kişisel gelişim

Başarılı İnsanların Olmazsa Olmaz Özellikleri


BAŞARILI İNSANLARIN OLMAZSA OLMAZ ÖZELLİKLERİ


“Bir insanı bu hayatta acaba en çok ne mutlu eder” sorusunu zaman zaman herkes kendine sormuştur.  Peki,  gerçekten de bir insanı ne mutlu eder ya da tabiri caizse onu mutluluktan havaya uçurur? Bu soruya aslında herkesin vereceği cevap nettir; “BAŞARI”. Gerek sosyal gerekse iş hayatında insanlar başarıya ulaşabilmek için neredeyse bütün hayatlarından vazgeçerler. Fakat burada önemli bir kaç nokta belirtmekte fayda var. Bu önemli noktalardan ilki şudur “Fark Yaratmak” Yani aslında başarıyı elde etmek için imkânların,  şartların çokta önemi yoktur.  başarılı insanların özellikleri arasında bulunan “fark yaratmak” kavramı sizin de başarılı olmanız için aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir kriterdir.

İkincisi de;  sevdiğimiz uğraşlar bulmaktır.  Büyük başarılara imza atan insanların hayatları incelendiğinde;  hemen hemen hepsinin çok zor şartlardan geldiğini,  büyük acılara ve badirelere kafa tuttuklarını söyleyebiliriz. Yani,  başarılı insan olabilmek aslında anlatıldığı kadar kolay değil ama çok da zor değildir.  Neden mi;  insan gerek sosyal gerekse iş hayatında başarılı bir profil çizmek istiyorsa kesinlikle ulaşmak istediği hedeften vazgeçmemeli ve hedefe odaklanmalıdır. Atalarımızın da belirttiği gibi “sabır acıdır meyvesi tatlıdır” sözünde olduğu gibi aslında zorluk çekmeden kolay kolay başarıya ulaşmak pek mümkün değildir. 

Şöyle dediğinizi duyar gibiyim “ama benden daha az çalıştı, şöyle oldu böyle oldu hedefine ulaştı. Ben daha çok emek verdim ama onun ulaştığı yere ulaşamadım”. Evet, haklısınız, siz çok önem verdiniz ama ulaşamadınız o hedefe, bir başkası ulaştı. Ancak belirtmek gerekir ki, sizin de atladığınız önemli noktalar bulunmaktadır. Peki, nedir bu önemli noktalar? Öncelikle sakin bir ortama geçerek kendinizi birkaç saat ya da bir gün boyunca dış dünyayla ilişkinizi keserek dinlemelisiniz.  Acaba nerede hata yaptım,  neden böyle oldu gibi…  Daha sonra hatalarınızı yazıp yanına da yapmanız gerekenleri yazmalısınız ki daha iyi sonuç alabilesiniz!

Eğer gerçekten başarının sizinle olmasını istiyorsanız “erteleme” kavramını hayatınızdan çıkarmalısınız.  Üzerinizden ölü toprağını silkeleyip çalışmalara başlamalısınız. Örneğin;  başarılı insanların en önemli özelliği erken kalkmalarıdır. Güne zinde ve pozitif başlamak başarının anahtarlarındandır. Olumlu ve pozitif bir zihinle uyanıp,   güzel bir kahvaltı sonrası kahvenizi yudumlarken o günü nasıl geçirmeniz gerektiğine dair planlar yaptıktan sonra, buyurun sahne sizin, başarıya ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Başarılı Olabilmek İçin Yapılması Gerekenler  


1. Erken Kalkın: Yukarıda da belirttiğimiz gibi erken kalkmak başarının en önemli anahtarları arasında yer alır. Uzmanlara göre;  güneş doğmadan önce uyanarak tüm gün zinde kalabilirsiniz.

2. Beslenmenize Özen Gösterin: Bir insanın yaşam kalitesini uyku kadar beslenme de etkiler.  Beynin çalışması dolayısıyla başarılı insan olmak için doğru beslenme en önemli etken olarak karşımıza çıkar. 

3. Spor Yapın: Düzenli uyku ve beslenme sonrası ardından yapılan spor; sizi hem psikolojik hem de fizyolojik başarıya götürür. 

4-)Sevdiğiniz İşi Yapın: Başarılı olabilmek için sevdiğiniz işle meşgul olmanız gerekir.  Sadece sırf hayatınızı idare etmek için çalıştığınız işte başarılı olmanız mümkün değildir. Sevdiğiniz işi yapmanız, o işte çok daha başarılı olmanıza yardımcı olur. 

5-)Cesur Olun Ve Risk Alın:  Kesinlikle cesur olup risk alırsanız eninde sonunda siz de istediğiniz başarıya ulaşabilirsiniz. Yani; bir nevi girişimci olmanız gerekir.

6-)Asla Denemekten Vazgeçmeyin: Başarısızlıklara rağmen dimdik ayakta durarak savaşmanız gerekir ki o güzel meyveyi yiyebilesiniz. Tam vazgeçecekten Edison’u aklınıza getirin, ampulü icat etmek için nasıl uğraştığını ve 100. Denemesinde başarıya ulaştığını unutmayın!

7-)Kendinizi Geliştirin: Başarılı insanların özellikleri arasında bulunan sürekli gelişime açık yönleri size de iham vermelidir. Öğrencilik ömrümüzün sonuna kadar devam etmelidir. Dünya çok hızlı değiştiği için sizin de o değişime ayak uydurmanız gerekir ki başarıya ulaşabilesiniz. 

Tavsiye Yazı: Hedefinize Ulaşmanızı Sağlayacak Kişisel Gelişim Aşamaları

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu