine kendileri karar veriyor. 

11. Sınıfta Bulaşık Makinesi Ve Fırın Mevcut:  Öğrenciler,  sınıfta kurabiye yapıp hem de bulaşık yıkayarak sorumluluk bilincine varıyorlar.  Bu sayede de ev ekonomisi hakkında bilgi sahibi oluyorlar. 

12. Atölyede Zanaat Dersleri:  El becerilerin gelişimi ve gündelik pratik bilgiler çok önem arz ediyor. 

Tavsiye Yazı- Montessori Eğitimi Nedir, Nasıl Uygulanır, Faydaları Nelerdir?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. “Çocukluklarını yaşamak, genç olmak ve hayatın tadını çıkarmak için daha fazla zamana ihtiyaçları var.” Bizim hiç böyle bir imkanımız olmadı. En güzel yıllarımı derslerle,gelecek kaygısıyla bitirdiğimi düşünüyorum. Kantinlerimizde her türlü zararlı abur cubur var ve bunun yanı sıra yediğimiz tost vs. içerisindeki peynir bile en kötü kalitede. Yemekhanesi olan okullarda da fiyatlar gereksiz fazla oluyor. Kantin olmaması çok güzelmiş. Şu sınav olmama işişni düşündüm de kendimi sınıf arkadaşlarımı,şu an corona nedeniyle üniversiteler ve liseler bir nevi tatilde gibi bir durumda ve bol bol vakit varken birçok genç boş şeylerin peşinde. Okul zamanı da sınav olmasa nasıl olsa sınav yok diye herkes yatar gibi geliyor. Bu finlandiya sistemini bizim ülkemize uygulamak nerden baksak 50 yıl sürer herhalde. Çünkü rekabetle,sınavla yetiştirildik hepimiz ve ister istemez kendi çocuklarımıza da bunu bir yerde aşılıyoruz, iyi not alsın başarılı olsun,öğrensin…Sistem sınavı yok etse bile aileler buna devam eder gibi geliyor. Çok güzel bir sistem ama bizde çok zor. Çok güzel bir yazı olmuş bayağı bilgilendim. Çok teşekkürler son zamanlarda okuduğum en keyifli yazılardandı 🙂

 2. Finlandiya gibi ülkelerde her sistem insanlarını daha mutlu ve huzurlu yaşatmaya yönelik. Doğal olarak kaliteli bir yaşam sürüyorlar. Yazı için teşekkürler daha önce Finlandiya eğitim sistemini duymuştum ama detaylı bir şekilde ilk kez okuyorum.

 3. Eğitim dediğin işte böyle olacak, okurken bile kendimi çok iyi hissettim. Biz buna yakın bir sisteme geçmek bir yana her geçen gün ticarete dönen bir eğitim sistemini izliyoruz üzülerek. Ne yazık! Teşekkürler paylaşım için😊

 4. Finlandiya egitim sistemi cidden üst sınıf orada bulunan akrabalarımdan her yaz veya her izne gelişlerinde bol bol dinliyorum ama finlandiya egitim sistemi hakkında detaylı olarak okuma fırsatını yakaladım yararlı oldu

 5. Kesinlikle ezbere dayalı eğitim sisteminden çıkılıp makalenizdeki modele yakın eğitim sistemi model alınmalı. Deneyerek tecrübe ederek bilime dayanarak basarili nesiller yetiştirmek mumkun olabilir. Hatta işe alimlarda liyakatı desteklemek amaclı olarak adaylar arasında seçim yapilirken, okuduğu kitap sayilari da göz önünde bulundurulmalı. Boyle önemli bir konuya odaklandiğiniz için sizi gönülden tebrik ediyorum. İyi çalışmalar.

 6. Finlandiya eğitim sistemindeki birçok özellik hayalimizi süslüyor ama şu an bize epey uzak ve hayata geçmesi de zaman alacak gibi duruyor. Bizim kültürümüze ne kadar uyar o da ayrıca detaylı çalışılması lazım. Teşekkürler bu ufuk açıcı yazı için.

 7. Öncellikle bu güzel yorumunuz için teşekkür ederim ama bence bizim ülkemizde de uygulanabilir sonuçta eğitim ve bir çok sistem her geçen değiştiriliyor ve insanlar bir şekilde adepte oluyor en azından pilot bölgelerde denenebilir ve uygulamalar güzel olursa genele yayılabilir.Sınav işide bence gerçekten başka şekillerde çözülebilir diye düşünüyorum saygılar.

 8. Evet sınav sisteminde bir kaç gün önceden sadece sınava çalışılan bir sistem var umarım biran önce iyileşir bizimde eğitim sistemimiz teşekkürler.

 9. Yani bir şekilde adepte edilebilir bence zaman ve tecrübe lazım biraz pilot bölgelerle yaygınlaştırılabilir beğenmenize sevindim saygılar.

 10. Finlandiya eğitim sistemi, tüm dünyaya model olabilecek en nitelikli eğitim sistemi gibi görünüyor. Ülkemizde bu eğitim sistemine geçiş şu an başlasa, muhtemelen sağlam bir temelin oluşması 20-30 yılı bulur. Bu yüzden, sağlıklı nesiller ve dolayısıyla sağlıklı bir toplum oluşturabilmek için acilen eğitim alanında doğru adımlar atılmalı.

 11. Yani anladığım kadarıyla diplomaların içi boş demek istediniz 🙂 Evet farklı ve iyi sistemlere ya da kendi uyguladığımız bir sisteme geçilmeli

 12. Bu veya benzeri sistemler ülkemize uygun şekilde düzenlenip entegre edilebilir. Tabiki her süreçte bazı sancılı geçişler olacaktır umarım biraz önce düzelmelere geçilir teşekkürler kıymetli yorumunuz için.

 13. Eğtimde en önemli olan nokta bence mutluluğun takip ettiği başarıdır. Finlandiya Eğitim Sisteminde bunu çok güzel görebiliyoruz.inşallah gelecek nesiller böyle bir eğitimle büyür.:) çok güzel bir makale olmuş kaleminize sağlık teşekkür ederiz

 14. Şimdi okullar kapalı tabi ama oğlumun okulu son zamanlarda çocukların bahçede eğitim yapmalarına çok önem veriyordu. Doğada deneyerek becerilerini geliştirecek çalışmalar yaptırıyordu.. Bahçe bile ekiyorduk çocuklar.:) İnşallah o günler geri gelir

 15. Adamlar eğitimi doğru verdikleri icin ogrencileri basarili merakli oluyor ve bunun sonucunda öğrencipere yaptiklari yatirimlari kat ve kat fazlasiyla aliyorlar

 16. Bizim eğitim sistemi zaten yaz boz tahtasına döndü. Her gelen bakan yeni bir sistem deniyor. Bahsettiğiniz sistemin bize uygulanabilirliği olsaydı şimdiye kadar mutlaka denerlerdi.

 17. Not kaygısı yok, okula bisikletle gidiliyor, özgürlük var, sanat var, zanaat var… yok yok ..bir eğitimci olarak bir anne olarak nasıl kıskanmayım ki Finlandiya'yı … Atatürk'ün tavsiye ettiği bir kitap var hani Beyaz Zambaklar Ülkesinde Finlandiya'yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne seren bir kitap okumayanlara mutlaka tavsiye ederim.

 18. Beyaz zambaklar Ülkesinde adında bir kitaptan Finlandiya'nın eğitim sistemiyle az çok oradan tanışmıştım.
  Bir an tası tarağı toplayıp oraya gitmek istedim benimde öğrencilik yıllarım a dan z ye hep not kaygısı ile devam etti.
  Örnek alınması gereken bir sistem umarım birileri bunu da örnek alır.

 19. Finlandiya eğitim sistemi gerçekten imrenilecek özelliklerde tasarlanmış. Ancak üzülerek belirtmek gerekirse ülkemizde uygulanabilirliği sıfırdır. Her şeyden önce Finlandiya'da eğitim sistemini Fin halkının "eğitim elitleri" dedikleri, çok gelişmiş ve entelektüel bir topluluk dizayn ediyor. Bir de elbette Finlandiya nüfusunu dikkate almamızda yarar var. Orada nüfus 5,5 milyon sadece. Ülkemizdeki gibi "çok üreyelim" değil, çok az sayıda ama uygar ve nitelikli birey inşa edelim şeklinde bir mantaliteye sahipler. Ülkemizin zihniyet olarak o noktalara gelmesine daha epeyce bir zaman gerekiyor diye düşünüyorum. Keşke bizde de böyle bir eğitim modeli olsa; hayali bile güzel. Finlandiya eğitim sistemi konusundaki kapsamlı bilgiler için çok teşekkürler.

 20. Tabi ki birebir eğitim sistemi olarak belki almak mümkün olamaya bilir ama ufak değişiklik ekleme ve çıkarmalarla ülkemize adapte edilebilir.Az nüfusu elit yetiştirmek tabi oda bir bakış açısı ama şuan ki tüm nüfusumuzu doğru eğitimle buluşturmamız önemli teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu