teknoloji

Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler


Gelecek ne getirir şimdiden kestirebilmek oldukça güç, ancak şu bir gerçek ki teknolojik bakımdan büyük gelişmelerle karşılaşacağız hiç şüphesiz. Teknolojik gelişmeler, her geçen gün ışık hızıyla ilerleme gösterirken arkasından da hayatımıza etki edecek birçok yeniliğin ortaya çıktığını ve çıkacağını görüyoruz. 


Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler

Önümüzdeki yıllarda günlük hayatımızda yerini alacak birçok gelişme bugünden daha farklı olacaktır.  Özellikle, önümüzdeki 100 yıla iletişim teknolojileri, biyoteknoloji, nanoteknoloji ve yapay zekâ damgasını vuracak.

Teknolojik gelişmeler insan aklını zorlayan ve şaşkınlığa uğramasına neden olan birçok etkenlerden meydana gelir.  Yapay zekâlar, robotlar, ışınlanmalar, uçan arabalar ve daha birçok farklı teknolojik gelişmelerinsanın hayatını kolaylaştırdığıyla kalmayıp bambaşka bir noktaya da taşıdığı görünen bir gerçektir. Teknolojik gelişmelerha deyince ortaya çıkmaz ya da anında insanın kullanımına sunulmaz.  Bu tür gelişmeler, yavaş yavaş ilerleyerek durma, gerileme gibi sorunlarla karşılaşılmaz. 


Peki,  Gelecekte Hayatımıza Girecek Teknolojik Gelişmeler Nelerdir?


1. Akıllı Evler Yaygınlaşacak: Teknolojideki gelişmeler, hayatımızın bütün evresini etki altına alacak. Özellikle,  nesnelerin internetiyle beraber akıllı evlerin daha çok yaygın hale gelmesi bekleniyor. Günümüzdeki mevcut akıllı ev sistemlerinden çok daha farklı bir teknolojide üretilecek akıllı evler ileride en çok tercih edilmesine sebep olacağı tahmin ediliyor.

2. Herkes Aynı Eğitim Hakkına Sahip Olacak: İnternetle birlikte son dönemlerde eğitim anlayışında da değişiklikler meydana geldiği ve online eğitimlerin çok fazla talep edildiğini söyleyebiliriz. Bu talep artışındaki etkenler esneklik, düşük maliyet ve kolay erişim olanakları oldukça önem arz eder. Gelecekte online eğitimler daha geniş kitlelere hitap edecektir. Online eğitimler sayesinde herkes eşit eşit eğitim hakkına da sahip olacaktır.

3. Dijital Seçimler Olacak: Yaşamımıza e-oylama adı verilen yeni bir kavram girecek. Günümüzde güvenlik gerekçeleri sunularak dijital oylama sistemi aktif hale getirilmemiştir. Fakat geleceğin teknolojisiyle birlikte güvenlik açıkları kapatılacak ve tek tıkla oy kullanma dönemi başlamış olacak.

4. VR Teknolojisi İş Dünyasına Yön Verecek: Gün geçtikçe popülaritesi artan Virtual Realty (sanal gerçeklik), geleceğin iş dünyasında altın harflerle yerini alacak.  Özellikle 5G teknolojisiyle birlikte daha çok güçlenerek VR teknolojisi oldukça rağbet görüp yaygınlaşacak. Bunun yanında eğlence ve eğitim sektöründe de VR etkili olacaktır. 

5. Yapay Zekâ Hayatımızın Bir Parçası Haline Gelecek:  Günümüzde yapay zeka ile ilgili çalışmalara çok yatırım yapılıyor.  ABD,  Rusya ve Çin gibi geniş, çok iyi ekonomiye sahip ülkeler bu doğrultuda çalışmalara hız verdiler.  Nesnelerin interneti ile beraber aralarında iletişim kuracak yapay zekâ teknolojisi gelecekte çok iyi ilerleme kaydedecek.  Yapılan çalışmalar gösteriyor ki;  yapay zekâ robotları artık hayatımızın bir parçası durumuna gelerek vazgeçilmezimiz haline dönüşeceğini vurgulamak doğru olacaktır.

6. Medyanın Dijitalleşmesi: Medya sektörü dijitalleşecektirBu gelişme ve dönüşüm hızla artarak medya dijital hale gelecektir.  Medyanın dijital hale gelmesinde özellikle 5G önem kazanarak video ve internetle birlikte gelen alternatif medya mecraları da büyük rol oynayacak duruma gelecek. Diğer taraftan medyanın online durumda olması da maliyet avantajını sağlayacaktır.

7. Hologram ile Hayatımız Kolay Hale Gelecek: Gelecekte hologram hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olacak. Tam olarak ışınlanma olmasa bile mesafe konusunda bizlere büyük zaman kazandıracaktır, tabi ki bu da bizleri avantajlı duruma getirecek.  Özellikle hologramın siyasetçiler tarafından kullanılması bekleniyor.


Yukarıda saydıklarımız dışında daha birçok gelişmenin meydana geleceğini uzmanlar dile getiriyor. Örneğin;  felçli insanların,  yapmak istediklerini düşünce gücüyle yapmaları ya da Nanoteknolojinin kanser tedavisinde kemoterapi yerine kullanılması gibi…


Tavsiye yazı- Marsa İsim Gönderme

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

64 Yorum

 1. E oylama gelsin en çok ona sevinirim.
  Seçimde görev almak istemiyorum artık.İnanın secim dönemi gelince ve sandık başında görev yazılınca karnıma ağrı giriyor.Hasta oluyorum.İnsanlarla uğraşmak zor…Vay efendim a partisine basıl mış yok efendim mühür a da değil b partisi alanına yakın..Yemin ediyorum bıktım…Zorla görev vermeleri cabası..Birde Anayasamızda angarya yok yazıyor.Kim anayasa dinliyor…
  Birde geçersiz oy kavramı son bulsun artık…
  İnşallah o günleri görürüz editör…

 2. Bunlar da olur mu dediğimiz birçok şey oldu. Bazılarını da yıllardır duyuyoruz hiçbir gelişme yok. İnternet ve dijital dünyanın ivmesi çok fazla, hızla gelişecektir. Ama uçan araba, hologram falan bunlara daha zaman var gibi…

 3. Siz seçimlerden baya bir sıkıntı çekmişsiniz gibi e oylamalarda bence çok sağlıklı olmayacak gibi amerika mesela adamın görev süresi bitmek üzere ama halen seçimler konuşuluyor. Hayırlısı olsun teşekkürler.

 4. ülkemize ne zaman gelir uçan araba bilmiyorum ama ben çok uzun bir zaman alamayacağını düşünüyorum.Yaşayıp göreceğiz hayırlısı olsun.

 5. Eve hayatımıza yeni bir şeyler katığımız da yani yeni bir şey geldiğinde eski kayboluyor onun için bilinçliyiz sanırım bu konuda saygılar.

 6. Gelecekteki teknolojik gelişmeler çok güzel olsa da bazen, korkutmuyor da değil Özellikle Yapay Zeka konusunda Yapay Zeka dünyamızın kontrol altına alabilir mi diye düşünüyorum. Uçan arabalarda ne zaman piyasaya çıkacak diye bekliyorum heyecanla gelecekteki teknolojileri bize tanıttığınız için çok teşekkür ederim

 7. Merhaba, sonunda sitenizi ziyaret imkanı bulduğum için kendimi çok daha hafiflemiş hissettim. Eski bir Bilgisayar teknisyeni olarak yazınız tam da bana hitap ettiği için kayıtsız kalamadım. Teknolojinin gelişimi insanın hayatını kolaylaştırırken bir taraftan da bazı değerleri yok ediyor diye düşünüyorum. Aslında bu çok endişe verici bir durum. Cep telefonları çıkmadan önce nasıl yaşıyorduk diye düşünüyorum bazen. Arkadaşımla ev telefonundan "Kadıköy de Boğanın orada saat 11:00 de buluşuyoruz" diye konuşur sonrada telefonu kapatırdık ve saat 11:00 de orada olurduk. Teknoloji bizim elimizden dakikliğimizi aldı öncelikle, sürekli ulaşılıyor olabilmek bizde bir rehavet yarattı. Kimse artık söz verdiği saatte randevusunda olmuyor. Teknolojinin gelişmesi yeni iş kolları ve meslekler ortaya çıkardı. Örneğin; "profilinize kim baktı, sizi kim engellemiş, gizli hayranlarınız kim" gibi merak uyandıran konularda programlar çıkmaya başladı. Ben asıl devrimin sanal gerçeklik konusunda yaşanacağını düşünüyorum. İnsanlar olmak istedikleri kişilere, yaşamak istedikleri hayatlara büründükçe normal hayatlarından uzaklaşacak ve o büyülü sanal alemin etkisinde kalacaklar. Artık çat kapı misafirlik devri de kapandı, habersiz bir misafirliğe gidin bakalım nasıl bir tavırla karşılaşıyorsunuz. Hele yatılı misafirliklerin falan devri çoktan kapandı. Bence misafirlikler de sanal gerçeklikler ile yaşanacak. Birbirlerini görmek isteyen arkadaş veya ailleler sanal gerçeklik gözlüklerini takarak istedikleri ortamda bir araya gelebilecekler. Şu anda çok ütopik gelse de çok yakın zamanda bu olaylara şahit olacağımızı düşünüyorum. Saygılarımla, Tahsin DUMAN

 8. Teknoloji yenilik önemlidir zararları da var yararları da ama her zaman yeniliğe açık olacağız şu an teknolojik aletleri hepimiz kullanıyoruz. Hayata kolaylık sağlayan her şey üretilmeli geliştirilmeli yazınız için teşekkür ederim.

 9. Hoş geldiniz ziyaretiniz için teşekkür ederim dediğiniz gibi teknoloji hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa da bir o kadar da zorlaştırıyor sanırım.Eski dostluklar arkadaşlıklar yerini sanal alem arkadaşlıklarına bırakmış durumda sonumuz ne olacak kestirmek mümkün görünmüyor.

 10. Gelecekteki teknolojik gelişmeler beraberinde etik ve hukuk sorunları beraberinde getirecek. Bu konuda elon musk gibi geleceği gören bilim insanları önlemeye çalışmaktadır. Fakat bu sorunlar kaçınılmaz gibi.. Tabi artı yönü ise insan hayatını oldukça kolaylaştıracak. Değerli yazınız için teşekkür ederim

 11. Teknoloji anlamında hepsi birbirinden güzel görünüyor tek problemse yalnızlaşmak .her şeyin bu kadar kolay olması sağlık anlamında (felçli insanların, yapmak istediklerini düşünce gücüyle yapmaları ya da Nanoteknolojinin kanser tedavisinde kemoterapi yerine kullanılması gibi…) çok sevindirici olur. ama Gelecekteki Teknolojik Gelişmeler
  ruhsal durumumuzu ne hale getirir korkutucu geliyor bir yandan

 12. Gelecekteki teknolojik gelişmeler ile alakalı 2080 yılına mektup isimli etkinliğimizde gelecekle ilgili kehanetlerde bulunmuştum. Şimdi araştırmalarınızdan da incelediğim kadarıyla bende benzer şeyler için tahminde bulunmuşum. Bi 10 yıl sonra bu yazılara dönüp bak biz demiştik diyebiliriz 🙂 Teşekkürler.

 13. Teknolojinin sonu yok, insanlar farklı ve insan hayatını kolaylaştırıcı teknolojiler üretmek için bayağı uğraş veriyor ve çokça kafa yoruyor. Bakalım daha neler göreceğiz:)

 14. Evet her geçen gün buda yapılmaz olmaz dediğimiz şeyler görüyoruz evet sonu yok ama biz ne kadarını göreceğiz bilemiyoruz. Herkes için hayırlısı olsun saygılar.

 15. Evet gelecekteki teknolojik gelişmeleri hepimiz heyecanla bekliyoruz her şeyi kararında ve ve iyi amaçlarda kullanınca fayda sağlar. Diğer türlü zarar vermesi içten bile değil saygılar.

 16. 2. Herkes Aynı Eğitim Hakkına Sahip Olacak:

  Teknik olarak böyle bir imkan olsa da pratikte mümkün olmaz. Herkesin fiziksel özellikleri ve zekası bir değil ki.

 17. geleceği düşünmek istemiyorum neden derseniz insanın akıl sınırlarını zorlayacak derecede teknoloji ilerliyor insanlar bile yeni teknolojiye ayak uydurmakta zorlanır olacaklar ileride bu gelişen teknolijinin insanlara getirisi olacağı gibi götürüsüde mutlaka olacaktır ….güzel bir yazı dizisi olmuş arkadaşım .başarılar dilerim ..

 18. Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için muhakkak getirileri oluyor dediğiniz gibi tabi bir o kadar da götürüsü oluyor yeni teknolojilerin saygılar.

 19. Bu Kıymetli Veriyi
  Bizimle Paylaştığınız İçin
  Tşkr Ederiz Hizmetleriniz
  Baki Olsun Çalışmalarınızın
  Devamını Diliyoruz.

 20. Gelecekteki teknolojik gelişmeler hakkındaki yazınızı okurken ikinci madde özellikle dikkatimi çekti. Eğitimin daha erişilebilir olacağı kesin – ama herkesin eşit eğitim hakkına sahip olabileceğini sanmıyorum. Bir de, bu durumun avantajları yanında dezavantajları da olabilir. Örneğin, belirli bir niteliğe sahip olan insanların sayısının artması o niteliğin maddi ve manevi değerini düşürebilir.

 21. Gelecekteki teknolojik gelismeler adlı yazınızı okurken geleceğe koşar adımlarla gitmek istedim. Çok güzel ve önemli detaylar bunlar. Umarım hayatımıza ve geleceğimize yön verecek olan teknoloji dogru yerde ve dogru zamanda kullanilir da gelecek neslin hayatı kolaylaşır.

 22. Evet güzel gelişmeler de var içerisinde tabi ki bazı kesimler sıkıntı yaşayacaktır uyum sürecinde hayırlısı olsun bakalım teşekkürler.

 23. Teknolojiyi doğru kullanıyorsanız tabi ki sizin temenniniz çabuk ulaşmak yönünde sanırım hayırlısı olsun gelecekteki teknolojik gelişmeleri hep birlikte göreceğiz teşekkürler.

 24. Biz bir süredir global toplantılarımızı sanal gerçeklik gözlüğüyle yapmaya başladık. Hatta farklı bir ülkedeki arıza ya da soruna sana l gözlükle yardımcı oluyoruz. Teknolojiyi bilinçli kullandığımız sürece bize katkı sağlayacaktır. Açıkçası ben biraz da mesleğimin etkisi olsa gerek ürkütücü bulmuyorum, Endüstri 4.0 olarak bilinen endüstrinin 4. devrimi yakın bir gelecekte alışkanlıklarımızı değiştirecek. Umarım ülke olarak bu trene binmekte gecikmeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu