sağlık

Sağlıklı, Dengeli ve Yeterli Beslenme Kuralları


Sağlıklı beslenme kavramını son yıllarda çokça duyuyoruz. Hatta televizyonlarda, sosyal medyada vs.yerlerde uzmanlar üzerinde çok duruyorlar. Aslında durmakta da haklılar. Özellikle en yakın hastaneye gidip baksak yanlış beslenmeden kaynaklanan kanser türü, diyabet, obezite ve birçok hastalıkla boğuşan insanları görebilirsiniz. Biz de siz değerli okuyucularımız için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamakkonusunda önemli bilgiler vermeye çalışacağız.✅ İlk olarak kişinin beslenmeden zevk alması gerekir.
✅ Beslenmede çeşitliliğe özen gösterilmeli.
✅ Tam tahıllara yeteri miktarda yer verilmeli.
✅ Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
✅ Yağ tüketimi olabildiğince azaltılmalı ve mutlaka sağlıklı yağlar tüketilmelidir.
✅ Şeker ve şekerli besinlerden kaçınılmalı.
✅ Tuz tüketimi azaltılmalı.
✅ Bol bol su tüketilmeli.
✅ Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli.
✅ Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olunmalı.
✅ Günün en önemli öğünü olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır.

Dengeli Ve Yeterli Beslenme İle İlgili Temel Kurallar

✅Günlük besin alımına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü fazla alınırsa şişmanlığa, az alınırsa zayıflığa ve yetersiz beslenmeye sebep olur. Bu nedenle yediğiniz besinlerin miktarlarına çok dikkat etmelisiniz.

✅ Düzenli beslenin,  ara öğünleri atlamayın. Günlük beslenmenizin ortalama 4-6 öğünden oluşmasına özen gösterin. Unutmayın, üçten az öğün yetersiz beslenmeye, altıdan fazlası da obeziteye yol açar.

✅ Günlük 2-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca, diğer sıvı içeceklerden de tüketmeye de özen gösterin.  Tabi ki kola vs. zararlı içecekler yerine ev yapımı ayran limonata gibi…  

✅ Beslenmenizde çeşitliliğe özen göstermeniz gerekir. Vücut karbonhidratlar, yağlar,  proteinler,  vitaminler ve minerallerle birlikte 50’ye yakın çeşitlilikte besine ihtiyaç duyar. Tek bir besinle bu çeşitliği sağlamak mümkün değildir. Örneğin, Et demir ihtiyacını, süt kalsiyum ihtiyacını, sebze ve meyveler liflerle vitaminlerden, bulgursa B1 ve B2 ihtiyaçlarını karşılarlar.

✅ Tuz tüketimini gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü tuz fazla tüketildiğinde ileri yaşlarda yüksek tansiyona yol açar.  Bu yüzden de tuzla aranıza mesafe koyun.Yemeklerin tadına bakmadan tuz atmayın, tuz yerine baharat tercih edin.

 Şeker ve şekerli ürünlerden uzak durun. Şekerin vücuda salgıladığı kalori çok olduğu için fazla tüketildiği takdirde obeziteye ve diş çürümesine neden olur.

✅ Sebze ve meyve tüketimini mevsiminde yapmalısınız. Yani yazın domatesi, karpuzu, kavunu;  kışında havucu ve portakalı bol miktarda tüketin.

✅ Yağın tüketimi azaltın. Yemeklerde katı yağ yerine zeytinyağı, ay çiçek, mısır özü,  fındık ve kanola gibi yağları tüketin. Kızartmalardan kaçın çünkü kızartma yaparken yüksek ısı da yandığı için yağlar kanser olma riski de son derece yüksektir.

✅ Bol miktarda sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Özellikle meyveler ve sebzeler düşük kalori içerdikleri için obeziteye;  zengin lif içerdiklerinden dolayı da kanser ve kabızlık dahil bir çok bağırsak rahatsızlıklarından tutunda pek çok çeşitli aktif öğelerinden dolayı da bazı kanser türlerine ve kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağladıkları görülür. 

Bundan dolayı her gün 2-3 orta boy meyve,  3-4 porsiyonda çiğ ya da pişmiş sebze tüketmeniz gerekir. Özellikle yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renktekileri tercih etmelisiniz. Koyu yeşil yapraklı sebze türleri, havuç, turunçgiller, kayısı, böğürtlen,  ahududu, kırmızılahana, kızılcık, kırmızı pancar,  kırmızıbiber, brokoli ve siyah üzüm ve domates tüketmeniz gereken başlıca sebze ve meyve türleri arasında yer alır.

✅Gelelim ekmek seçimine;  bilindiği üzere temel besinlerimizden biri de ekmektir…  Kesinlikle ekmekte doğal (beyazlatılmayan,  kepeği ayrılmayan) undan yapılanları tercih edin. Doğal undan yapılan ekmek,  makarna,  erişte gibi besinler pek çok vitamin,  lif ve minerali doğal olmayanlara göre daha çok içinde barındırır. Özellikle kalp damar hastalıklarına, obezite, kabızlık ve kansere karşı son derece koruyucudurlar. Tavsiye Yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. "Sağlıklı beslenme ile ilgili yazı" nız bu konuda rehber olacak..
  Özellikle çocuklar bu konuda çok dikkatli olmalı…Yapılan istatistiklere göre obez ve sağlıksız nesil yetişiyor…Lütfen anne baba olarak "sağlıklı ve dengeli beslenme yazısı"nı çok dikkat ile okuyup uygulayalım.

 2. Günümüz de sağlıklı beslenmeye kimse önem vermiyor vermediği gibi de obezite bir topluluk olduk fast fost hazır yiyeceklerle uyarıcı bir yayın olmuş arkadaşım kalemine sağlık..

 3. Yeterince su içmek istiyorum ama bunu bir türlü alışkanlık haline getiremedim, tuzu seviyorum fakat son yıllarda daha az kullanmaya çalışıyorum – zor oluyor, tatlı yemeye bayılıyorum ve çok şükür hiçbir zaman aç kalmamakla beraber, dengesiz ve düzensiz besleniyorum. Beyaz ekmek yememeye alışabildim ama – çok fazla ekmek yemiyorum zaten. Nedir bu durumda skor? 1 / 4…Hiç yoktan iyidir inşallah ama pek umutlu değilim. = )

 4. Sağlıklı beslenmeyi çok seviyorum.Saglikli beslenerek hareket ederek 25 kilo verdim.Dediginiz gibi ,su tüketimi,sağlık yağları tüketmek,tuz tüketimine dikkat etmek çok önemli. Ara o günleri de atlamadan, uzun süre aç kalmadan hem sağlık beslenir,hem kilo verebiliriz 🙂

 5. Dengeli ve yeterli beslenmenin en önemli kuralını 1 numaraya koymuşsunuz çünkü severek beslenme yapılmadığında uzun soluklu olmaz ve dengesiz beslenmeye geçilir. Bu da sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Neyi tüketip neyi tüketmeyeceğimizi bilmek çok önemli ve bunu da sporla taçlandırırsak tamamdır. Çok teşekkürler bu değerli bilgiler için.

 6. Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme birbirinin ayrılmaz parçası. İşin sırrı doğal ve dengeli beslenmek, buna ek olarak zinde kalmak için düzenli spor yapmak, yoga yapmak, doğada vakit geçirmek vs. kaliteli yaşam için olmazsa olmazlardan. ve elbette, yazıda da belirttiğiniz gibi mutlaka bol bol su içmek. Harika paylaşımlar için teşekkürler 🙂

 7. Çok teşekkür ederiz evet özellikle çocuklarımız bu sağlıksız ve gdo'lu ürünlerden çok fazla etkilenmekte onun için çok dikkatli beslenmeli ve beslemeliyiz teşekkürler.

 8. su yanınız da olursa bence daha çok tüketirsiniz tuzu da azaltmışsınız tatlıyı da dengeli tüketirseniz çok sıkıntı olmayacaktır teşekkürler.

 9. Dediğiniz gibi düzenli çeşitli beslenmek bol su içmek ve düzenli yaşamak yaşamı sırları arasında bu kurallara uyarsak daha sağlıklı bir hayat sürebiliriz. değerli yorumunuz için teşekkürler.

 10. Sağlıklı beslenmenin yöntemini bence herkes biliyor ama uygulamada sınıfta kalıyor. O sınıfta kalanların en önde gidenlerinden biri de benim. 🙁

 11. O zaman bundan sonra daha dikkatli olalım biliyor ama bazen sağlıksız ürünlere de mahkum kalıyoruz. Bizler yinede elimizden geleni yapalım saygılar.

 12. Ocak ayında geçirdiğim safra kesesi ameliyatından sonra hem sağlığın önemini hem de sağlıklı beslemenin faydalarını o kadar iyi anladım ki şimdilerde bedenime uygun besinleri dengeli bir şekilde tüketmeye çalışıyorum..
  Şekerin ve unun fazlası bedenimizi çok yoruyor.Güzel tavsiyeleriniz için teşekkür ederim 🙂

 13. Öncellikle büyük geçmiş olsun.Allah sağlık sıhhat versin. Evet insan oğlu bir şeylerin değerini özellikle kaybedince daha çok anlıyor o zaman ne yapıyoruz sağlımızı kaybetmeden kıymetini daha iyi algılamalıyız.Ben teşekkür ederim saygılar.

 14. Artık beslenmeme dikkat ediyorum bende, bana iyi gelmeyen besinleri tüketmiyorum.Hergün yürüyüş yapmaya çalışıyorum.Değerli paylaşım için teşekkürler.

 15. Sağlıklı dengeli ve yeterli beslenme konusu, aslında vücudumuz için çok önemli, çünkü dengesiz ve yetersiz beslendiğimiz zaman gerçekten vücudumuz belirgin bir şekilde bunun sinyallerini bize veriyor. GDO lu ve hormonlu yiyecekler kesinlikle gelecek için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bunun yanında hazır gıdaların hayatımıza girmesi başlı başına problem, giderek artan obezite, obezitenin getirdiği sağlık sorunları önüne geçilemez bir hal alıyor. Özellikle de sporsuz bir yaşamın hayatımızı çok fazla etkiliyor o yüzden mümkün olduğunca spor yapmaya ve Dengeli beslenmeye gayret ediyorum, ama ne kadar yeterlidir bilemiyorum. Önerileriniz değerli bilgileriniz için çok sağ olun.

 16. Sağlıklı dengeli ve yeterli beslenme konusu, aslında vücudumuz için çok önemli, çünkü dengesiz ve yetersiz beslendiğimiz zaman gerçekten vücudumuz belirgin bir şekilde bunun sinyallerini bize veriyor. GDO lu ve hormonlu yiyecekler kesinlikle gelecek için büyük bir tehdit oluşturuyor. Bunun yanında hazır gıdaların hayatımıza girmesi başlı başına problem, giderek artan obezite, obezitenin getirdiği sağlık sorunları önüne geçilemez bir hal alıyor. Özellikle de sporsuz bir yaşamın hayatımızı çok fazla etkiliyor o yüzden mümkün olduğunca spor yapmaya ve Dengeli beslenmeye gayret ediyorum, ama ne kadar yeterlidir bilemiyorum. Önerileriniz değerli bilgileriniz için çok sağ olun.

 17. sürekli konuştuğumuz belki de çoğumuzun maalesef uygulamadığı bir gerçekti sanırım. Ama son yıllarda sağlıklı dengeli ve yeterli beslenme konusunda verilen bilgiler, yapılan çalışmalar bu konuda daha bilinçli olmamızı sağladı. Bu seferde paranoya oluştu hepimizde o mu bu mu vs . bu yazıda hoşuma gidense abartılmadan olması gerekenlerden bahsedilmiş olması. teşekkürler

 18. Biz teşekkür ederiz evet sağlıklı beslenme adına bir çok şey söyleniyor en doğru kaynaklardan bilgi alınması gerekli yazımızı beğenmenize sevindim saygılar.

 19. Bu sağlık önerilerini her blogdan yeni şeyler öğrenerek hayatımızın parçası haline getiriyoruz. Blogların insanların hayatlarına ne kadar faydalı yerler olduğunu söylemek mümkün. Teşekkürler

 20. Sağlıklı beslenme konusunda dikkat etmemiz gerekenleri çok güzel ifade etmişsiniz. Yazılanların bir çoğuna ailemle dikkat etmeye çalışıyoruz. Ama yinede tam manasıyla sağlıklı, dengeli beslenme kurallarını yerine getiremiyoruz.:) kaleminize sağlık, bilgilendirici yazınız için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu