İnternet ortamında kendi blogunuzu açıp ilgi alanlarınız, işiniz, satmak istediğiniz şeyler veya insanların ilgisini çekeceğini düşündüğünüz çeşitli konular hakkında yazmayı düşündünüz mü hiç? Kolayca yapabilirsiniz bunu, blog yazarı olmak için bir blog sitesi birkaç dakika içinde açılabilir. İçeriklerin konularını belirlemek ise tamamen size kalmış bir şey.Genelde emlak işleriyle, özelde Gebze ve çevresindeki satılık arsalar ile ilgileniyorsunuz diyelim; blogunuzda bu konularda yazılar yazmaya başlarsınız. İnsanların daha çok internetten para kazanma yolları gibi şeylerle ilgilendiğini düşünüyorsanız açarsınız blogunuzu, “Para” kategorisinin altını doldurmaya girişirsiniz. Bütün bunların teknoloji sayesinde mümkün olduğunu göz önünde bulundurarak bir de o konuya el atabilirsiniz. Elim değmişken bir de kişisel gelişim hakkında yazayım diyebilirsiniz mesela; bu da yaşadığımız zamanların ilgi gören alanları arasındadır.

Araştırmayı ve yazmayı seven biriyseniz blog yazarı olmak gayet keyifli bir uğraştır. Durumunuza göre tam zamanlı işiniz bile olabilir. Bu mümkün değil mi, o zaman siz de sadece haftada bir iki akşamınızı veya hafta sonlarınızı ayırırsınız bu işe. Yalnız, zaman içinde yol almak, ziyaretçi sayısını arttırmak veya blogdan para kazanmak gibi amaçlarınız varsa düzenli bir şekilde ilgilenmeniz gerekir.

Ağırlıklı konunuz emlak mı; belli aralıklarla mesela Kandıra satılık arsa ilanları, vefa hakkı (geri alım hakkı), kadastro, tapu takas, emlakçı kimdir – ne iş yapar, tapuda bağış (hibe) nedir gibi konularda makaleler yayımlayabilirsiniz. Başlangıçta bir hevesle sıkça içerikler girip sonra haftalarca, aylarca boş bırakırsanız umduğunuz verimi elde edemezsiniz. Birçok kaynakta ilk başlarda sıklıkla içerik yayınlamanız ve blogunuz belli bir noktaya geldikten sonra da, aynı hızla devam etmeseniz bile, yine düzenli olarak yayın yapmanız tavsiye edilir.

Sitenize sadece moda, dekorasyon, filmler veya bilgisayar oyunları gibi belli bir konuda yazılar ekleyecekseniz ona göre bir isim verebilirsiniz. Veya çeşitli konularda yazmak için daha genel bir isim koymayı tercih edebilirsiniz. Başka bir şekil de mümkün aslında: Blogu spesifik bir başlıkla açarsınız, zaman içinde hep aynı konularda yazmaktan sıkıldıysanız ya da aklınıza keyifle yazabileceğiniz başka konular geldiyse bloga onlar için yeni bir kategori açarsınız. Bunların hepsi basit işlemlerdir.

Blog yazarak para kazanmak birçok kişinin hayal ettiği bir şeydir ama hiç de kolay değildir. Bu yolda ilerlemeye başlamak için öncelikle açtığınız blog için bir Google Adsense hesabı almanız gerekir. Böylece Google sitenizde reklamlar yayınlamaya başlar. Ancak, bir blog açıp içine birkaç yazı ekleyen herkes bu hesabı kolayca alamaz. Blogun Google’ın belirlediği kriterlere sahip olması gerekir.

Blog yazılarınızı tanıtmak için de ayrı bir çaba göstermelisiniz. Bunun için yapabileceğiniz şeylerden biri blogunuz için sosyal medya sayfaları açmak ve içeriklerinize link vermektir. Fakat o linklerin dikkat çekmesi için de başkalarıyla etkileşime girmek, takip etmek, içeriklerini sayfanızda yayınlamak gibi detaylara dikkat etmeniz daha hızlı büyümenize yardımcı olacaktır.

Tavsiye yazı- Blog Yazarları ve Okurlarına 12 Tavsiye