paraweb

E-Ticaret Nasıl Yapılır? 3 Farklı E-Ticaret Yöntemi

E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Her yıl internetten milyarlarca ürünün satıldığını biliyor muydunuz? E-ticaret artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Müşteri ve satıcı olalım, daima e-ticarete ihtiyaç duyuluyor. Ürünlerim var veya ürün alıp e-ticaret yapmak istiyorum, dediğinizi duyar gibiyiz. E-ticaret yapmak için neler gerekli hangi yöntemler ile e-ticaret ve en önemlisi e-ticaret nasıl yapılır bunlara bakalım.

Öncelikle internet üzerinden ne satacağınıza hatta tam anlamı ile işinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Ürünleri tedarik edeceğiniz yer, satacağınız ürünlerin listesi gibi şeyler hazırsa e-ticarete başlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden yaptığınız satışlara fatura kesmeniz gerekeceği için vergi mükellefi olmak zorundasınız. Post cihazı kullanabilmeniz için de vergi mükellefi olmanız gerekiyor. İlk başladığınız zamanlarda anonim şirketi olmanıza gerek yok. İlk olarak şahız firması kurabilirsiniz. 

Daha sonrasında diğer şirket tiplerine geçebilirsiniz. Şirketi kurdunuz ve sonrasında sizleri neler bekliyor onlara bakalım. Öncelikle Farklı şekillerde yapabileceğiniz e-ticaret yöntemleri vardır. İsterseniz bunlardan bahsedelim.

1- İnstagram Üzerinden E-Ticaret Yapmak

Biliyorsunuz ki Instagram üzerinde binlerce işletme var. İnstagram’da e-ticaret yapmak gerçekten de kolay ilerlemiyor. Müşterileri bulmanız, sayfanızın büyümesi gibi unsurlar biraz zaman alıyor. İnstagram’da şirketinize ait bir işletme hesabı açmalısınız. Müşterilerinizin sizinle daha kolay iletişime geçmesi için iletişim araçlarını eklemelisiniz. 

Ürünlerinizi İnstagram hesabınıza yükledikten sonra, öylece oturup müşteri gelmesini beklerseniz işiniz biraz zorlaşacaktır. İlk açılan İnstagram hesaplarının büyümesi, biraz geç olabiliyor.

Bu işlemi hızlandırmak için küçük bütçeli reklamlar verebilirsiniz. İsterseniz İnstagram’ın reklam hizmetinden yararlanabilir, isterseniz de kendinize İnfluencer bularak onunla çalışmaktır. 

İnstagram üzerinden etkili bir e-ticaret yapmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor, birde onlara bakalım.

 • En önemlisi, işletmenizin reklamını vermek.
 • Sizinle iletişime geçeceklere kolaylık olsun diye en az iki adet iletişim seçeneğiniz olsun.
 • Ürünlerinizin resimleri etkileyici olsun.
 • Paylaşılan ürünlerinizin açıklama kısmı boş kalmasın. Mutlaka ürün hakkında bilgiler verin.
 • Karşı tarafa, güvenilir bir firma olduğunuzu yansıtın.

2- Büyük E-Ticaret Sitelerinde Pazar Yeri Açmak

N11, Gittigidiyor gibi büyük alışveriş sitelerinde mağaza açarak sizde e-ticaret yapabilirsiniz. İstenilen belgeleri tamamlayıp başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuz onaylandıktan sonra satış yapabilirsiniz.

Böyle sitelerin aylık potansiyel kullanıcı sayıları milyonlara ulaşabildiğinden sizin için daha iyi olabilir. Ancak şöylede bir durum var, bu sitelerde yaptığınız her satış için ve yüklediğiniz ilanlar için komisyon ödemek zorundasınız. Bu komisyonlar size fazla gelmeyebilir ama bazı işletmelere fazla gelecektir. 

Böyle büyük sitelerde alışveriş yapmadan önce, o alışveriş sitesinin kurallarını ve komisyon paylarını iyice okumalısınız. Peki böyle siteleri açarken neler gerekiyor, birde onlara bakalım. (Bunları tüm alışveriş siteleri istemeye bilir ancak isteyen siteler vardır)

Şahıs şirketi olduğunuzu varsayarak,

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi
 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Çalışma maali şart prensipleri (Komisyon ücretleri anlaşması)
 • Son 6 ay için güncel faaliyet belgesi
 • Satıcı ilan ve işlem sözleşmesi (Nereden temin edeceğiniz web site tarafından belirtilir)

3- Kendi Web Sitenizi Kurun

Sizin için en iyi olacağına inandığımız yöntem, kendi web siteniz ile satış yapmanızdır. En önemlisi, bir yere komisyon gibi ücretler ödemenize gerek kalmayacak. Kendinize bir alan adı ve sunucu edindikten sonra başlayabilirsiniz. Tabi yine bir şirkete ihtiyacınız var. (Bu yöntemlerin tamamında bir şirkete ihtiyacınız olduğunu unutmayın).

Güvenli bir altyapıya sahip olan e-ticaret sitesi satın almanız gerekiyor. Bu siteye online post cihazı eklemelisiniz. Bu hizmeti veren çeşitli online firmalar vardır. Yine ürünlerinizi yükleyip satışınıza başlayabilirsiniz. Fakat her şey buradan anlatıldığı kadar kolay değil. Özellikle bir web sitesi çok fazla emek istemektedir.

E-ticaret sitesini kurduktan sonra hemen ziyaretçilerin gelmesini beklemeyin. İnternet üzerinden satış yapan binlerde web sitesi var. Bunların önüne geçebilmek için yine reklamlar devreye giriyor. 

Bu durumlar işletmeniz için gider olabilir ancak bunları yatırıp olarak görmelisiniz. Çünkü bu işe emek verirseniz güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Web sitenize ürünleri yüklediniz ve satış için hazırsınız, bundan sonra neler yapmanız gerekiyor onlara bakalım.

İşletmenizin sadece satış yapması için değil, hızlı büyümesi içinde bunları uygulamalısınız:

 • Müşterileriniz için destek hattı oluşturun. (Site içi veya farklı mesajlaşma uygulamaları olabilir)
 • Google Ads ile web sitenizin reklamını verin. (Facebook gibi sosyal ağları da kullanabilirsiniz ancak reklam için en maliyetli yöntem budur)
 • Site içerisinde sizi tanıtan kısım olsun.
 • Site içerisinde iletişim kısmı olsun. O kısımdan iletişim yapılamasa da iletişim seçeneklerinin neler olduğunu bildirmelisiniz.
 • Sitenizin SEO çalışmalarını yapın.
 • Kargo, stok, sipariş gibi alanlar daima yönetilsin.

Engin Çilekci

Keşfet, Öğren, Paylaş

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu