sağlık

Sağlıklı, Dengeli ve Yeterli Beslenme Kuralları


Sağlıklı beslenme kavramını son yıllarda çokça duyuyoruz. Hatta televizyonlarda, sosyal medyada vs.yerlerde uzmanlar üzerinde çok duruyorlar. Aslında durmakta da haklılar. Özellikle en yakın hastaneye gidip baksak yanlış beslenmeden kaynaklanan kanser türü, diyabet, obezite ve birçok hastalıkla boğuşan insanları görebilirsiniz. Biz de siz değerli okuyucularımız için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı yaşamakkonusunda önemli bilgiler vermeye çalışacağız.✅ İlk olarak kişinin beslenmeden zevk alması gerekir.
✅ Beslenmede çeşitliliğe özen gösterilmeli.
✅ Tam tahıllara yeteri miktarda yer verilmeli.
✅ Bol miktarda sebze ve meyve tüketilmeli.
✅ Yağ tüketimi olabildiğince azaltılmalı ve mutlaka sağlıklı yağlar tüketilmelidir.
✅ Şeker ve şekerli besinlerden kaçınılmalı.
✅ Tuz tüketimi azaltılmalı.
✅ Bol bol su tüketilmeli.
✅ Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmeli.
✅ Sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olunmalı.
✅ Günün en önemli öğünü olan kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır.

Dengeli Ve Yeterli Beslenme İle İlgili Temel Kurallar

✅Günlük besin alımına dikkat etmeniz gerekir. Çünkü fazla alınırsa şişmanlığa, az alınırsa zayıflığa ve yetersiz beslenmeye sebep olur. Bu nedenle yediğiniz besinlerin miktarlarına çok dikkat etmelisiniz.

✅ Düzenli beslenin,  ara öğünleri atlamayın. Günlük beslenmenizin ortalama 4-6 öğünden oluşmasına özen gösterin. Unutmayın, üçten az öğün yetersiz beslenmeye, altıdan fazlası da obeziteye yol açar.

✅ Günlük 2-3 litre su tüketmelisiniz. Ayrıca, diğer sıvı içeceklerden de tüketmeye de özen gösterin.  Tabi ki kola vs. zararlı içecekler yerine ev yapımı ayran limonata gibi…  

✅ Beslenmenizde çeşitliliğe özen göstermeniz gerekir. Vücut karbonhidratlar, yağlar,  proteinler,  vitaminler ve minerallerle birlikte 50’ye yakın çeşitlilikte besine ihtiyaç duyar. Tek bir besinle bu çeşitliği sağlamak mümkün değildir. Örneğin, Et demir ihtiyacını, süt kalsiyum ihtiyacını, sebze ve meyveler liflerle vitaminlerden, bulgursa B1 ve B2 ihtiyaçlarını karşılarlar.

✅ Tuz tüketimini gözden geçirmenizde fayda var. Çünkü tuz fazla tüketildiğinde ileri yaşlarda yüksek tansiyona yol açar.  Bu yüzden de tuzla aranıza mesafe koyun.Yemeklerin tadına bakmadan tuz atmayın, tuz yerine baharat tercih edin.

 Şeker ve şekerli ürünlerden uzak durun. Şekerin vücuda salgıladığı kalori çok olduğu için fazla tüketildiği takdirde obeziteye ve diş çürümesine neden olur.

✅ Sebze ve meyve tüketimini mevsiminde yapmalısınız. Yani yazın domatesi, karpuzu, kavunu;  kışında havucu ve portakalı bol miktarda tüketin.

✅ Yağın tüketimi azaltın. Yemeklerde katı yağ yerine zeytinyağı, ay çiçek, mısır özü,  fındık ve kanola gibi yağları tüketin. Kızartmalardan kaçın çünkü kızartma yaparken yüksek ısı da yandığı için yağlar kanser olma riski de son derece yüksektir.

✅ Bol miktarda sebze ve meyve tüketmeye çalışın. Özellikle meyveler ve sebzeler düşük kalori içerdikleri için obeziteye;  zengin lif içerdiklerinden dolayı da kanser ve kabızlık dahil bir çok bağırsak rahatsızlıklarından tutunda pek çok çeşitli aktif öğelerinden dolayı da bazı kanser türlerine ve kalp-damar rahatsızlıklarına karşı koruma sağladıkları görülür. 

Bundan dolayı her gün 2-3 orta boy meyve,  3-4 porsiyonda çiğ ya da pişmiş sebze tüketmeniz gerekir. Özellikle yeşil, turuncu, sarı ve kırmızı renktekileri tercih etmelisiniz. Koyu yeşil yapraklı sebze türleri, havuç, turunçgiller, kayısı, böğürtlen,  ahududu, kırmızılahana, kızılcık, kırmızı pancar,  kırmızıbiber, brokoli ve siyah üzüm ve domates tüketmeniz gereken başlıca sebze ve meyve türleri arasında yer alır.

✅Gelelim ekmek seçimine;  bilindiği üzere temel besinlerimizden biri de ekmektir…  Kesinlikle ekmekte doğal (beyazlatılmayan,  kepeği ayrılmayan) undan yapılanları tercih edin. Doğal undan yapılan ekmek,  makarna,  erişte gibi besinler pek çok vitamin,  lif ve minerali doğal olmayanlara göre daha çok içinde barındırır. Özellikle kalp damar hastalıklarına, obezite, kabızlık ve kansere karşı son derece koruyucudurlar. Tavsiye Yazı- Sağlıklı Beslenme Önerileri: Sağlıklı Beslenme Nedir, Nasıl Olmalıdır?

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu